Dosavadní šéf pražských občanských demokratů Filip Humplík totiž po čtyřech letech ve funkci oznámil, že už ji nehodlá obhajovat, a za svého nejvhodnějšího nástupce označil dosavadního prvního místopředsedu Tomáše Portlíka.
Tím se otevřel prostor pro Klause mladšího, který by si tak mohl vybudovat pozici před lednovým kongresem, na němž si ODS bude volit nové vedení. K místopředsednickým či předsednickým ambicím se Klaus nevyjádřil. Kandidaturu na prvního místopředsedu v Praze potvrdil.
KOMENTÁŘ: Klausovi si berou zpátky ODS, ale ta to ještě neví![]() |
„Rozhodl jsem se kandidovat na prvního místopředsedu pražského regionu, protože chci promítnout obrovskou důvěru, kterou mi dali občané ve volbách, do fungování uvnitř strany,“ sdělil Václav Klaus mladší. Možnou kandidaturu do vrcholných stranických funkcí na lednovém kongresu příliš komentovat nechtěl, ale ani ji úplně neodmítl.
„Protože jsem zastáncem postupu odspodu, od řadových členů, chci nejdřív představit svoji vizi v rámci regionu, který je můj domácí a ve kterém jsem u voličů obstál,“ podotkl s poukazem na to, že v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny získala ODS v Praze přes šestnáct procent hlasů, což bylo v rámci ODS zdaleka nejvíc.
Sám Klaus navíc ze třetího místa na kandidátce přeskákal na první příčku a získal téměř dvaadvacet tisíc preferenčních hlasů – druhý nejvyšší počet ze všech kandidátů v celé zemi. Před ním byl v tomto ohledu pouze Andrej Babiš, který získal přes 48 tisíc hlasů.
Václav Klaus ml. na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017.
Václav Klaus mladší už včera objížděl lokální sněmy občanských demokratů v některých obvodech a žádal tam o podporu. Jistotu nominace na pozici předsedy pražské ODS má z Prahy 6, která ho na začátku roku 2016 přijala do svých řad. Tamní občanští demokraté budou zasedat ve čtvrtek.
Pokud by v pražských vnitrostranických volbách uspěl, mohlo by to pro něj znamenat povzbuzení před kongresem.„Kdyby se stal regionálním předsedou, nepochybně by to Václava Klause ve vnitrostranické struktuře posílilo. Pozice prvního místopředsedy zase tak viditelná není. Takže může mít dva důvody,“ konstatoval místopředseda ODS Martin Kupka. „Zaprvé to může být snaha ujmout se větší odpovědnosti za dění v ODS. Zadruhé to může být budování pozice ve svém regionu před kongresem,“ dodal.
„Nekolegiální“ Klaus
V ODS je totiž léta zvykem, že v nejužším vedení má každý z regionů maximálně jednoho zástupce. Prahu v posledních dvou letech zastupuje první místopředsedkyně Alexandra Udženija. Pokud by Klaus skutečně pomýšlel na místo v předsednictvu strany, potřeboval by proti ní „vybojovat“ nominaci od pražských občanských demokratů.
Lehké to Klaus mít nebude. Zatímco voliči na něj slyší, ve straně tak populární není. I proto, že z ní v roce 2008 odešel na protest proti tomu, že tehdejší premiér Mirek Topolánek souhlasil s klimatickým balíčkem EU a přislíbil ratifikaci Lisabonské smlouvy.
U vedení ODS si příliš nepolepšil ani po volbách, kdy na rozdíl od slavících občanských demokratů v čele s Petrem Fialou prohlásil, že výsledek tak dobrý nebyl. „Velká politická strana jde z opozice do opozice. Někdo hodnotí jako vynikající, že jsme po čtyřech letech nejhorší vlády v polistopadové historii stoupli z osmi procent na jedenáct. Já si myslím, že to sice není žádný velký neúspěch, ale na bouchání šampaňským to také není,“ řekl.
Předsedu Fialu to docela namíchlo. „Já jsem to prohlášení neslyšel, ale pokud takhle zaznělo, tak je mírně nekolegiální,“ reagoval.