Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Václav Klaus je prezident, stvrdil slib

  14:37aktualizováno  14:37
Česká republika má prezidenta. Václav Klaus složil ve Vladislavském sále Pražského hradu slavnostní slib, kterým se na pět let ujímá úřadu. Po slibu zazněla hymna a nad Prahou zahřmělo jednadvacet dělových salv. Na závěr inaugurace přednesl Václav Klaus svůj první prezidentský projev.

Václava Klause neuvedly do sálu tradiční fanfáry ze Smetanovy Libuše, protože ty jsou vyhrazeny českému prezidentovi a tím v té chvíli ještě nebyl.

Společnou schůzi obou komor parlamentu zahájil ve 14 hodin předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Jejím jediným bodem byl slib prezidenta.

V čele Vladislavského sálu usedli členové vlády a vedení sněmovny a Senátu. Přes uličku vedle Klause a jeho choti Livie sledovali inauguraci manželé Havlovi. V sále žádný jiný prezident nebyl, což nebývá v Evropě obvyklé.

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," pronesl Václav Klaus.

Slavnostní akt provázela drobná nepříjemnost. Václav Klaus stvrdil slib podpisem až na druhý pokus, připravené pero nepsalo. Použil proto vlastní. Po hymně a salvách pronesl nový prezident projev.

"Chci, aby se rozjasnily tváře a objevil se na nich úsměv, se kterým jde všechno lépe. ... Prezident musí dodávat sebevědomí a naději v lepší příští, i když se příliš nedaří," řekl mimo jiné Klaus.

"Navažme na vše pozitivní, co u nás bylo vykonáno. Já sám mám za úkol navázat na všechno dobré, co udělal můj předchůdce."

"Nechci stát stranou politického života, ale nemám ambici stát se hybatelem politiky. Chci ji ovlivňovat jen nepřímo," přislíbil. - celý projev čtěte zde

Po projevu následoval asi minutový potlesk. Předseda sněmovny parlamentní schůzi po čtvrt hodině ukončil.

Inauguraci českého prezidenta Václava Klause na Pražském hradě neprovázel církevní obřad. Klaus podle kardinála Miloslava Vlka o žádnou bohoslužbu nepožádal. Pro Václava Havla se sloužilo Te Deum v chrámu svatého Víta.

Klaus uzavřel přehlídku neformálně
Václav Klaus po půl čtvrté vykonal v roli hlavního velitele ozbrojených sil vojenskou přehlídku. Na třetím nádvoří přihlížely stovky lidí. Byla mezi nimi skupinka, která držela transparent s nápisem "Klausi, nejsi náš prezident".

Prezident nakonec pronesl k přítomným neformální projev. Začal slovy: "Nestůjme od sebe tak daleko." Dav se k němu seběhl. Zažertoval si i s ministrem Tvrdíkem, který po jeho boku sledoval přehlídku. Klaus se nechal davem obklopit, s mnoha lidmi si na odchodu potřásl rukou a prohodil pár slov. V závěru políbil před objektivy holčičku předškolního věku, která mu předala květiny.

DÁLE ČTĚTE
Hrad mlží kolem
hovoru Klaus-Bush
Klaus se poklonil Masarykovi
Václav Klaus položil krátce před inaugurací věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který se narodil přesně před 153 lety.

Na Hradčanském náměstí se sešli i lidé, kteří s jeho zvolením nesouhlasí. "Klaus nebyl zvolen hlasy všech stran, ale převážně hlasy KSČM. O jejich demokratičnosti lze pochybovat," prohlásil senátor za Nezávislé Martin Mejstřík.

Kromě něj na náměstí přišli také zástupci ODA, Klubu otevřené demokracie a Evropských demokratů. Na hrudi mají placky s nápisem "Klaus není náš prezident".

Prezident Václav Klaus zdraví své příznivce z pódia na pražském Hradčanském náměstí (7. března 2003).

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií zdraví své příznivce na Pražském hradě (7. března 2003).

Ve Vladislavském sále je už všechno připraveno k inauguraci. (7. března 2003) Fotografii přinesly Nokia a Eurotel.

Prezident Václav Klaus se zdraví s válečným letcem Františkem Peřinou na pražském Hradčanském náměstí, kde 7. března hodinu před svou slavnostní inaugurací položil kytici lilií k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a pozdravil se s několika desítkami občanů.

Zprava předseda Cesty změny Jiří Lobkowicz a senátoři Martin Mejstřík a Daniel Kroupa na tiskové konferenci malých pravicových stran, která se konala 7. března v Praze. Zvolení Václava Klause prezidentem republiky označili zástupci malých stran jako prohru demokracie a všech demokratů. Kritizují, že Klaus se v cestě na Hrad spojil s komunisty.

Prezident Václav Klaus a jeho manželka Livia se zdraví s válečným letcem Františkem Peřinou na pražském Hradčanském náměstí, kde Klaus 7. března hodinu před svou slavnostní inaugurací položil kytici lilií k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a pozdravil se s několika desítkami občanů. Klaus při té příležitosti dostal od jedné ženy kytičku sněženek.

Prezident Václav Klaus a jeho manželka Livia se zdraví s občany na pražském Hradčanském náměstí, kde Klaus 7. března hodinu před svou slavnostní inaugurací položil kytici lilií k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Prezident Václav Klaus a jeho manželka Livia na pražském Hradčanském náměstí, kde Klaus 7. března hodinu před svou slavnostní inaugurací položil kytici lilií k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a pozdravil se s několika desítkami občanů. Klaus při té příležitosti dostal od jedné ženy kytičku sněženek.

Prezident Václav Klaus po složení slibu na Pražském hradě vykonal 7. března přehlídku Hradní stráže.

Dělá pálí salvy na Pražském hradě v okamžiku, kdy Václav Klaus složil prezidentský slib, 7. března 2003.

Dělá pálí salvy na Pražském hradě v okamžiku, kdy Václav Klaus složil prezidentský slib, 7. března 2003.

Děla pálí salvy na Pražském hradě v okamžiku, kdy Václav Klaus složil prezidentský slib, 7. března 2003.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Nečas nepravdivě vypovídal v kauze Vojenského zpravodajství, míní soudkyně

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a expremiér Petr...

Někdejší premiér Petr Nečas vypovídal dříve u soudu v případu Vojenského zpravodajství nepravdivě a účelově ve prospěch...

Bývalé pozemky Tomanovy rodiny vlastní firma vázaná na exšéfa úřadu

Miroslav Toman při projevu na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Lukrativní pražský pozemek rodiny šéfa potravinářské komory a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana levně...

Kandidátka do Senátu za Trutnovsko Řezníčková čelí obžalobě za pomluvu

Iva Řezníčková z nemocnice v Trutnově zastupovala zdravotní sestry při...

Trutnovské státní zastupitelství podalo obžalobu na Ivu Řezníčkovou, která kandiduje za KSČM do Senátu na Trutnovsku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz