Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válčíme dál, vzkázal Západ Al-Kajdě

  15:46aktualizováno  15:46
Západní státy odmítly příměří, které jim nabídl vůdce Al-Kajdy výměnou za stažení vojáků z muslimských zemí. S teroristy nevyjednáváme, říkají jednohlasně. "Je naprosto nemyslitelné, že bychom jednali s Usámou bin Ládinem," prohlásil šéf italské diplomacie Franco Frattini.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Věříte, že by se Al-Kajda vzdala teroru v Evropě, kdyby se země EU stáhly z krizových oblastí?

Stejně zareagoval i nejvěrnější americký spojenec, Velká Británie. "Nemůžeme vyjednávat s Al-Kajdou, která útočí proti samotné myšlence soužití," prohlásila mluvčí britského ministerstva zahraničí. Londýn bere vzkaz naprosto vážně, ujistila.

Usáma bin Ládin nabídl Evropě příměří, když přestane útočit na muslimy. Nabídka ale neplatí pro USA a Izrael. Vzkaz vysílaly dvě arabské televizní stanice. Podle CIA je pravděpodobné, že vzkaz namluvil skutečně bin Ládin. - více zde

Podle AFP dostala Al-Arabíja tři verze nahrávky, kromě arabské jednu s anglickými a druhou s německými titulky. Všechny tři nesou logo společnosti As-Sahab, která produkovala i předchozí vzkazy připisované Al-Kajdě.

Evropa odmítá jednat se zločinci
Mluvčí německé vlády po zveřejnění nahrávky oznámil, že jeho země nebude vyjednávat se "zločinci" jako je Usáma bin Ládin. "Mezinárodní společenství musí svorně pokračovat v boji proti terorismu. Německo tak učiní," ujistil mluvčí.

Německo patřilo ke kritikům války v Iráku. Dva tisíce německých vojáků ale působí v Afghánistánu, kde dohlížejí mimo jiné na odzbrojování talibanských bojovníků. Hlas na pásce jmenoval Afghánistán jako zemi, odkud by měly cizí armády odejít.

Šéf Evropské komise Romano Prodi odmítl jakoukoli možnost změny postoje Evropské unie. "Není možné jednat pod tlakem teroristické hrozby," prohlásil.

Nastupující šéf španělské diplomacie Miguel Angel Moratinos naznačil, že jeho země nebude na vzkaz reagovat. "Chceme mír, demokracii a svobodu. Nemusíme (nahrávku) poslouchat ani na ni odpovídat," řekl v parlamentu.

Madrid jako první z amerických spojenců oznámil svůj úmysl stáhnout se z Iráku.

"Terorismus je barbarství, které dopadá na nevinné lidi. Žádné diskuse s terorismem," vyjádřil své stanovisko francouzský prezident Jacques Chirac.

Experti: Terorista chce rozdělit spojence
Podle amerického demokratického senátora Josepha Bidena vůdce Al-Kajdy ukázal, jak je vychytralý. "Nyní se snaží oddělit nás od Evropanů a Evropany od USA. Záleží na tom, jak Evropané zareagují," řekl v televizi NBC.

Jak upozorňují bezpečnostní analytici, Al-Kajda chce nejenom vrazit klín mezi Spojené státy a jejich transatlantické spojence, ale také znervóznit západní veřejnost a poštvat ji proti svým proamericky orientovaným vládám.

Britský expert Magnus Ranstorp soudí, že nabídka příměří bude mít ohlas zvláště ve státech jako je Japonsko a Polsko. Ty se totiž doposud nepotýkaly s terorismem přímo a jejich obyvatele tak vyděsí vyhlídka na to, že se stanou cílem Al-Kajdy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Najdete na iDNES.cz