Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Dražší, zato méně účinná. Na hrazené vakcíně pro seniory vydělá výrobce

  • 75
Vypadalo to jako dobrá zpráva. Důchodci se mohou dát zdarma očkovat proti pneumokokům. Bakteriím, které způsobují zápal plic, otravu krve či zánět mozkových blan. Teď jsou naštvaní senioři, lékaři i politici, kteří zákon před půl rokem prosadili. Jediný, kdo má důvod ke spokojenosti, je výrobce vakcíny.

Lékový úřad SÚKL totiž schválil jako pojišťovnami plně hrazenou vakcínu Pneumo 23, která je podle odborníků proti bakteriím méně účinná než doporučovaný Prevenar 13.

Důvod? Cena. Pneumo je zhruba šestkrát levnější než Prevenar: 242 korun proti 1 500. A tak se lékový úřad rozhodl pro levnější variantu. I ta se však státu prodraží.

Několik týdnů poté, co padla volba na Pneumo, se totiž výrobci vakcíny, společnosti Sanofi, podařilo prosadit její zdražení na 330 korun. Což je podle údajů samotného SÚKL o třetinu víc než na Slovensku nebo v Portugalsku.

Výrobce se hájí, že s cenou musel jít i tak dolů. Ještě než vakcínu hradily pojišťovny, ji totiž na českém trhu nabízel za 411 Kč.

„V průběhu procesu stanovení maximální ceny byla uzavřena dohoda jednotlivých účastníků řízení na maximální dovozní ceně 327 Kč za vakcínu. Cena vakcíny Pneumo 23 tedy klesla o 20 procent,“ tvrdí mluvčí Sanofi Filip Hrubý. Proč je vakcína v zahraničí levnější, však vysvětlit nedokázal.

Navíc se v případě vakcíny Pneumo musí senioři nechat každých pět let přeočkovat. A stát to musí znovu zaplatit, čímž se úspora snižuje. „U Prevenaru žádná taková potřeba přeočkování stanovena nebyla,“ upozorňuje předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Pokud se lidé chtějí nechat očkovat účinnějším Prevenarem 13, musí si připlatit. Od 1 500 korun, které Prevenar stojí, se jim odečte částka 330 korun hrazená státem.

A právě vysokou cenou Prevenaru SÚKL argumentuje, proč dovolil výrobci levnější vakcíny zvednout cenu. Díky tomu, že pojišťovny proplácejí vyšší částku, doplatí zájemci o Prevenar méně.

„Závěr je takový, že se obecně sníží celkové náklady na úhradu obou vakcín u sledované skupiny pacientů, a to ve vztahu k ceně dražší varianty, nikoliv ve vztahu k cenové referenci Pneumo 23 EU,“ říká mluvčí úřadu Lucie Šustková.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula nad tímto vysvětlením jen nevěřícně kroutí hlavou. „To, že se nějaká vakcína zlevní, nehraje roli. Máme zkušenosti ze Slovenska, kde začali očkovat zdarma proti chřipce a nijak dramaticky to se systémem nezahýbalo,“ tvrdí Prymula.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video