Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smutek i naděje... nakonec smrt. Dopisy ze zákopů odhalují hrůzy války

  8:55aktualizováno  8:55
Strach, beznaděj, touhu po domově. Vypjaté emoce skrývají dopisy, které před takřka sto lety psal příborský rodák Rudolf Kalmus z bojišť první světové války. Lístky, z nichž mnohé došly promáčené a pokrčené, léta opatrovala Rudolfova neteř Irena Kopecká. Nyní vyšly v knižní podobě.

Voják rakousko-uherské armády Rudolf Kalmus padl na bojišti 1. světové války, jeho dopisy ze zákopů nyní vyšly knižně. | foto: Archiv Ireny Kopecké

"Sděluji Ti, že jsem zdráv a daří se mi dobře. Piš, jak se Ti daří a jak dopadly Vše svaté. Vzpomínal jsem Vás ten den. Byl i u nás smutný. Piš zase brzy," žádal Rudolf Kalmus 11. listopadu 1914 svého bratra Adolfa.

Byl to vůbec první lístek, který od něj z bojiště jeho bratr dostal. Všech třicet čtyři dopisů našla po smrti Adolfa Kalmuse v roce 1955 jeho dcera Irena Kopecká. "Měla jsem tehdy patnáct let, ale především v poslední době jsem se k nim stále vracela a uvažovala, jak s nimi naložit," říká.

Někdy je písmo jen obtížně rozluštitelné

Výsledkem je kniha Stoleté svědectví, která poutavou formou přináší příběh strýce Ireny Kopecké Rudolfa Kalmuse. Kromě krátké předmluvy a závěru autorka nijak dopisy nekomentuje – prostě je jen chronologicky seřadila.

Irena Kopecká, neteř Rudolfa Kalmuse, válečné dopisy opatruje.

Irena Kopecká, neteř Rudolfa Kalmuse, válečné dopisy opatruje.

Na jedné stránce je vždy faksimile dopisu či lístku z fronty a naproti pak přepis mnohdy jen velmi těžko luštěného písma. "Rudolf to psal často v zákopech, inkoustovou tužkou, lístky byly promáčené a pokrčené," vysvětluje Irena Kopecká.

Smutné válečné Vánoce

Kniha, která nechává volně plynout prostřednictvím dopisů Rudolfovy strasti a přání na frontě, přináší řadu zvláštních okamžiků a svědectví. Zprostředkovává to, co na frontě Rudolf prožíval, jak jej trápily mrazy, hlad, vši, jak toužil po míru a návratu domů.

"Vloni ten den jakož i jiné roky byl jsem vesel a těšil se v kruhu vašem, letos opravdu o všech smím pouze snít, o radosti vánoční, pouze má mysl je u vás a nevím, zdaž dočkáme se večera. Jeden stojí v zákopech a pozoruje, druhý dohotovuje svůj zákop, jiný opět pošívá si kalhoty – některý knoflíky – a někteří čistí se od vší. Tak vyhlíží Vánoce u nás, někteří sedí v koutku schoulení od zimy, druhý si pokuřuje a většina vojska sedí v zadumání, jistě myslí na domov, mnozí těší se poštou," píše Rudolf Kalmus v dopise, který má poštovní razítko s datem 29.12. 1914.

Psaní pokračuje: " Štědrý večer odbýval jsem v poli ve službě. Vzpomínky na vás přiměly mě takřka k pláči, na mě nevzpomněl si žádný... Ani lístečkem, nevím, jak dlouho vydržím v těchto smutných chvílích, občas mě z toho bolí hlava a jak se zdá, žádná naděje na ukončení války."

Tento lístek ze 7. července 1915 byl posledním, který Rudolf Kalmus odeslal
Tento lístek ze 7. července 1915 byl posledním, jenž Rudolf Kalmus odeslal

Tento lístek ze 7. července 1915 byl posledním, který Rudolf Kalmus odeslal bratrovi do Příbora na Novojičínsku.

V knize, již si lidé mohou objednat jen u vydavatele, firmy ŠmíraPrint, jsou všechny dopisy z fronty, které Rudolf Kalmus posílal od listopadu 1914 do července 1915.

Předposlední dopis se od ostatních liší, a to nejen růžovou barvou papíru. Rudolf jej vyhodil z okna vlaku na nádraží. Doufal, že ho nálezce pošle dál, což se také stalo. Dvě slova, "ruský" a "Itálie" v dopise začernili cenzoři, pod světlem byla ale rozluštitelná. "Sděluji ti, že z ruského bojiště odjíždíme, kam ale nevím, jistě do Itálie," psal v lístku Rudolf.

Rodina netuší, kde je Rudolf pohřben

Vedoucí katedry historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity Nina Pavelčíková přitom doplňuje, že cenzura byla v době válečných konfliktů vždy velmi přísná. "Cenzura byla uvalena na všechno, co se týkalo průběhu vojenských událostí. Vojáci nesměli psát, kde jsou, kde se odehrávají boje, ani cokoli o svých nadřízených," vysvětlila historička.

Poslední dopis z 10. srpna 1915 už však bratru Adolfovi Kalmusovi neposlal Rudolf, nýbrž K. K. Landwehr Infanterie Regiment Teschen. Nr. 31., 10. Komp Komando: Sdělujeme vám, že váš bratr Rudolf Kalmus dne 15. 7. t. r. padl.

"Rodina se nikdy nedozvěděla, kde Rudolf padl a zda je někde pohřben," zakončila Irena Kopecká.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz