Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vakcinace je celoživotním požehnáním, praví nositel Nobelovy ceny Desmond Tutu

  8:41aktualizováno  8:41
Svět, ve kterém budou naše děti a jejich děti vyrůstat bez hrozby obrny a dalších nemocí, jimž lze předcházet, je společným snem všech. Na rozdíl od většiny snů je však tento sen dosažitelný. Měl jsem to štěstí, že jsem byl během života svědkem mimořádného vlivu vakcín při ochraně dětí před nemocemi a úmrtími – zejména v rozvojovém světě.

Očkování proti obrně v Somálsku; Mogadišu, 24. dubna 2013. Ilustrační snímek. | foto: - Ben CurtisAP

Vakcíny pro mě vždy měly zvláštní význam. Jako malý chlapec v Jihoafrické republice jsem téměř zemřel na obrnu. V té době – počátkem třicátých let – neexistovala proti této vysoce nakažlivé nemoci vakcína. Rodiče všude na světě se oprávněně obávali, že poliovirus překročí jako mor práh jejich domu, zasáhne jejich dítě a způsobí mu ochrnutí během několika hodin nebo v horším případě smrt během několika dnů.

Lékaři mým rodičům oznámili, že se se mnou nedá mnoho dělat, a tak otec zahájil přípravy mého pohřbu. Naštěstí jsem se zotavil, pouze nemám plně funkční pravou ruku. Prožil jsem nádherný život, ovšem ochrnutí ruky je mi každodenní připomínkou, proč musíme naléhavě usilovat o vymýcení obrny a zajistit, aby měly všechny děti přístup k potřebným vakcínám.

Dvě děti se spalničkami leží v nemocnici Benadir v somálském Mogadišu; 24.

Dvě děti se spalničkami leží v nemocnici Benadir v somálském Mogadišu; 24. dubna 2013. Ilustrační snímek.

Věřím, že se toho dne dožiju

Ještě před čtvrt stoletím byla obrna endemická ve 125 zemích – a denně ochromila více než tisíc dětí. Dnes máme nejméně případů obrny v menším počtu zemí než kdykoliv v minulosti. Loni byla za stát bez výskytu této nemoci označena Indie – kdysi považovaná za nejobtížnější místo k zastavení obrny. Ve zbývajících třech zemích, kde se obrnu dosud nepodařilo eliminovat – v Pákistánu, Afghánistánu a Nigérii –, se v roce 2012 objevilo pouhých 223 hlášených případů. To mě naplňuje optimismem, že se dožiju dne, kdy bude tato úděsná nemoc navždy vymýcena.

Pozoruhodný pokrok, jehož jsme zatím dosáhli, je výsledkem trvalého celosvětového úsilí za podpory značných prostředků, které věnují dárci i postižené země, milionů oddaných zdravotníků a usilovné politické vůle splnit tento úkol. Musíme však dokončit, co jsme začali. Dokud nebude virus obrny vymýcen všude, není žádná země bezpečná před opětovnou nákazou.

Současně s tím musíme maximálně využít vědeckých pokroků uplynulého půlstoletí, díky nimž se staly vakcíny proti dalším léčitelným nemocem nejsilnější a finančně nejefektivnější zdravotnickou investicí, jaká v současné době existuje. Vakcíny už vymýtily pravé neštovice a dramaticky snížily počet úmrtí a onemocnění dětí v souvislosti se spalničkami, záškrtem a tetanem.

Očkování v Somálsku; Mogadišu, 24. dubna 2013. Ilustrační snímek.

Očkování v Somálsku; Mogadišu, 24. dubna 2013. Ilustrační snímek.

Milníkem má být rok 2020

Přesto bohužel stále umírá každých dvacet vteřin jedno dítě na nemoci, jako je zápal plic, jimž lze rovněž předcházet vakcinací. Většina těchto dětí žije v chudých a odlehlých komunitách, které stále nemají přístup k základním vakcínám, jež jsou v lépe situovaných zemích všeobecně dostupné. To je jeden z důvodů, proč u dítěte narozeného v zemi s vysokými příjmy existuje osmnáctkrát nižší pravděpodobnost, že zemře před dosažením pěti let věku.

Naštěstí svět nezůstává v nečinnosti. Tento týden pořádá korunní princ Muhammad bin Zajíd bin Sultán Nahján – v partnerství s generálním tajemníkem Organizace spojených národů Pan Ki-munem a Billem Gatesem – v Abú Dhabí první globální summit věnovaný snaze zajistit, aby všechny děti všude na světě měly přístup ke všem výhodám spojeným s vakcinací. Summit o vakcínách vychází z loňského závazku téměř 200 zemí vymýtit obrnu, vyvinout nové a zdokonalené vakcíny za dostupné ceny a zpřístupnit je do roku 2020 všem dětem na světě.

Dítě leží se spalničkami na izolaci nemocnici Benadir v somálském Mogadišu; 24.

Dítě leží se spalničkami na izolaci nemocnici Benadir v somálském Mogadišu; 24. dubna 2013. Ilustrační snímek.

Vykořenění obrny bude na cestě k realizaci této vize klíčovým milníkem. A summit v Abú Dhabí poskytl jasný plán, jak tohoto cíle do roku 2018 dosáhnout – jde o strategii, která doplňuje jiné snahy o zlepšení pokrytí imunizací u nemocí, jako jsou spalničky, zápal plic nebo rotavirus. Posílení běžné imunizace ochrání naše výdobytky v boji proti obrně a umožní nám dostat se i k nejzranitelnějším dětem v nejhůře dostupných a nejnevlídnějších komunitách.

Musíme to udělat

Protože jsem vyrostl v zemi, kde téměř každé čtvrté dítě nakažené obrnou na tuto nemoc zemřelo, plesá mi srdce při představě světa, v němž budou mít všechny rodiny přístup k život zachraňujícím vakcínám, které je zbaví břemene spojeného se zbytečnými úmrtími a nemocemi. Nyní potřebujeme prostředky, závazky a odhodlání zavést plán představený v Abú Dhabí do praxe.
Když je v sázce zdraví našich dětí, nesmí existovat žádný rozdíl mezi bohatými a chudými a žádné rozlišování mezi komunitami. Pokračující mýcení obrny rozšířením přístupu k vakcínám na všechny děti, které je potřebují, představuje pro nás všechny příležitost postavit se v zájmu naší globální společnosti do jednoho šiku. Musíme to udělat. A až se nám to podaří, bude to triumf pro celé lidstvo.

Desmond Tutu

Desmond Tutu

Desmond Tutu je emeritním arcibiskupem Kapského Města a nositelem Nobelovy ceny míru.

Copyright: Project Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz