Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobný průběh debaty:
12:41
Václav Klaus opustil poslanecký klub ČSSD. Tím končí i on-line reportáž iDNES.cz. Děkujeme za pozornost. Videozáznam z celé debaty najdete ZDE
12:39
Mně by těch zbývajících třináct procent stačilo, řekl na závěr prezident Klaus. Tím jeho debata s poslanci ČSSD po více než hodině a půl skončila.
  • Václav Klaus a Jiří Paroubek v poslaneckém klubu ČSSD

    Václav Klaus a Jiří Paroubek v poslaneckém klubu ČSSD / Autor: Jan Zátorský MF DNES

12:39
Paroubek připomněl poslední výzkum veřejného mínění, který říká, že většina sociálních demokratů si přeje jiného kandidáta.
12:36
Posledního slova se ujal předseda ČSSD Paroubek, taktéž poděkoval prezidentovi. Řekl, že si ho všichni považují jako jednoho z nejdůležitějších politiků. "Musím ale říci velice zdvořile - za oba kluby - máme jiného kandidáta. Jsem přesvědčen, že na tom není nic osobního."
12:35
Hašek vyzval prezidenta Klause, aby debatu uzavřel.
12:35
Klaus ocenil atmosféru. "Je to pro mně příjemné, je to šance vás oslovit, Věřím, že dospějete k názoru, že mohu být vaším kandidátem. Děkuji."
12:34
S vládou komplikace v této věci nemám. Absolutně rezolutně odmítám takové tvrzení tvrzení (že špatně reprezentuje ČR)!
12:32
Mé názory na všechno na světě - teplo a zima - se od názorů pana Zaorálka naprosto odlišují. Nevěřím mu, že to myslí vážně. Jsem si reprezentace země plně vědom každou vteřinu svého života.
12:31
Poslední diskutující Zaorálek otevřel otázku zahraniční politiky. Václav Havel podle něj šířil dobré renomé ČR a to se po příchodu Klause změnilo. Hovoří o jeho projevu v zahraničí na téma klimatické změny. "Vaše extrémní názory jsou nerespektováním vaší role. Funkce prezidenta republiky zneužíváte."
12:29
Nepochybně členy rady konzultuji se spoustou lidí. Drtivou spoustu lidí navíc znám, jsou to kolegové či podřízení. Mám docela pevný názor na tuto věc. Nebránil bych se změně zákona jak členy bankovní rady jmenovat.
12:29
Sál opustil David Rath.
12:29
Sobotka: Nejste zajatcem Ústavy, ale mohl jste to konzultovat. Mohl jste se chovat jinak.
12:28
Když to jako poslanci změníte, nikdy by mne nepadalo takový zákon vetovat. Myslím, že to není správné.
12:26
Nekritizoval jsem předchozího prezidenta ohledně bankovní rady, že by nekonzultoval výběr členů. Protestoval jsem, aby prezident měl u nás výlučnou pravomoc členy rady jmenovat. Jsem o tom předsvědčen. Někteří víte, že tento zákon byl schválen jako souboj s tehdy mocným předsedou vlády (Klaus). Protestoval jsem, netuše, že toto ústavní ustanovení se někdy dostane mně do rukou.
12:25
Neměl jsem pocit, že v této věci mám být bojovníkem za reformu veřejných financí, zněla odpověď na první Sobotkův dotaz.
12:24
Ze sálu odešel Zdeněk Škromach.
12:22

Místopředseda Sobotka mluví o pravomoci jmenovat členy bankovní rady: Počínal jste si stejně, jako ti, co jste před tím kritizoval. Jste nekomunikativní vůči vládě, budete si tak počínat dál? Je v pořádku, když osobní otázky (na euro) promítáte i do složení bankovní rady?

  • Bohuslav Sobotka mluví o pravomoci jmenovat členy bankovní rady

    Bohuslav Sobotka mluví o pravomoci jmenovat členy bankovní rady

12:22
V sále to trochu hučí, když Klas právě poukazem na výši emisních povolenech argumentuje ve prospěch majetkového vyrovnání s církvemi. "Když ta obě čísla porovnáme, tak se dostaneme trochu do jiné roviny," namítl prezident.
12:22
Hašek vyzývá diskutéry ke stručnosti.
12:19
"Emisní povolenky jsou nesmysl a zřejmě se mnou souhlasíte, protože vidím, že neprotestujete," rozesmál Klaus některé.
12:18
Připomeňme si například otázku emisních povolenek. Myslím, že se stane, že roční náklad pro ČR (zvýšení ceny energií) se může pohybovat v řádu 50 miliard ročně. To říkám, jako ekonom, který tomu rozumí. V tomto smyslu částka církevního vyrovnání nabývá jiných dimenzí.
12:17
Bojím se takový zákon na šedesát let dělat. Maximálně bych přemlouval všechny, aby se našel koncenzus.
12:16
Hašek: Budete připraven takový zákon vetovat?
12:15
Prezident nemá být ani inicitáorem, strůjcem, ale ani ničitelem takového zákona.
12:14
Předpokládám, že i vy máte ten pocit, že se něco stát má. I já mám takový pocit. Předpokládám, že je to věc, která se týká veřejnosti, koalice i opozice. Věřím, že se najde společenský koncenzus.
12:12
Hašek pokládá otázku k vybalancovaní veřejných finací a majetkovému vyrovnání státu s církvemi.
12:11
Druhou složkou jsou finance. Dlouhodobě na dluh žít nemůžeme. Otázka nestojí sociální politika, nebo nic. Ale jak finance rozdělit.
12:10
Já sociální cítění mám. Tento aspekt cítím velmi vážně a mám pocit, že řada z vás to může potvrdit. Sociální politika je nezbytnou součástí jakéhokoliv moderního státu. Je otázka, nakolik je to sociální politika, která motivuje k aktivitě.

Diskuse

Nedobrota2: To se zas levicová lůza vycajchnovala ! (15:17)

5 v českých: Ale samozřejmě, církev by vždycky za obdržené peníze měla něco viditelného nabízet. Školy, sociální ústavy, kulturní a společenské akce atd.. (13:00)

5 v českých: Tak už jen kvůli tomu, že Evropa bude muset čelit jiným vlivům, které by nám tady ty tradice mohly bez problémů rozvrátit. Pak budem skučet všichni, křesťan vedle ateisty. (12:59)

5 v českých: Podle mě prachy do církve nejsou nikdy vyhozený. Přece jen, na křesťanství stojí valná část identity současné evropské společnosti. (12:59)

BAR1: mějte se a zase někdy zdarec všem... (12:58)

lokomotiva44: no nic, diky za diskuzi, musim zpatky do pracovniho procesu. preju hezky den. (12:58)

BAR1: no nic tak jsme se pobavili Narcois tto nemá jisté a tak se bude do pátku smažit a uvidíme tak všem zde zdar... (12:58)

lokomotiva44: je to moc, ctvrtina statniho rozpoctu. (12:58)

BAR1: 270 oprava (12:57)

BAR1: já samo také né ale nezdá se ti těch 570 mld fakt moc??? (12:57)

lokomotiva44: asi, nejsem odbornik. :-) (12:56)

BAR1: a zavazovat k to mu i naše vnuky... (12:56)

lokomotiva44: uroky se mi taky nelibi, nicmene je to asi nutny podle zakona, preci jenom je to vraceni majetku a ze zakona to musi byt (12:56)

BAR1: protože dát jim úrokem dalších 210 mld je moc (12:56)

BAR1: no vidíš loko už se blížíme k průniku jde o ten způsob vyrovnání já bych jim dal těch 60mld z toho 80 mld zbytku co za rok 2007 nestihla ministerstva utratit a hotovo ale žádné úroky.. (12:55)

lokomotiva44: jasne. :-) (12:54)

BAR1: a k pokud použijí peníze na pomoc nemocným a né na meďáky svých papalášů ve ktrých běžně jezdí... (12:54)

lokomotiva44: to BAr1: o tom zadna, udelali, ale nemuzeme vsechny hazet do jednohoo pytle. vratit majetek ano, otazka je jestli tak jak to navrhuje vlada. (12:54)

5 v českých: BAR: I Wojtyla se za to omlouval. Nejsem si jistej, jestli zrovna Hus naplnil kritéria pro svatořečení. V podstatě byl řadovej kněz, kterej nějak intenzivně v nějaké oblasti lidem nepomáhal. (12:53)

BAR1: oprava 2000 let (12:53)

BAR1: TO LOKO BERU ale oni za těch 200 let udělalali opravdu mnoho sviňáren... (12:53)

lokomotiva44: a pomaha udrzovat cirkevni pamatky, na coz stat nema. (12:52)

5 v českých: autorita typu církve. (12:52)

5 v českých: Teďko jsem četl na eurabia,cz, že při muslimizaci Indie zemřelo asi 70 milionů lidí. Sice to bylo pár století, ale stejně je to vysoký číslo. A za to se ani nikdo omluvit nemůže, protože v islámu není (12:52)

lokomotiva44: cirkev prece neni jen biskupove a papez, ale taky spousta lidi co pomaha starym a nemocnym. napriklad. (12:51)

BAR1: 5 V ČESKÝCH AKDE JSI TO SLYŠEL- A POKUD JO NEMĚL BY BÝT PŘEDNSOTNĚ PROHLÁŠEN SVÁTÝM JAKO MUČEDNÍK??? (12:51)

lokomotiva44: mel by se omluvit za konkretni zlociny, vcetne Husa. jsem pro. ale nekritizoval bych za to celou cirkev a nedaval to do souvislosti s vracenim majetku (12:51)

BAR1: tedy že Německo doddnes neuznalo neplaTNOST mNICHOVA ABYCH BYL PŘESNÝ... (12:50)

5 v českých: Pokud vím, tak za toho Husa se už církev omluvila. (12:50)

BAR1: OK LOKOMOTIVA BERU ALE ŘEKNI MĚL BYS E OMLUVIT ZA CÍRKEV NEBO NÉ? (12:50)