Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Václav Klaus: Neztraťme se v unii!

  10:20aktualizováno  10:20
Ač si to ne všichni dostatečně uvědomují, za několik dní přestane náš stát existovat jako samostatná a suverénní entita. Česká republika se stane součástí Evropské unie.

V loňském referendu s tím souhlasila výrazně nadpoloviční většina zúčastněných občanů a rozhodla tím, že se naše země - poprvé ve své složité a leckdy křivolaké historii - dobrovolně vzdává podstatných částí své suverenity a předává je tomuto velkému nadnárodnímu celku. Začíná tím zcela nová etapa vývoje českého státu.

Evropská integrace, jejíž je dnešní Evropská unie konkrétním produktem, je již dlouhou dobu trvajícím procesem. Ten dostal silný impulz ke své akceleraci po skončení druhé světové války. Propagátoři tohoto projektu chtěli překonat neblahé dědictví této války a na evropském kontinentě zajistit věčný mír. Jejich další motivací byl očekávaný přínos z otevírání ekonomik evropských států a z vytváření rozsáhlého „společného trhu“, který měl být založen na volném pohybu lidí, zboží a služeb, peněz a kapitálu v celém tomto prostoru.

Významnou roli v jejich ambicích nepochybně hrála i obrana kulturně-civilizačních hodnot evropského Západu. Ten se ve druhé polovině dvacátého století - právě na hranicích naší země - dotýkal mezinárodního uskupení, které se nacházelo pod nadvládou Sovětského svazu a které usilovalo o něco úplně jiného. Po jeho rozpadu na konci roku 1989 stála Evropa před otázkou, jak pokračovat. Uzavřít se - pohodlně - v dosavadních hranicích, nebo přizvat ke spojení tyto najednou svobodné země bývalého komunistického bloku? Výsledkem velmi rozporuplného vývoje posledních patnácti let, v nichž se střídalo hlasité přizvávání těchto zemí k členství a vzápětí jeho méně hlasité oddalování, je dnešní rozšíření Evropské unie o deset nových členů.

Rozšíření EU přinese pro obě strany řadu pozitiv, ale současně představuje - a to opět oboustranně - i nemalá rizika. Za hlavní pozitivum snad pro všechny zúčastněné považuji především symbolický a psychologický význam tohoto kroku. Definitivně tím končí éra poválečného rozdělení Evropy na dva nepřátelské bloky. Výhodné pro všechny je jistě i zvětšení liberalizovaného obchodního prostoru a po přechodných obdobích i příležitost pro rozsáhlejší mobilitu pracovní síly na celém evropském kontinentu.

To je ale jen jedna strana mince. Spojení značně odlišných zemí může některé z nich poškozovat, a to hlavně v důsledku příliš rychlého unifikačního procesu, který jednotlivé země zbavuje jím odpovídajících pravidel, politik a institucí, procesu, který nebere dostatečné ohledy na ekonomickou vyspělost, geografickou polohu a národní zvláštnosti jednotlivých zemí a který se snaží vytvářet dojem, že je možné tzv. harmonizací formálních stránek integrace překonávat reálně existující odlišnosti.

To je samozřejmě předpoklad chybný. To bude naopak s rostoucím počtem členů vyvolávat stále větší problémy a při značném demokratickém deficitu rozhodování v EU (neboli při necitlivém rozhodování nikým nevolených úředníků) to může vést i ke zbytečným nedorozuměním a k napětí mezi zeměmi.

I když se v noci z 30. dubna na 1. května nic bezprostředně viditelného v našich životech nezmění, bylo by nemoudré a pokrytecké zastírat - jak se u nás vinou jednostranně proevropsky orientovaných politiků a žurnalistů doposud většinou dělo - že spoluúčast na chodu velkého nadnárodního společenství nepřinese žádné rychlé zlepšení naší životní úrovně a že přinejmenším krátkodobě až střednědobě může být přistoupení k EU v mnoha ohledech spíše zátěží.

Snažil jsem se to vždycky říkat tak hlasitě, jak jsem jen mohl a uměl, a pokládám za poctivé připomenout to i dnes. Obhajoba naší pozice v Evropě, obhajoba našich politických, společenských, ekonomických a všech ostatních zájmů, která byla až dosud v rukou politiků, kteří z naší země vyšli, znají ji, žijí s ní a zodpovídají se ve volbách svým voličům, bude nyní daleko složitější.

Tím, že se těžiště rozhodování o záležitostech České republiky přesune v mnoha ohledech do zahraničí, bude jiným způsobem než dosud záležet na tom, jakou budeme mít vládní reprezentaci. Zda jí bude ležet více na srdci její vlastní obraz v evropských strukturách, nebo zda u ní bude dominovat poctivá snaha postarat se o zájmy našich občanů v ostré mezinárodní konkurenci, v níž - bez ohledu na vznešené proklamace - všechny země sledují své vlastní cíle, své priority a brání zájmy svých občanů.

Udělejme vše pro to, abychom se v Evropské unii neztratili, aby unikátní tisícileté dílo našich předků nebylo rozmělněno a poztráceno. Zda tomu tak bude, záleží na každém z nás. Ostatně jako vždycky. Přeji každému z nás dostatek odvahy, energie, sebevědomí a optimismu. Budeme to potřebovat více než kdy jindy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...Najdete na iDNES.cz