Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smutek i naděje... nakonec smrt. Dopisy ze zákopů odhalují hrůzy války

  8:55aktualizováno  8:55
Strach, beznaděj, touhu po domově. Vypjaté emoce skrývají dopisy, které před takřka sto lety psal příborský rodák Rudolf Kalmus z bojišť první světové války. Lístky, z nichž mnohé došly promáčené a pokrčené, léta opatrovala Rudolfova neteř Irena Kopecká. Nyní vyšly v knižní podobě.

Voják rakousko-uherské armády Rudolf Kalmus padl na bojišti 1. světové války, jeho dopisy ze zákopů nyní vyšly knižně. | foto: Archiv Ireny Kopecké

"Sděluji Ti, že jsem zdráv a daří se mi dobře. Piš, jak se Ti daří a jak dopadly Vše svaté. Vzpomínal jsem Vás ten den. Byl i u nás smutný. Piš zase brzy," žádal Rudolf Kalmus 11. listopadu 1914 svého bratra Adolfa.

Byl to vůbec první lístek, který od něj z bojiště jeho bratr dostal. Všech třicet čtyři dopisů našla po smrti Adolfa Kalmuse v roce 1955 jeho dcera Irena Kopecká. "Měla jsem tehdy patnáct let, ale především v poslední době jsem se k nim stále vracela a uvažovala, jak s nimi naložit," říká.

Někdy je písmo jen obtížně rozluštitelné

Výsledkem je kniha Stoleté svědectví, která poutavou formou přináší příběh strýce Ireny Kopecké Rudolfa Kalmuse. Kromě krátké předmluvy a závěru autorka nijak dopisy nekomentuje – prostě je jen chronologicky seřadila.

Irena Kopecká, neteř Rudolfa Kalmuse, válečné dopisy opatruje.

Irena Kopecká, neteř Rudolfa Kalmuse, válečné dopisy opatruje.

Na jedné stránce je vždy faksimile dopisu či lístku z fronty a naproti pak přepis mnohdy jen velmi těžko luštěného písma. "Rudolf to psal často v zákopech, inkoustovou tužkou, lístky byly promáčené a pokrčené," vysvětluje Irena Kopecká.

Smutné válečné Vánoce

Kniha, která nechává volně plynout prostřednictvím dopisů Rudolfovy strasti a přání na frontě, přináší řadu zvláštních okamžiků a svědectví. Zprostředkovává to, co na frontě Rudolf prožíval, jak jej trápily mrazy, hlad, vši, jak toužil po míru a návratu domů.

"Vloni ten den jakož i jiné roky byl jsem vesel a těšil se v kruhu vašem, letos opravdu o všech smím pouze snít, o radosti vánoční, pouze má mysl je u vás a nevím, zdaž dočkáme se večera. Jeden stojí v zákopech a pozoruje, druhý dohotovuje svůj zákop, jiný opět pošívá si kalhoty – některý knoflíky – a někteří čistí se od vší. Tak vyhlíží Vánoce u nás, někteří sedí v koutku schoulení od zimy, druhý si pokuřuje a většina vojska sedí v zadumání, jistě myslí na domov, mnozí těší se poštou," píše Rudolf Kalmus v dopise, který má poštovní razítko s datem 29.12. 1914.

Psaní pokračuje: " Štědrý večer odbýval jsem v poli ve službě. Vzpomínky na vás přiměly mě takřka k pláči, na mě nevzpomněl si žádný... Ani lístečkem, nevím, jak dlouho vydržím v těchto smutných chvílích, občas mě z toho bolí hlava a jak se zdá, žádná naděje na ukončení války."

Tento lístek ze 7. července 1915 byl posledním, který Rudolf Kalmus odeslal
Tento lístek ze 7. července 1915 byl posledním, jenž Rudolf Kalmus odeslal

Tento lístek ze 7. července 1915 byl posledním, který Rudolf Kalmus odeslal bratrovi do Příbora na Novojičínsku.

V knize, již si lidé mohou objednat jen u vydavatele, firmy ŠmíraPrint, jsou všechny dopisy z fronty, které Rudolf Kalmus posílal od listopadu 1914 do července 1915.

Předposlední dopis se od ostatních liší, a to nejen růžovou barvou papíru. Rudolf jej vyhodil z okna vlaku na nádraží. Doufal, že ho nálezce pošle dál, což se také stalo. Dvě slova, "ruský" a "Itálie" v dopise začernili cenzoři, pod světlem byla ale rozluštitelná. "Sděluji ti, že z ruského bojiště odjíždíme, kam ale nevím, jistě do Itálie," psal v lístku Rudolf.

Rodina netuší, kde je Rudolf pohřben

Vedoucí katedry historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity Nina Pavelčíková přitom doplňuje, že cenzura byla v době válečných konfliktů vždy velmi přísná. "Cenzura byla uvalena na všechno, co se týkalo průběhu vojenských událostí. Vojáci nesměli psát, kde jsou, kde se odehrávají boje, ani cokoli o svých nadřízených," vysvětlila historička.

Poslední dopis z 10. srpna 1915 už však bratru Adolfovi Kalmusovi neposlal Rudolf, nýbrž K. K. Landwehr Infanterie Regiment Teschen. Nr. 31., 10. Komp Komando: Sdělujeme vám, že váš bratr Rudolf Kalmus dne 15. 7. t. r. padl.

"Rodina se nikdy nedozvěděla, kde Rudolf padl a zda je někde pohřben," zakončila Irena Kopecká.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...Další z rubriky

Vyšetřovací komise k privatizaci OKD si pozvala Bakalu i expremiéra Sobotku

Dnes už jen rozhoduje, co koupit. "Jinak to nejde. Jeden člověk nemá kapacitu,

Do parlamentu by se příští týden mohl vrátit bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Pozvala si ho vyšetřovací komise pro...

Dvoutunový ženský akt z roku 1933 stěhoval do muzea těžkotonážní jeřáb

Na stěhování sousoší „Dva ženské akty“ muselo muzeum zajistit autojeřáb o...

Pracovníci muzea v Ústí nad Labem přesunuli dopoledne pomocí těžkotonážního jeřábu jednu z největších dochovaných...

Finišuje hlasování o nové pražské kandidátce ANO s lídrem Stuchlíkem

Petr Stuchlík, který má vést kandidátku ANO v Praze

V hnutí ANO finišuje hlasování o kandidátce do podzimních voleb v hlavním městě, na níž nefiguruje současná primátorka...Najdete na iDNES.cz