Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Váleční reportéři jsou výjimeční, míní soud

  18:41aktualizováno  18:41
Váleční zpravodajové se dočkali příznivého precedentu. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii uznal, že novináři musejí být považováni za nezávislé pozorovatele. Haagský tribunál zároveň stanovil zásady, podle nichž může být novinář povolán jako svědek k soudu s válečnými zločinci.

Soudci rozhodli, že novináři, kteří pracují v oblastech konfliktu, musí svědčit před mezinárodním soudem, jen pokud jejich výpověď bude mít přímý a zásadní vztah k projednávané záležitosti.

Strana, která bude požadovat svědectví válečného zpravodaje, musí dokázat, že nemůže získat dané svědectví rozumnou cestou z jiných zdrojů.

Podnětem k rozhodnutí byl postoj amerického novináře Jonathana Randala z listu Washington Post. Odmítl svědčit v Haagu v procesu s bývalým vicepremiérem bosenských Srbů Radoslavem Brdjaninem.

"Verdikt se zapíše do dlouhé řady rozhodnutí, která rozšiřují svobodu tisku. Soudci pochopili, že neutralita válečných zpravodajů by byla ohrožena, kdyby byli nuceni svědčit u soudu běžným způsobem," podotkl Randalův advokát Geoffrey Robertson.

Reportér renomovaného listu měl vypovídat o rozhovoru, který s Brdjaninem dělal v roce 1993. Novinář svědectví odmítl s odůvodněním, že by to ohrozilo jeho nezávislost a důvěryhodnost.

Brdjanin tehdy s Randalem hovořil o nutnosti "vytvořit etnicky čistý prostor v Bosně". Před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) stojí kvůli obvinění z pronásledování a vyhnání více než 100 tisíc nesrbských obyvatel Bosny za bosenské války.

Soudci, jež soudí Brdjanina, původně trvali na Randalově svědectví, které je podle nich důležité. Odvolací senát v čele s předsedou Claudem Jordou, který je rovněž předsedou ICTY, však rozhodl, že novinář nemusí svědčit.

"Ve většině případů je v zájmu veřejnosti dát válečným zpravodajům svobodu, aby mohli informovat bez strachu, že se na nich bude později u soudu žádat vyzrazení jejich zdrojů," odůvodnili Jorda a jeho kolegové svůj verdikt.

Amerického novináře podpořilo 34 tiskových orgánů a novinářských sdružení, mezi nimi New York Times, BBC, velké americké televizní stanice a také mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.

Ve výzvě žádají, aby soud poskytl novinářům omezené výjimky ohledně jejich svědectví, a pomohl tak chránit jejich bezpečnost v terénu a možnost shromažďovat informace ve válečných oblastech.

Rozhodnutí ICTY o povolávání válečných zpravodajů jako svědků k soudu je velmi důležité pro vznikající Mezinárodní trestní soud v Haagu, který bude soudit pachatele zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a genocid na celém světě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...Najdete na iDNES.cz