Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vadné pistole: lidé se bojí o práci

  20:29aktualizováno  20:29
Opakované stížnosti policistů speciálních jednotek na kvalitu pistolí z České zbrojovky v Uherském Brodě už vyvolávají i nejistotu mezi zaměstnanci podniku. Více než tisícovka pracovníků se bojí propouštění, pokud se brzy nevyřeší přetrvávající dusno ve vztahu zbrojovky a policejního prezidia.

„Špatné pistole jsme vyměnili za nové, a problémy zůstávají. Nevěřím, že s námi bude někdo mít trpělivost donekonečna,“ prohlásil zaměstnanec zbrojovky, který nechtěl být jmenován kvůli obavě o ztrátu místa.

Generální ředitel uherskobrodské zbrojovky Radek Žďárecký aktuálně možnost propouštění vyloučil. Podmínil to ale tím, že policejní prezidium nezruší smlouvu na dodávku pistolí z Uherského Brodu. „Myslím, že k tomu nemá důvod. My jsme žádné ustanovení smlouvy neporušili,“ tvrdí ředitel Žďárecký.

Potvrdil ale informaci MF DNES, že kvůli chybám spojeným s výrobou pistolí pro policii zůstalo několik manažerů zbrojovky bez prémií.

Problém je ve svítilnách s laserovými zaměřovači, které z pistolí odpadávají. Náměstek policejního prezidia Oldřich Martinů proto další dodávku zbraní z Uherského Brodu zastavil, zbrojovka tak už několik týdnů pistole pro policii nevyrábí. Velitelé zásahových jednotek chtějí nové výběrové řízení a poslanci mluví o pokutě pro továrnu. Ministr vnitra Stanislav Gross pro televizi Prima řekl, že mnohamilionovou škodu zaplatí zbrojovka.

Smlouva s policejním prezidiem je přitom pro brodskou zbrojovku klíčová. Policisté mají z Uherského Brodu dostat šestačtyřicet tisíc zbraní za šest set padesát milionů korun. Zbrojovka jich zatím dodala třicet tisíc. Policisté z nich ale podle svých slov mají problém vybrat aspoň dva tisíce bezchybných. Případné vypovězení smlouvy může mít pro podnik negativní důsledky.

Aktuální problémy zbrojovce patrně výrazně uškodí také na Slovensku, kde chce firma získat zakázku na přezbrojení tamní policie. „To víte, že z toho nejsme nadšení. Teď všude vypadáme jako někdo, kdo neumí vysoustružit jednu drážku, i když u nás chyba není,“ tvrdí zdroj blízký vedení zbrojovky.

Podnik během krátké doby už několikrát vyměnil generálního ředitele. Radek Žďárecký, který do funkce nastoupil letos v lednu, zvýšil dělníkům výrobní normy i mzdy. Jenže zatímco norma podle odborářů porostla v průměru o 8,3 procenta, mzdy "jen" o tři procenta. Zaměstnanci proto vyhlásili stávkovou pohotovost, po týdnech jednání se ale obě strany dohodly. Podstatu dohody ale nikdy nezveřejnily.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz