Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Václav Klaus se mění. Snaží se být nadstranický

  23:07aktualizováno  23:07
S tím, jak se blíží volba prezidenta, mění se i jeden z nejvýraznějších kandidátů - Václav Klaus. Bývalý mocný šéf ODS se snaží působit nadstranickým dojmem. Čeká, že mu to v prezidentské volbě přinese hlasy.

O chod ODS se nyní prakticky nestarám, říká několik dní před třetí volbou. Jde podle všeho o důležitý signál k politikům Unie svobody, lidové strany a také ČSSD, jejichž podporu potřebuje.

Je to jeho nová taktika, jak zvýšit své šance? "Zaujal pochopitelnou a logickou pozici. Není členem vedení strany, je řadovým poslancem," odpovídá na tuto otázku místopředseda ODS Petr Nečas.

"Klaus je vlídnější, milejší, tolerantnější, víc naslouchá a je méně vyhraněný. Prostě typický nejvhodnější kandidát na prezidenta," říká poslanec ODS Ivan Langer.

Především sociální demokraté se bojí, že by Klaus jako prezident protežoval ODS. Předseda ČSSD Vladimír Špidla dokonce podle jednoho z poslanců nabádá členy strany, aby volili Jana Sokola, protože Klaus by jako prezident mohl vyvolat předčasné volby. Ty by podle průzkumů vyhrála ODS.

Klaus se snaží naznačit, že s ODS už nemá mnoho společného delší dobu. Už v lednu napsal v jednom ze svých komentářů, že svou "liberálně-konzervativní orientaci" nevnímá úzce stranicky a že by při výkonu prezidentské funkce žádné politické uskupení nepreferoval.

"Já jsem opravdu nebyl na žádném zasedání výkonné rady ODS. A nemyslím, že by bylo vhodné, abych byl. Teď mě zvali na různé akce, třeba na ples ODS. Já jsem na žádné takové akci zatím nebyl. Doufám, že kdybych náhodou na jeden takový ples šel, že by to nebylo interpretováno jako angažovanost v ODS. Neboli: v ODS skutečně nefiguruji," řekl Klaus minulý týden Lidovým novinám.

Členové ODS potvrzují, že se jejich bývalý předseda na chodu strany nepodílí. Na schůze vedení strany prakticky nechodí. A to přesto, že ho ODS jako svého čestného předsedu zve.

"On se v žádném případě neplete do řízení ODS. Zastavil se tady za námi (v hlavní kanceláři ODS), ale zrovna to bylo v pauze na oběd, takže se tu nezdržoval déle," řekla volební manažerka ODS Libuše Benešová. Zároveň však říká, že se ODS "neotočila ke Klausovi zády" a že "stále probíhají konzultace".

Politici z ostatních stran však tvrdí, že by na ně neplatilo, kdyby se Klaus před nimi snažil tvářit nadstranicky. Znají ho prý velmi dlouho.

"Klaus a ODS jsou svázáni pupeční šňůrou. Nic takového by mu jistě nepomohlo, voliči ho dobře znají," uvedl například místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal.

Klaus se může snažit o image nadstranického prezidenta nejen kvůli třetí prezidentské volbě, ale také kvůli možné přímé volbě. Stejně jako pro mnoho poslanců a senátorů i pro část veřejnosti může být nepřijatelný kvůli svému spojení s ODS.

"Připravuje si i únikovou variantu na případnou přímou volbu. Což znamená, že své vystupování už nesoustřeďuje výhradně na politiky, ale i na veřejnost," vysvětluje Klausovu snahu Langer.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz