Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Valašský král Polívka se soudí o svůj trůn

  12:55aktualizováno  12:55
Valašské království, projekt propagace Beskyd, plný legrace, recesí a netradičních akcí, stojí před soudem. A nesoudí se nikdo menší než valašský král Bolek Polívka a společnost s ručením omezeným Valašské království, kterou vlastní Tomáš Harabiš.

Polívka: Harabiš mě nezvolil, nemá mě právo rušit. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Žalující stranou je Bolek Polívka, který tvrdí, že si přeje, aby na něj přestal Tomáš Harabiš útočit.

"Snaží se mě sesadit z trůnu valašského krále, nelíbí se mu, když takto někde vystupuji, přivlastňuje si Valašské království pro sebe," tvrdí Polívka.

Jeho právníci se snaží dosáhnout toho, aby soud a posléze Úřad průmyslového vlastnictví vymazali ochranné známky na Valašské království Tomáši Harabišovi.

Valašský pas 
Valašský pas. Polívkovy podpisy v pasech překrylo razítko SESAZEN.

Polívkovi zástupci tvrdí, že když se nechal v pořadu Manéž oslovovat valašským králem, vytvořil tím autorské dílo a má tak na ochrannou známku Valašského království nárok.

Důkazem mají být televizní pořady
U Krajského soudu v Ostravě se minulý týden pouštěly záznamy nejen zmíněné Manéže, ale také dalších televizních pořadů, kde se o Bolkovi Polívkovi mluví jako o valašském králi.

Tomáš Harabiš má ale jasno: "My jsme si nechali ochrannou známku zaregistrovat v roce 1998, celý projekt jsme vymysleli a už deset let na něm neustále pracujeme."

Nepopírá, že v začátcích mohlo jeho firmě spojení s Bolkem Polívkou pomoci. "Byla to vzájemná pomoc. On nám podepsal valašské pasy a načas se stal našim králem, my jsme mu to díky našemu nápadu umožnili," zrekapituloval Harabiš.

Tvrdí, že zpočátku, poté, co se Bolek Polívka podepsal do pasů Valašského království a stal se králem, se spolupráce dařila.

"Ale později už bylo čím dál těžší dostat se k Bolkovi s nějakými nápady. Neměl na nás čas a taky měl problémy s pitím. Vše vyvrcholilo, když po nás chtěli jeho manažeři velké peníze za to, že s námi Bolek spolupracuje. Naznačili nám také, že oni jsou profesionálové a že už projekt Valašského království vezmou pevně do ruky," popisuje Harabiš chvíle, které předcházely roztržce s Polívkou a lidmi okolo něj.

Komu zmizí úsměv ze rtů?
Valašský pas s podpisem krále Bolka Polívky možná jednou bude unikátem. Bude totiž připomínat dobu, kdy vznikal netradiční projekt propagace Beskyd, snaha přiblížit dosud nepříliš známá místa s pomocí legrace, recese a zajímavých akcí.

Rozsudek by u Krajského soudu v Ostravě mohl padnout do konce roku. Polívka nechce spor ani to, co mu předcházelo, příliš komentovat. "Nechme to až po vynesení rozsudku, nepředbíhejme." Nakonec řekne alespoň pár vět: "Firma Valašské království bojuje proti úsměvům a recesi, vždyť je to absurdní. Harabiš mě nezvolil, on mě nemá právo rušit."

Tomáš Harabiš
Tomáš Harabiš: "Polívka neuznává, že jsme s projektem přišli my."

Harabiš Polívku coby krále vyrušuje. "Tvrdí, že překračuji své kompetence, matu veřejnost, že už nejsem králem," zlobí se herec.

A v tom je právě jádro sporu, Harabiš totiž tvrdí, že se Polívka chová, jako by byl zvolen opravdovým králem. "Vůbec neuznává, že jsme přišli s projektem Valašského království my. Zakládá konzuláty, kde se mu to zrovna zachce, přitom jde o náš projekt s jasnými pravidly," prohlašuje natvrdo Harabiš.

Podle Hrabiše ztratil Polívka soudnost
Zatímco dříve tvrdil, že spory rozdmýchávají lidé kolem populárního herce, dnes si myslí, že přestal být soudný i sám Polívka. "U soudu pouští záznamy starých představení, kde Radek Brzobohatý mluví o Valašské republice a jeho jmenuje valašským králem, a říká, že je to důkaz, že Valašské království vymyslel on."

Faktem je, že ve sporu nejde jen o legraci a recesi. Polívkovi právníci se už několikrát pokusili přesvědčit Úřad průmyslového vlastnictví, aby vymazal ochrannou známku Tomáše Harabiše na Valašské království.

To se jim nepodařilo, naopak úřad nevyhověl žádosti o zapsání známky Valašský král Boleslav I. dobrotivý, zvolený na furt.

Kromě Polívkova podpisu v pasech Valašského království a toho, že království při svých vystoupeních zmiňoval a zmiňuje, už se žádná další spolupráce podle Harabiše mezi firmou a Polívkou nekonala.

"Byli jsme za ním několikrát na jeho farmě v Olšanech, ale mnohdy na nás neměl čas, párkrát byl také opilý a jindy za něj jednali jeho manažeři. Ti nám sdělili, že budeme za spolupráci muset platit, pokud možno milion," popisuje Harabiš problémy ve spolupráci. "Věnovali jsme Bolkovi například na prezentaci stovky pasů a poté už jsme mu, stejně jako ostatním partnerům, a prodejcům, pasy prodávali. Z toho bylo pozdvižení."

Vzpomíná, jak v období, kdy spory vrcholily, přijel do Čeladné Polívkův právník a pohrozil, že herec přestane spolupracovat. "Řekl nám, že bez Polívky jsme ztraceni, tak ať raději přistoupíme na jejich podmínky. Řekli jsme: Tak jo, končíme, jedeme dál bez Polívky."

Tvrdí, že tento postup Polívkovy právníky mimořádně překvapil. "Nevěřili, že bychom mohli pokračovat sami." Lidé, kteří znají Bolka Polívku i Tomáše Harabiše, se přiklánějí na tu či onu stranu, v jednom se ale shodnou.

"Je to obrovská škoda, že se nedokážou domluvit. Připadá mi to fakt jako naprostý nesmysl, který škodí všem a všemu," říká ředitel kopřivnického Kulturního domu Luboš Sazovský, který spolupracuje s Harabišem a velmi dobře se zná také s Polívkou.


Spor o Valašské království

1997 - Bolek Polívka na přání Tomáše Harabiše podepisuje pasy Valašského království jako valašský král.

2000 - Polívka je na akci Vsetínské záření korunován valašským králem.

2001 - Harabiš tvrdí, že Polívka jedná jako valašský král bez vědomí společnosti Valašské království, zakládá například konzuláty.

2001 - Společnost Valašské království vyhlašuje rebelii, ve Štramberku oznamuje, že Polívka byl sesazen a již není valašským králem.

2001 - Harabiš oznamuje, že Polívku na trůnu střídá Jarmila 1. Šuláková.

2002 - Právníci Bolka Polívky podávají žalobu, která má dosáhnout toho, aby Tomáš Harabiš nemohl používat ochrannou známku na Valašské království.

2006 - Soud po několika odkladech zahajuje po čtyřech letech první stání.

2007 - V prosinci bude třetí, zřejmě závěrečné jednání soudu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Rychlík na přejezdu utrhl celý předek auta, řidič nemá ani škrábnutí

V Dolní Cerekvi se srazil osobní vůz s rychlíkem. Hrozivě vypadající nehoda se...

Nehoda na železničním přejezdu odpoledne zastavila provoz na trati z Jihlavy do jižních Čech. V Dolní Cerekvi se střetl...

VIDEO: Řidič pod vlivem alkoholu i marihuany ujížděl hlídce a havaroval

Ujíždění opilého mladíka skončilo na kruhovém objezdu

Zběsilou honičku zažili policisté ve Zlíně. Ujížděl jim řidič, u něhož později zjistili požití alkoholu i marihuany....

Po zásahu GIBS v advokátních kancelářích obvinila policie deset lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Policie obvinila deset lidí po zásahu, který od úterka prováděla mimo jiné v advokátních kancelářích kvůli údajnému...Najdete na iDNES.cz