Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Václav Klaus (56 let)

aktualizováno 
- Václav Klaus je předsedou Občanské demokratické strany. V listopadu loňského roku po pěti a půl letech opustil tento muž, který si vysloužil přezdívku otec československé privatizace, funkci českého premiéra. Krátce poté se mu rozpadla i ODS, když část jeho bývalých spolupracovníků odešla do Unie svobody. Před časem s ženou Livií oženili svého staršího syna Václava s novinářkou Kamilou Pojslovou, mladší syn Jan dokončuje Vysokou školu ekonomickou.

Odpovědi předsedy ODS Václava Klause
na otázky čtenářů iDNES
(část první - odpovědi 1-69 ze 24. března 1998)

1. OTÁZKA: Vazeny pane poslance.
Muzete zverejnit jak budete hlasovat (prip. jak jste hlasoval) o zakonu o registrovanem partnerstvi a objasnit svuj postoj? Dekuji.
Jan Toman, Praha.

ODPOVĚĎ: Nejsem zásadně proti registrovanému partnerství osob téhož pohlaví, zůstane-li se u slova partnerství. Jako předseda konzervativní strany však preferuji především tradiční manželství, a to velmi výrazně.

2. OTÁZKA: Povazujete za schopneho takoveho predsedu, ktery nevi, co se deje v jeho vlastni strane, dokonce v jedne z nejdulezitejsich oblasti - financi?
Dekuji, Masek

ODPOVĚĎ: Zřejmě narážíte na to, že jsem několikrát uvedl, že o některých problémech s financováním ODS jsem jako předseda strany nic nevěděl. Do listopadu minulého roku jsem byl ve velmi zvláštním postavení. Byl jsem předsedou vlády a zároveň předsedou strany. Premiérství – smím-li to tak nazvat - je však natolik náročná funkce, že na mnohé věci týkající se strany čas nezbývá. Řízení strany, která má ministerského předsedu a řízení strany, která je v opozici, jsou – a to všude ve světě – dva naprosto odlišné modely. ODS v té době zřídila funkci výkonného místopředsedy, na kterého přešli některé pravomoci, které by za normálních okolností spadaly pod předsedu. Můžeme diskutovat o tom, zda rozhodnutí stranických kongresů do této funkce nominovat tu či jinou osobu byla šťastná. Mnohokrát jsem si vyčítal, že jsem měl vědět o tom či onom, že se tomu či onomu dalo zabránit, ale nedomnívám se, že to šlo systémově udělat jinak.

3. OTÁZKA: Vázený pane predsedo ODS zrejme zrídila www.forum.ods k diskusi.Jsem z hlediska casu aktivním i neaktivním respondentem tohoto fora.Nerozumím tomu,ze budete odpovídat na otázky zde a ne na foru ODS.Chápu, ze úroven fora je tam kde je, ale Váš hlas by jej urcite zlepšil.
Humpolík Jirí, Hodonín

ODPOVĚĎ: Nevidím důvod, proč bych neodpovídal na dotazy iDnes, byl jsem o to požádán a rád se prostřednictvím dotazů seznamuji s názory veřejnosti. Zřízení jakéhosi diskusního fóra na domovských internetovských stránkách ODS považuji za velmi zajímavý námět, o kterém se v nejbližší době poradím se svými spolupracovníky. Děkuji za něj.

4.OTÁZKA: Vázený pane predsedo,
byl jste z celé vlády jediný, k nemuz jsem cítil nejvetší duveru. Po Vašem odejití jste se stal jediným z našich politiku, kterým verím i nadále. Sice se ríká, ze jste arogantní , ale verte, ze by prostácci, hadi apod., kterí se vyskytovali ve Vašem okolí, Vás povazovali za vrchol tolerance, kdybych já mel tu smulu a musel je rídit. I nadále Vám proto drzím palce.
Byl bych velmi rád, kdybyste si našel cas a odpovedel mi na následující otázky :
1) Cleny bývalé vlády Rumla, Vodicku, Pilipa, Stráského jste si vybral dobrovolne nebo jste musel napr. rozhodnutím nejakého grémia ?
2) Nebylo lepší vypovedet koalici s lidovci i za cenu problému v parlamentu ?
3) Nebylo mozné velkou cást špinavých penez vykrýt napr. pomocí priznání majetku a budoucích danových priznání ? Osobne si myslím, ze dane se platili i za minulého rezimu a tak by to celé mohlo pusobit i zpetne.
Nedíváte se nyní na svuj tehdejší nezájem o špinavé peníze jinak?
Dekuji predem za Vaší odpoved.
Ing. Jan Chromý
Myslíkova 27
110 00 Praha 1
Get Your Private, Free Email at http://www.hotmail.com

ODPOVĚĎ:  Děkuji za podporu. K Vaší první otázce musím uvést, že výběr ministrů je velmi složitý proces. Má v něm slovo nejen politické grémium strany, které dotyčné ministry nominuje, ale i koaliční partneři a konec konců i prezident, který ministry jmenuje. Na druhé straně se musím přiznat, že v některých lidech jsem se velmi hluboce zklamal.

Tehdejší vypovězení koalice KDU-ČSL by nevedlo jen k problémům v parlamentu, ale i ke krizi. ODS nechtěla postavit občany před politickou krizi. Stále jsme měli na zřeteli, že tato země potřebuje stabilitu, aby mohla být úspěšně završena transformace. To, že se z důvodů velmi pochybných – a s vidinou krátkodobých zisků – k tomu uchýlili lidovci a ODA je věc jiná. Jsou to tyto dvě strany, které vyvolaly politickou nestabilitu, zablokovaly řešení mnohých neodkladných problémů na mnoho měsíců a které svým krokem dohnaly tuto zemi k předčasným volbám.

Majetková přiznání má ve svém programu sociální demokracie. Nedomnívám se však, že je to racionální způsob jak zabránit daňovým únikům. Jejich jediným efektem by bylo, že každý občan, který vlastní například rodinný domek, si bude muset za několik tisíc korun nechat udělat odhad svého majetku. Není pravda, že jsem někdy jevil nezájem o tzv. špinavé peníze, pouze jsem tvrdil a tvrdím to dodnes, že je mnohdy velmi složité je rozeznat. ODS se rozhodně nemíní uchylovat k líbivým, ale nic neřešícím, předvolebním heslům, jak předvádí Miloš Zeman.

5. OTÁZKA: Vazeny pane Klausi.
Vratite se na polit.vysluni?? Dovedete si predstavit u moci CSSD??? v cele s Milosem Zemanem?
Marek Smejkal
Get Your Private, Free Email at http://www.hotmail.com

ODPOVĚĎ:  O tom, jaká bude pozice ODS rozhodnou voliči v nadcházejících parlamentních volbách. Věříme, že se opět staneme nejsilnější stranou na pravicové části polického spektra, a díky tomu zásadním způsobem vstoupíme do povolebního dění. Jsem hluboce přesvědčen, že vláda sociální demokracie by prosazováním nového socialistického experimentu této zemi velmi uškodila. Zda se tak opravdu stane záleží na Vás, voličích.

6.OTÁZKA: Vázený pane predsedo,
velmi by mne zajímalo, máte-li pocit viny kvuli soucasné hospodárské a politické situaci a proc, at uz máte ci nemáte.
Martin Hrazdira, Poerov, r.e. 710604/5705

ODPOVĚĎ: Necítím se vinen za to, že se Česká republika stala nejúspěšněji transformující se zemí ze států bývalého sovětského bloku. Země jako Maďarsko či Polsko, které začínaly z podobné startovací čáry, nyní mají (a celá devadesátá léta měly) mnohem vyšší nezaměstnanost, výrazně nižší růst HDP atd. Nepodléhejme zdání, které chce vytvářet Miloš Zeman svými hloupými bonmoty o spálené zemi. K politické situaci je poctivé říci toto: nebyla to ODS, která vystoupila z koalice, nezapříčinila tak současnou velmi nepřehlednou politickou situaci. ODS si je vědoma, že k ne příliš dobrému názoru občanů na politiku přispěla svými chybami se stranickými financemi. Za tyto chyby jsme však zaplatili daň až neuvěřitelně vysokou. Ztrátou křesla premiéra, ztrátou svých ministrů, rozštěpením ODS i poklesem preferencí. Pokud by všechny politické strany zaplatily za své chyby stejně, jsem přesvědčen, že by politika v očích veřejnosti hodnocena mnohem lépe.

7. OTÁZKA: Vazeny pane Klausi,
myslite si, ze Vy i cela ODS bude chtit spolupracovat se soucasnymi pravicovymi stranami (jako treba ODA - nebo i US (tak napul)).
Jaky je realny predpoklad takove spoluprace – dlouhodobejsi, ne jen na nekterych konkretnich pripadech.
Jeste doplnujici dotaz – jaka by byla spoluprace s KDU-CSL a hlavne s J. Luxem?
Pavel Mika, Praha

ODPOVĚĎ:  Jsem přesvědčen, že spolupráce mezi nelevicovými stranami je možná a dokonce i žádoucí. Mám na mysli spolupráci povolební. Zkušenosti – mimo jiné i z minulých voleb – však jasně ukazují, že předvolební koalice jsou více než nepravděpodobné. Dovedu si spíše představit určitou jednotu pravicových sil při úsilí zabránit vítězství levice. Ataky předsedy lidovců na ODS považujeme za jeho osobní stanoviska. Proto jsme jednoznačně řekli, že jsme připraveni k případné povolební spolupráce s KDU-ČSL, jestli  to bude spolupráce i s Josefem Luxem, je otázka jiná.

8. OTÁZKA: Vazeny pane Klausi,
vzhledem k deregulacim se stale hovori ziskovosti a ztratovosti CEZu. Pro mne je trochu zvlastni, kdyz CEZ hospodari se ziskem a pritom ma dotace od statu, ale jeste vice me zarazi, ze se soucasna vláda (hlasem ministra Kuhnla) temer vytahuje, jak CEZ sponzoruje ekologicke projekty. Nebylo by lepsi, kdyby ty projekty primo sponzoroval stat a vymazal se tim mezistupen CEZ, když ted penize proudi ze statniho rozpoctu do CEZu a pak z nej na ekologii.
Jaky je na to Vas nazor ?
Dekuji Pavel Mika

ODPOVĚĎ: V první řadě se musím přiznat, že nevěřím nákladům ČEZu, tak jak je tato společnost uvádí. I z tohoto důvodu nepodporuji tak razantní zvyšování cen, neboť nejde o deregulaci. Na Vaši otázku musím odpovědět, že jsem zásadně proti tomu, aby ČEZ dělal ekologickou politiku.

9. OTÁZKA: Jak hodnotíte své pusobení v politice od roku 1989?

ODPOVĚĎ: Mé úvahy o vývoji politické situace od roku 1989 – ať již více či méně osobní – to jsou komentáře, stovky rozhovorů pro jednotlivá média, knihy, které jsem napsal. Musím se přiznal, že neumím na takovou otázku odpovědět několika větami. Naproti tomu mé vlastní působení v politice musí – a také to dělají – hodnotit jiní. Někdy je to pro mě velmi poučné a inspirativní, jindy se zase zlobím, co si o sobě přečtu.

10. OTÁZKA: Pane docente,
co myslite, ze bylo hlavni pricinou padu vlady? Problemy s financovánim ODS mi pripadaji, ze byly problemy zastupne. Myslite, ze se neco vyrazne zanedbalo, nehledelo se na stale rostouci nespokojenost lidi, nepocitalo se s bezcharakternosti nekterych clenu ODS, KDU-CSL, malichernosti pana presidenta, slo tomu vsemu dle Vaseho nazoru nejak predejit? Nebo je to normalni vyvoj, kterym musi projit vsechny postkomunisticke staty?
Pravicove orientovani volici jsou v soucasne situaci dezorientovani a mam strach, ze se chyti bobra, kde se jim namlouva, ze je to pravicova strana "noveho typu". Co s tim vsim?
Jana Táborská

ODPOVĚĎ: Je pravda, že problémy s financováním ODS byly pouze zástupné. Na konci minulého roku vycítily některé strany a jednotlivci příležitost a s vidinou krátkodobých cílů a partajnických úspěchů se rozhodli destabilizovat poměry v zemi, rozbít koalici a tím vyvolat předčasné volby. Tímto hazardem naše země ztratila téměř rok, který by mohl být využit k práci a ne k politikaření. Tyto skupiny velmi dobře věděly, že se u občanů dostavuje nevyhnutelná únava z transformace, že po několika letech velmi rychlého růstu ekonomiky došlo k přechodnému přibrždění atd. Nemám pocit, že zde existovala síla, která by tomuto mohla zabránit. Věřím, že v červnu, kdy se budou konat volby, již budou mít občané dostatečný odstup pro analýzu toho, co se zde na sklonku minulého roku opravdu stalo. 

11. OTÁZKA: Vázený pane,
jaký je Vás názor na prebehlíky k US?
Petr Parík
Horní Suchá

ODPOVĚĎ: Vynechám-li osobní hlediska, která do politiky nepatří, jsou to lidé, kteří vždy v ODS zastávali levicovější názory. Spory, které jsme čas od času v ODS měli, nebyli o stylu politiky, jak se nyní představitelé US snaží namlouvat občanům, ale o zásadnějších věcech.

12. OTÁZKA: Nemyslíte si, ze by Vasí strane více prospelo, kdybyste na prosincovém kongresu strany jiz nekandidoval? Mám na mysli velký propad preferencí v soucasné dobe.
Jan Bláha, student

ODPOVĚĎ: Nejsem přesvědčen, že propad preferencí je dán tím, že jsem byl na prosincovém kongresu zvolen předsedou. Ten byl způsoben něčím úplně jiným. Jsem přesvědčen, že za ním stojí určité problémy s financováním, až neskutečný atak médií, ambice těch, kteří na kongresu prohráli atd. Mimo to jsem přesvědčen, že se před bitvou z boje neutíká.

13. OTÁZKA: Vazeny pane Klausi,
prestoze neni mozne si nevazit vasi prace pro Cechy, nedovodu se ubranit otazce: Vy si opravdu stale myslite, ze vase vlada nevytvorila ekonomicke i socialni podminky pro kriminalitu srovnatelne s prohibici v USA v 30. letech?
Tomas Urban

ODPOVĚĎ: Vaší otázce příliš nerozumím. Vzrůst kriminality je především dán tím, že se naše republika otevřela světu, že z policejního státu, který zavíral nejen zloděje, ale i tisíce slušných a poctivých lidí, jsme se stali demokratickým státem, kde je bohužel o něco složitější postihnout zloděje. V České republice neexistuje taková sociální skupina, které by z ekonomických důvodů nezbývalo nic jiného, než krást. A pokud narážíte na současné zákony, tak musím připomenout, že zákony neschvaluje vláda, ale parlament. Mnoho zákonů, které vláda navrhovala, byly parlamentem velmi výrazně změněny.

Je ale třeba dodat, že ani současné zákony nejsou tak špatné, jak naznačujete. ODS si je vědoma některých chyb v právním řádu, řešení těchto chyb nabídneme voličům ve volebním programu. ODS si je také vědoma nevalného stavu řady státních orgánů, kteří se na  boji s kriminalitou podílejí.

14. OTÁZKA: Chtel jsem se zeptat na Vás názor na to, ze jeste nikdo (vcetne pana Havla, u nehoz bych to jako u cloveka "morálního" ocekával) nepodekoval za zásluhy ceskym vojákum pozemních sil v Anglii za 2.svetové války. Této pocty se dostalo pouze ceskym letcum RAF. Je to ovsem smutné o to víc, ze se jednalo v prevázné míre o obcany zidovského puvodu, kterí by si (kdyz uz nic jiného) zaslouzili alespon podekování.
Se vsí úctou
Filip Schwarz

ODPOVĚĎ: Jsem přesvědčen, že je to chyba. Toto poděkování si zaslouží nejen židé, ale všichni čeští vojáci, kteří bojovali u pozemních sil v Anglii za 2. světové války. Těchto lidí si osobně velmi hluboce vážím.

15. OTÁZKA: Proc zpochybnujete cleny ODS kterí chtejí pomoci v soucasné dobe jen proto,ze je neznáte.Myslíte,ze platní mohou být jen ti z Vašeho nejblizšího okolí? Mel byste být vdecen za kazdou pomocnou ruku.S Macky nám jdou preference jen dolu.
S pozdravem
Paulczynski

ODPOVĚĎ: To rozhodně není pravda. Nikdy jsem nezpochybňoval pomoc členů ODS. Vždy jsem vyzýval členskou základnu k větší aktivitě a žádal je o pomoc při prosazování naší politiky. Tato pomoc bude před volbami ještě mnohem potřebnější. Místopředsedou strany byl Miroslav Macek zvolen delegáty kongresu, já jsem měl jeden jediný hlas. Na druhou stranu nemám pocit, že preference ODS klesly právě díky jemu.Za každou pomocnou ruku jsem nesmírně vděčen.

16. OTÁZKA: Vázený pane profesore,
pokud si novinári (jako obvykle) nevymýšlejí, zpíval jste kdysi ve sboru. Znám mnoho lidí - i ekonomu – kterí tuto zkušenost mají také a mnohem, mnohem více inklinují k harmonii a rádu nez k individualistickým exhibicím, z nichz Vás mnozí, a já s nimi, podezírají. Nemáte dnes pocit, ze se ODS pod Vaším vedením s obycejnými, avšak premýšlivými volici stredního stavu totálne, byt zbytceni rozešla svým chováním, ciny a prístupem k pravde? Nelze se prece hlásit k ekonomii jako k vede a šlapat pritom po jejích základních principech stejne jako po cemkoli, co prevyšuje lidské ego!
Dekuji za odpoved.
Petr Jezek

Ing. Petr Jezek
Prague University of Economics
W. Churchill sq. 4
130 67 Prague 3
Czech Republic
e-mail PJEZEK@VSE.CZ

ODPOVĚĎ: Nikdy jsem nepopíral základní ekonomické principy, to snad ani nemůžete myslet vážně, jako politik a ekonom jsem z nich vždy vycházel. Něco jiného je, jestliže někdo polemizuje s některými mými stanovisky, takové polemiky jsou samozřejmě legitimní a nikdy jsem se jim nebránil.

17. OTÁZKA: Vazeny pane,
jste presvedcen, ze Vami zvoleny a prosazeny zposob kuponovove privatizace byl pro tuto zemi nejvhodnejsi. Opravdu bylo treba delat tento experiment v tak velkem rozsahu. Myslim, ze odbornik Vaseho formatu mel vice predvidat a lepe zhodnotit negativa takto pojate privatizace. Cilem preci nebylo rozdat majetek komukoliv, ale rozdat majetek tem, kdo se o nej budou nadale starat a zvelebovat.

Blanka e.

ODPOVĚĎ: Kupónová privatizace byla experimentem, ale experimentem velmi úspěšným. Tuto skutečnost potvrzuje mimo jiné i to, že tuto metodu převzaly po České republice i další státy. Po listopadové revoluci jsme se nacházeli v situaci, kdy 100% podniků bylo ve vlastnictví státu. Nikdo z nás neměl dostatek peněz, aby si mohl nějaký podnik či jeho část koupit. Pokud by se neuskutečnila kupónová privatizace, která též velmi výrazně finančně pomohla všem našim občanům, byli bychom v roce 1998 teprve na začátku privatizace a její konec by byl někde v nedohlednu. Alternativou by tedy bylo držení skomírajících socialistických podniků v rukou státu, bez reálné možnosti s nimi cokoliv udělal a čekání na kupce, který by stále nepřicházel. Podrobněji tuto otázku rozvádím ve svém článku, který byl uveřejněn v Lidových novinách z 21. 3. 1998.

18. OTÁZKA: Vazeny pane profesore,
uvodem me poznamky bych chtel uvest, ze i navzdory vsem udalostim v souvislosti s Vasi stranou jsem zustal verny myslenkovemu proudu, ktery reprezentujete Vy i Vase strana. Pisi to proto, aby moje pripominka nevyznela nejak asertivne. Zajimalo by me, zda-li jste si vedom, ze se na stavajici popularite pana Tosovskeho se vyznamnou merou podili jeho medialni zdrzenlivost. Je vseobecne znam Vas nazor na novinare. Davam Vam plne za pravdu. Na druhe strane se vsak trochu pozastavuji nad tim, ze jste se navzdory tomu nechal novinari odchytit pet krat denne a vyjadroval jste se k vecem, ke kterym to nebylo nezbytne nutne. Pan Tosovsky je v televizi videt jenom v souvislosti se zasadnimi otazkami a proto budi dojem, ze je vsechno v poradku a vsechno klape tak jak ma. Moje teze ma i historicke opodstatneni. Vsimnete si s jakou laskou vsichni vzpominaji na dobu prvni republiky a stale casteji je slyset, ze za Masaryka by se "to" nemohlo stat. Samozrejme, ze se "to" mohlo stat a v mnoha pripadech se to i stalo, ale nebyla televize, nebylo radio a nikdo o nicem nevedel. Z novin to nepusobilo tak alarmujicim dojmem a vsichni zili v domeni, ze Masaryk ma vsechno pevne v rukou. Nedavno jsem poslouchal rozhovor s komentatorem Svobodne Evropy, ktery Vam byl evidentne naklonen. Srovnaval Vasi medialni prezentaci s prezentaci pana Kohla. Ten se pry v televizi ukaze trikrat do roka a ma vystarano. Preference – stabilni.
Nemyslite, ze na tom neco bude ?
Se srdecnym pozdravem
Filip KAHOUN
student ZF JCU
E-mail: z-kahoun@leo.zf.jcu.cz
Web: http:\\www.czechia.com\wdc\
Adresa: Travni 28, C. Budejovice
Tel.: 038/28046

ODPOVĚĎ: Vztah politiků a médií je v každé zemi trochu rozdílný. V Německu se například televizních debat vůbec politici nezúčastňují, jsou to debaty politologů, prohlášení poskytují pouze tiskoví mluvčí atd. U nás si novináři po revoluci zvykli na to, že se mohou se vším obrátit na politiky, nejlépe pak na předsedy stran, parlamentů či vlád. Bránil jsem se tomu dnes a denně. Domnívám se, že tento trend nelze ze dne na den změnit.V této situaci mě přišlo poctivé spoustu stanovisek – i když byla pro občany někdy nepříjemná – sdělovat sám. Přijde mě to tak férovější.

19. OTÁZKA: Vázený pane poedsedo,
mohl byste nám sdelit, kdy vyjde další pokracování Vašich clánku v Severoceském deníku?
Elena Klosová
Praha 1

ODPOVĚĎ: Pokud jsem zprávně informován mé články v Severočeských novinách stále vycházejí.

20.OTÁZKA: Vazeny pane predsedo,
nemyslite si, ze by bylo pro nasi zemi lepsi, kdybyste opustil politiku a venoval se nejake jine cinnosti, napr. prednaseni na nektere z vehlasnych zahranicnych univerzit?
Vladimir Sustr, Ruska 38, Praha 10

ODPOVĚĎ: O tom, co je nejlepší pro tuto zemi rozhodnou voliči v nadcházejících volbách. Na základě výsledků voleb se i já budu rozhodovat o své budoucnosti.

21. OTÁZKA: Velmi vázený pane doc. ing. Václave Klausi CSc.,
povsiml jsem si, jak jste ve Vasich komentářích ke knizním aj. dílům F.A.Hayeka, Miltona Friedmana atd. vzdy zcela jasně, srozumitelně a jednoznačně deklaroval své konzervativně-liberální postoje. Ve Vasich slovech a činech vsak spatřuji určitý pro mne zatím nepochopitelný rozpor. Dovoluji si proto polozit Vám následující otázky:
a) Jaké pohnutky Vás vedly k tomu, ze jakozto předseda vlády jste připustil, aby se velké mnozství podniků aj. státních majetků prodávalo NIKOLIV V AUKCÍCH nýbrz v KORUPCI PROVOKUJÍCÍCH VÝBĚROVÝCH ŘÍZENÍCH ?
b) Ač jste se sám často prezentoval jako odpůrce monopolů, doslo za Vasi vlády např. k tomu, ze podniku SPT TELECOM byla udělena privilegia zajistující mu postavení blízké MONOPOLU. Dovoluji si proto dotázat se Vás: připustil jste udělení zmíněných privilegií firmě SPT TELECOM protoze máte nějaký citový vztah k firmě zčásti a nepřímo vlastněné Italskou republikou a Holandským královstvím ? Nebo jste změnil své postoje ? Byl jste přehlasován při projednávání nebo jste byl vydírán ? Nebo v tom bylo něco jiného, O ČEM VÍTE ?
c) Několik tisíciletí trvalo, nez se vseobecně rozsířilo poznání, ze je neefektivní diskriminovat osoby podle kmenového původu. Několik dalsích staletí trvalo, nez se vseobecně rozsiřilo poznání, ze je neefektivní diskriminovat osoby podle nábozenského nebo politického přesvědčení. V posledních 2 stoletích se za cenu desítek milionů obětí na zivotech rozsířilo poznání, ze je neefektivní diskriminovat osoby podle rasy a barvy pleti. Otázka pro Vás pane doc. ing. Václave Klausi CSc.: Jak dlouho, myslíte, ze bude trvat nez se v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vseobecně rozsíří poznání, ze je mimořádně neefektivní DISKRIMINOVAT OSOBY PODLE VÝSE JEJICH PŘÍJMŮ ?
Za Vase případné odpovědi předem děkuji a těsím se,
Ivan Samec, Ostrava Ivan@samec.cz

ODPOVĚĎ: Metod, jak se privatizovaly státní podniky, bylo několik. Nemám pocit, že veřejná soutěž mezi nimi nějak dominovala. Naprosto však odmítám větu o korupci provokujících výběrových řízeních. Je to naprosto nepravdivé paušalizování, jestliže se stal nějaký konkrétní případ korupce, je na policii, aby ho vyšetřila. Drtivá většina výběrových řízení však probíhala korektně. Mimo to je třeba pro korektnost uvést, že veřejnou soutěž prováděla převážně ministerstva průmyslu a privatizace.

V současné době již SPT Telecom není monopolním podnikem, existuje zde mnoho lokálních společností, nabízejících stejné služby. V době, kdy jsme privatizovali tento podnik, jsme měli dvě možnosti. Rozdrobení telekomunikací při jejich privatizaci by zamezilo přílivu kapitálu. Investice Telecomu, současná hustota telefonních linek atd. nám jasně říkají, že naše rozhodnutí bylo správné. Jen si vzpomeňte, jak dlouho se dříve muselo čekat např. na připojení telefonu.

K Vaší třetí otázce je třeba říci, že progresivním růst daní je určitým prvkem solidarity spoluobčanů, progresivnost daní v naší zemi není nijak výrazně odlišná od ostatních evropských států.

22. OTÁZKA: Chtel bych Vas pane profesore zeptat:
1) Nedavno jsem cetl analyzu kroku CNB za poslednich nekolik let. Autor srovnal tyto kroky s kroky obdobne instituce-centralni banky v USA ve 20. a 30. letech tohoto stoleti, ktere napomohli k hospodarske krizi. Domnivate se, ze dalsi pokracovani nesmyslne tvrde restriktivni politiky centralni banky CNB muze zpusobit podobnou krizi v CR ?
2)Chtel bych se zeptat zda existuje mechanismus jak vedouci predstavitele centralni banky volat k odpovednosti za chyby, ktere nahromadila za posledni 2 roky ? ( Mam namysli nedostatecny bankovni dohled, zbytecne financni intervence ve prospech udrzeni fluktuacniho pasma ceske koruny v dobe zhruba pred rokem, kdy ceska koruna byla pod tlakem spekulantu. Trochu fundovany clovek pritom musi vedet, ze ubranit se spekulantum v tlaku na menu podarilo v posledni dobe pouze Francii za pomoci Deutsch Bank anebo Hongkongu, ktery mel vsak devizove rezervy pres 80 miliard dollaru, atd )
3) Co rikate tomu ze pro byvaleho generalniho reditele verejnopravni Ceske televize, pana Matheho, vytvorili post vicekanclere v prezidentske kancelari ?
Petr Musil
xmusilp@kd.fsv.cvut.cz

ODPOVĚĎ: Vždy jsem ostře vystupoval proti restriktivní politice centrální banky. Jsem přesvědčen, že její přílišná tvrdost v polovině roku 1996 (prudké šlápnutí na brzdy, kdy ČNB  velmi výrazně přibrzdila růst množství peněz v ekonomice), způsobilo logicky velmi výrazné přidušení ekonomiky a zpomalení jejího růstu, ale vedlo i k růstu úroků, krachům malých a komplikacím velkých bank atd. Je paradoxem, že za zpomalení hospodářského růstu je nyní obviňována vláda a ne ČNB, která ho svým rozhodnutím výraznou měrou zapříčinila. V budoucnu je třeba, aby banka mnohem opatrněji a vyváženěji prováděla svou restriktivní politiku.

Centrální banka je nezávislá instituce. Chyby, kterých se dopustila a které zde poměrně správně vyjmenováváte, musí proto vyhodnotit ona sama, její statutární orgány. Na druhé straně se však centrální banky musím trochu zastat. Problémy, o kterých hovoříme, vypadají teď mnohem triviálněji a jednodušeji, než v době jejich vzniku. Každý může být králem po bitvě.

Musím se přiznat, že ve chvíli, kdy bylo oznámeno, že pan Mathé odchází do kanceláře prezidenta republiky, jsem se trochu v duchu pousmál. Nepřísluší mi, abych to však komentoval.

23. OTÁZKA: Vázený p.Klausi,
Rád bych se dozvedel váš názor na úroven politické kultury po roce 1989.
Dekuji za odpoved
Milan Petr, 5petr@pol.upce.cz

ODPOVĚĎ: Jsem přesvědčen, že politická kultura je obrazem chování společnosti. Mnozí, kdo na politickou kulturu nadávají, se stejně chovají v zaměstnání, v autě atd. Myslím, že na politické kultuře je třeba mnoho co zlepšovat, raději bych však uvítal činy než proklamace některých politiků o nových politických stylech, které jsou jen frázemi nepodloženými skutky.

24. OTÁZKA: Vazeny pane,
zajimalo by mne co vedlo vladu pod vasim vedenim v roce 1994 zrusit usneseni c. 534 z roku 91 vlady pan Pitharta a nahradit ho usnesenim c.177, ktere preferuje variantu SUK. Zajimalo by mne, jestli za delsi a drazsi variantu lobovali radni z Plzne, soukrome osoby nebo firmy.
Ing. Jan Trhlik
Plzen

ODPOVĚĎ: Problém plzeňského dálničního obchvatu je velmi složitý a existuje na něj mnoho rozporuplných názorů. Vláda si nechala udělat skupinou odporníků posudek na všechny předložené varianty. Nejvýhodnější - po stránce ekonomické i ekologické – byla shledána Vámi zmíněná varianta SUK. Za všechny varianty se pokoušel někdo lobovat, vláda se však rozhodla nezávisle.

25. OTÁZKA: Vazeny pane profesore,
ackoli nikdy clenem ODS, vzdy neprimym stoupencem jejiho cineni po pet let pozoruji Vas jako virtuozniho manazera v menici se ekonomicko-spolecenske situaci. Neskryvam obdiv ke zpusobu Vaseho vstupu na politickou scenu a zpusob implementace Vasi zmenove strategie v letech pocatecniho pusobeni i prechod na upevneni dosazenych zmen. V dalsich letech k me litosti vsak dochazi ve vyvoji Vasi politicke kariery k narustani vlivu sociologicko-byrokratickych, jasne a jako spravne prijimane cile se deformují, na zaklade demoktatikych struktur roste vliv etablovaných zajmových skupin a dotazeni strategickeho cile v puvodni cistote se vzdaluje, tak jak roste zklamani vyznamne casti spolecnosti z nenaplnenych ocekávání. Vase osobnost, zpusob mysleni, argumentace neumoznuje mnohym lidem z politickeho okoli cestou standartniho politickeho souperení dosazeni mocenskych cilu nekterych osobnosti a skupin (prezident, cirkev, jina ekonomicka uskupeni)a odstraneni vasi osoby. Pouzili tedy prostredky adekvatni jejich urovni, bohuzel dosti pribuzne prostredkum znamym z doby vlivu KSSS. Takovato skokova zmena, preklopeni, byla jiste ocekavatelna, Vy i vase strana nese z historickeho hlediska odpovednost ze nedokonalosti pri transformaci ohromneho objemu majetku a sklizi tak ovoce moralniho humusu spolecnosti pestovaneho jeste systemem minulym. vas model svymi predpoklady vysoke kvalifikovanosti, ryzi moralky a vysokeho stupne chapáni jevú vnejsich ke kazdemu jedinotlivci byl pro intelektuály ale i pro cast ostatnich velmi ambiciozní a inspirativní, míjel vsak bohuzel(a to bohuzel patri cs spolecnosti a predchazejicím jejim vrcholným manazerum)velmi silnou skupinu lidi nevzdelanych, nekulturnich, malych a nemoralnich – dostal se tedy obecne do rozporu se spolecenskou prijetelností. Presto je jasne ze skupina "pohadkáru" z OF nemuze dat spolecnosti zádnou novou vizi. Protoze i v soucasne dobe pro mne zustavate jedinym politickym manazerem, ktery presne a jasne pritom s priznacnou davkou nadhledu analyzuje domaci politickou dzungli, definuje konkureneni strategie a vzdy o krok driv prekvapi svym tahem (viz. vytecne manevrovani pri destrukci scenare afery "finance ODS"), chci Vam polozit nekolik snad inspirativich otazek. Pokud by nektere odpovedi nebyly zralé na verejné diskuse, ponechte je prosim bez komentáre.
1. Souhlasite s tvrzenim, ze samotny princip privatizace bez institucionalizace preseho ramce pravidel ziskavani zdroju financí pro nákupy státních podílu pri privatizaci predpokladal existenci nebo vznik sedých financnich zdroju, kdyz, podle pravidel predchoziho systemu nemela zadna privatni osoba pristup k jinym fin. zdrojum nez ke svemu "kapasnemu"?
2. Shodujete se s tvrzenim, ze jednokriterialní metoda "nejvyssi nabidce" pri privatizaci prevazne casti CS podniku poskodila vyrazne rychlost restrukuralizace privatizovanych podniku, zastavila jejich pristup k financovani vyzkumu a rozvoje a tim znemoznila konkurovat na otevrenych trzich kvalitou a novinkami?
3. Shodujete se s tvrzenim, ze podpora podnikove sfery, te jiz privatizovane nebo nove vznikle, ze strany Vasi vlady byla nedostacujici a to zabranilo rustu samostatné, stabilni skupine malych a strednich podniku? a ted radeji budoucnost:
1. Nyni, kdyz cela struktura ambicioznich "závetrnych" stoupencu Vaseho pojeti libelrálních ekonomických vizí opustila ODS a odkryla tak svou jedinou strategii, zustala Vase strana plna zdravych stoupencu, majicich co rici i v budoucnu, nebo je nutno doplnit ODS novými tváremi na vyssich postech veetne predsednickeho a to v casovem horizontu do jednoho roku, zaujmout pozici poradce takovýchto nových osob a pokusit se o zachovani ODS a jejiho vyzanmneho vlivu na CS společnost?
2.Neni jiz pro Vas opravdu cas zacit pracovat na naplnení vyzvy prezidetského postu, cinnosti kuloarní nebo odbornou a v prvy cas pripomenout ty mnohe klady které po dvu-trí letech leveé politiky najdou bezpochby opravniného sluchu? Mnoho vitality a spravnou volbu pristich strategií vam preje

Ing. Jiri Pechota MBA

ODPOVĚĎ: 1. Šedé finanční zdroje – to je něco, co nemůže žádná liberální ekonomika zcela eliminovat. Jelikož jsme věděli, že občané tohoto státu měli – jak říkáte – pouze kapesné, rozhodli jsme se pro kupónovou privatizaci.

2. Úvaha o tom, že stát umí nejlépe restrukturalizovat podniky, je naprosto falešná. To je mylná zásada socialistického chápání ekonomiky. Pokud by to opravdu uměl, pak nevím, proč by podniky měl vůbec privatizovat.

3. V první řadě je třeba říci, že podpora středních a malých podnikatelů měla být vyšší ze strany bank (transparentnější poskytování půjček atd.). Daňové zatížení by se mělo v budoucnu mírně snížit, nejsem si však jist, zda si to mohl stát dovolit například před třemi či pěti lety.

Vaše další otázka se týká nových tváří v ODS a v jejím vedení. ODS je otevřenou stranou, nebrání se novým členů. Jsme velmi mile překvapeni, že v posledních týdnech a měsících se zvětšuje členská základna. Je samozřejmé, že vítáme všechny členy ODS, kteří nechtějí zůstat pasivní a chtějí aktivně pomoci při prosazování našich názorů. Těmto lidem nejsou žádné dveře v ODS uzavřené.

Vedení ODS se výrazně obměnilo na sklonku minulého roku, na poděbradském kongresu. O tom, zda dojde i k dalším změnám – a to i na post předsedy – rozhodnou delegáti kongresu, který by se měl uskutečnit po červnových volbách.

Vaše poslední otázka se mi zdá přinejmenším velmi předčasná. Jinak děkuji za podporu.

26. OTÁZKA: Pane expremiére,
1)troufáte si odhadnout výsledky cervnových voleb ?
2)jste si vedom toho, ze zbytecne pricházíte o "politické body" svojí castou arogancí ?
3)jiz 3 roky Vás opakovane ocekáváme na tenisovém turnaji v Moravských Budejovicích, vyjde to letos ?
Za odpovedi dekuje a zdraví Vás
ing. František Jaša
franta.jasa@post.cz

ODPOVĚĎ: 1. Do voleb je ještě poměrně dost času a na odhady jsou tu jiní.

2. Nechci hodnotit sebe sama, ale nemám pocit, že jsem arogantní.

3. Pevně v to věřím.

27. OTÁZKA: Kdy konecne se odrazí ODS ode dna? Nikdo soudný si nepreje vítezství levicových stran ve volbách. Co Vás vedlo k tomu , ze jste jako predseda vlády i predseda ODS casto ustupoval chameleonskému politikovi Luxovi? ústupek není vzdy zálohou na príští vítezství.

ODPOVĚĎ: Poslední průzkum říká, že volební preference ODS zase začaly stoupat. Nechci ho přeceňovat, ale domnívám se, že ODS již svou krizi překonala. Jako premiér i předseda ODS jsem chtěl této zemi zachovat stabilitu. Snažil jsem se mnohé nehorázné požadavky KDU-ČSL eliminovat, jejich opakované výhružky, že rozbijí vládu, nás však někdy přinutily k ústupkům.

28. OTÁZKA: Pane predsedo, dovolím si vyuzít prílezitosti a zeptám se Vás na neco, co mne jako liberálne zalozeného cloveka zaujalo. Je to Váš negativní postoj k profesionální armáde, který se, i pres nekteré Vaše názorové premety v posledních mesících, asi dodnes nezmenil. Mohl by jste prosím uvést argementy, které stojí za Vaším názorem. Nejvíce by mne zajímalo ekonomické zduvodnení, nebot se mi zdá tezké polemizovat s názory napr. Miltona Friedmana. Uvedu napr. jeden z mnoha argumentu proti dnešnímu systému: -velké ztráty na daních u osob, které v dobe, kdy jdou na vojnu, mají vysoké príjmy.....podnikatelé,vysokoškoláci v atraktivních zamestnáních atd., kterí by jisti rádi kompenzovali ušlý cas financním príspivkem tem, kterí by šli dobrovolne do velmi slušne placeného profesionálního pomeru. O efektivnosti tohoto systému by nebylo pochyb, coz dnes ríci nemohu. Dekuji za odpoved...
Ludik Dvorák, student a branec ESF MU, Brno

ODPOVĚĎ: Považuji za povinnost mladých mužů, aby šli bránit tuto zemi. Strašně bych se například mračil na své syny, kdyby měli sebemenší tendenci vyhnout se vojenské službě. Jestliže se ptáte na ekonomická hlediska, jsem přesvědčen, že takto radikální přeměna struktury armády by byla velmi drahá, my si jí nyní nemůžeme dovolit. Je krom toho nepředstavitelné, aby se udála před vstupem ČR do NATO či v prvních letech našeho členství.

29. OTÁZKA: Vazeny pane predsedo,
protoze bych chtela ve volbach volit ODS, je mi lito, ze v soucasne dobe probiha v nasich sdelovacich prostredcich jen velmi malo informaci o teto strane. Kde se mohu o ODS dovedet vice, hlavne o tom, jak bude vystupovat po volbach (stahne se - jak to zatim vypada – nebo bude vice slyset). Mam jeste jeden dotaz : objevuje se na kandidatce ODS do parlamentnich voleb jmeno Ing. Tosenovskeho - primatora Ostravy?

ODPOVĚĎ: Jsem přesvědčen, že negativní kampaň proti ODS je u konce, že si média začala znovu všímat politiky ODS, snažíme se hledat nová, zajímavá témata. Názory ODS se pokusíme všem občanům vysvětlit v průběhu volební kampaně, kterou nyní velmi pečlivě připravujeme. Naše názory je též možné nalézt na domovské internetovské stránce, pro členy jsme začali vydávat každý týden informační list s názvem „Mezi námi“.

Naše primárky pro výběr kandidátů pro volby do Poslanecké sněmovny ještě neskončily. Pokud vím, pan primátor Tošenovský kandidovat nebude.

30. OTÁZKA: Pane Klausi,
Jste pripraven i na variantu neprekroceni magicke 5% hranice pro vstup do PSP CR? Byl byste nadale ochoten vykonavat funkci predsedy neparlamentni strany? Prichazela by v uvahu moznost prednaset na nejake "vehlasne" univerzite? Co VSE?
Za odpovedi dekuji
studenti VSE a MFF UK

ODPOVĚĎ: Jako politik musím být připraven na všechny eventuality. Takto katastrofickou předpověď slyším prvně, nechtějte proto po mě, abych o ní nyní spekuloval. Věřím, že ODS bude nejsilnější stranou pravicového politického spektra, a jsem připraven pro to udělat maximum.

31. OTÁZKA: Po témer 9 letech strávených v politice, pane profesore, cím se cítíte být více, politikem, ei ekonomem?
ODPOVĚĎ: Vystudoval jsem ekonomii, do roku 1989 jsem se živil pouze ekonomií. To, že jsem od listopadu ´89 v politice, však neznamená, že jsem přestal být ekonomem. Myslím, že obě role se vzájemě protínají, všechna má stanoviska vždy vycházela z kombinace obou těchto rolí.

32. OTÁZKA: Vázený pane predsedo,
jsem pravicove smýslející obcan a v minulosti jsem volil ODS. Poradte mi, koho mám, v soucasné dobe, volit. Vase ODS se zmítá ve skandálech, které jeste budou asi gradovat. ODA je na tom podobne. Ta se asi propadne navzdy pod 5%. KDU-CSL je naprosto necitelná, vseho schopná strana. US je sice nová, ale to neznamená, ze ji mohu verit. Nehlede na to, ze se k ní zacínají pridávat karieristi a odpadlíci i z vasí strany. Alespon u nás v regionu to tak vypadá. DEU se patrne do parlamentu nedostane a té taky neverím. Její stálá kritika vseho není zádným programem. Kdyz se ohlédnu za pusobení pravice u nás, tak to také nebylo to pravé orechové. Vseobecne se ríká, ze jste pomohl budovat zajímavý politicko-ekonomický experiment. Totiz neco mezi "státním kapitalismem" a "socialismem s kapitalistickou tvárí", ale to je na delsí polemiku. Vrátím se k úvodní otázce. Koho má, pravicove smýslející obcan, volit v nadcházejících predeasných volbách? Dekuji za odpoved a preji silné nervy a dobrou mysl.
Frantisek Marek
Ing. Frantisek Marek
Okruzní 1722
393 01 Pelhoimov
e-mail:

ODPOVĚĎ: Rozhodně nesouhlasím s tím, že jsem budoval nějaký politicko-ekonomický experiment. Vše, co jsem od roku 1989 dělal, mělo vždy za cíl vybudovat standardní kapitalistickou společnost založenou na svobodě občanů a tržní ekonomice. Jsem přesvědčen, že se to v mnoha směrech podařilo.

K Vaší otázce mohu říci, že doba, kdy ODS měla vnitřní problémy, jsou již minulostí. ODS má proces konsolidace za sebou, nyní je jednotná, nemá své vlastní vnitřní problémy, od začátku roku má ze všech stran nejpropracovanější systém přijímání darů, který vylučuje jakékoli nesrovnalosti. ODS je nyní připravena předstoupit před voliče s jasnou vizí a jasným programem.

 

33. OTÁZKA: doufam ze se nedate zastrasit tim pitomcem Zemanem.!
ale otazka - poucil jste se z chovani vasich spolupracovniku napr.Ruml ,Uhde a pod.
ODPOVĚĎ: Zastrašit se rozhodně nenechám, není to můj styl. K Vaší otázce - ano, poučil.

34. OTÁZKA: Vazeny pane Klaus,
soudruh Zeman se vyjadril, ze nebude v budoucnu skodit sve strane, jako ji skodite vy tim, ze neodstoupite. Myslite, ze ma pravdu?
S pozdravem Viktor Veres

ODPOVĚĎ: Jestli Miloš Zeman škodí sociální demokracii, opravdu nevím a myslím, že to ani není moje věc. Otázka, zda škodím ODS, nepatří mě, ale členské základně, která mě zvolila.

35. OTÁZKA: Pane Klausi, proč na jednotlivá vystoupení politikú z jiných stran, které jsou vůči Vám často velmi kritická, neodpovídáte agresivněji ? Vypadá to potom, jako kdyz mají pravdu.
Z. Starý
ODPOVĚĎ: Vždy jsem se snažil vyjadřovat se jasně, jednoznačně a srozumitelně. Agresivita není můj styl. Za radu nicméně děkuji.

36. OTÁZKA: Vázený pane predesedo,
prosím o laskavé vysvetlení,proc jste pri posledních volbách sliboval zdvojnásobení platu.Jsem Váš príznivec,ale toto jsem nepochopil.Dekuji za odpoved a preji mnoho úspechu.
V Krnove 22,2,98 Zedek František

ODPOVĚĎ: Nešlo o žádný slib. Byla to prognóza vývoje mezd ve státě vycházející ze statistických údajů. Tehdejší data byla jednoznačná a jasně z nich vycházelo, že při zachování trendu bude v roce 2000 nominální mzda - nikoli reálná - zhruba dvakrát tak vysoká jako v roce 1996. Budete se možná divit, ale i teď si myslím, že to tak dopadne - pouze v tom bude větší podíl inflace a menší podíl reálného zvýšení.

37. OTÁZKA: Myslíte si, ze po vašem odchodu z ODS bude tato strana ješte schopna obstát ve volbách? Jednou tato situace nastane a vaše strana bude muset nabídnou volicum alternativní osobnost, ne-li osobnosti. Jak si takovou osobnost predstavujete?
Dekuji za odpoved
Jan Šolta
student VŠE
ODPOVĚĎ: Je jisté, že ve vhodné chvíli do čela ODS usedne můj nástupce. Předsedou ODS určitě nebudu věčně. Říci, jaké potom bude mít ODS šance, neumím - záleží na tom, jaký nový předseda bude a také na tom, jací budou jeho spolupracovníci. Žádnou konkrétní představu svého nástupce v této chvíli nemám.

38. OTÁZKA: Nedávno jste vyzval bývalé cleny ODS, kterí vetšinou odešli do US, aby vaší strane vrátili peníze vynalozené na jejich reklamní kampan. Proc by tito lidé meli platit za to, ze si "dovolili" vyjádrit nesouhlas s politikou ODS a ze strany odešli (zijeme preci v demokratické spolecnosti)?
Dekuji za odpoved
Jan Šolta
student VŠE

ODPOVĚĎ: S demokratičností společnosti to nemá nic společného. Nejde ani o právo nesouhlasit. Je to pouze otázka lidské cti a slušnosti. Poslanci, kteří dnes jsou v US a byli zvoleni za ODS, jsou v Poslanecké sněmovně především proto, že reprezentovali určitou značku - ODS a že do nich tato ODS investovala nemalé finanční prostředky. Musíme si uvědomit, že to byly peníze našich členů a sympatizantů a že tito lidé je dali proto, že chtěli, aby v parlamentu měli své zástupce, aby v parlamentu zněly jejich názory.

39. OTÁZKA: Otázka pro Ing.Václava Klause, predsedu ODS.
Vázený pane predsedo.
Pro Linku duvery je castým tématem prekonávání obtízí a problému. Zajímá nás, proc nekterí vydrzí a jiní ne. Shromazdujeme pro naše klienty pozitivní zkušenosti lidí, kterí jsou vytrvalí a neceho dosáhli. Proto dve otázky pro Vás jsou následující :
Co Vám dodává sílu a vytrvalost se kterými prekonáváte prekázky ?
Co byste poradil tem, kterí se rozhodují zda jít, ci nejít do rizika ?
Dekujeme za odpoved, rádi ji umistíme v naší ankete, která je urcena klientum Linky duvery Ostrava.
Za LDO PhDr. Svatopluk Antos, ved. LDO a správce www pages
E-mail :
ODPOVĚĎ: a) Celý život jsem sportoval a vím, jaké to je být vysílen tak, že člověk „už nemůže dál“. Vím ale, že je to jen pocit a že mu člověk nesmí podlehnout, protože ta opravdová hranice je mnohem dál. Sportovec ví, že to musí udělat, ať už pro své spoluhráče, kteří na něho spoléhají, pro své přátele, kteří si to přejí a mají z toho radost, tak pro sebe, aby si po zápase oprávněně mohl říci, „udělal jsem maximum“. Myslím, že tohle platí i v normálním životě.

Mou oporou je samozřejmě rodina, která na mě spoléhá, která mi drží palce. Jsou to samozřejmě i přátelé a spolupracovníci, o kterých vím, že by totéž udělali i pro mě. Vrátím-li se ke sportu, jsou to všichni mí spoluhráči bez kterých bych zápas nevyhrál a kteří by ho nevyhráli beze mne.

b) Myslím, že je potřeba pořádně zvážit, zda očekávaný zisk odpovídá míře rizika a jestli se za zjevným rizikem neskrývají další, mnohem větší nebezpečí. Důležité je také reálně odhadnout své možnosti, nepřecenit ani nepodcenit a především, vše činit s tím, že tu není nikdo, kdo by zeshora nějak pomohl.

40. OTÁZKA: Vazeny pane profesore,
nebylo Vam lito, ze jste osobne nemohl vitat nase olympijske viteze na ruzynskem letisti po priletu z Nagana?
Karel Dedic

ODPOVĚĎ: Mrzelo mě, že jsem je nemohl osobně podpořit na stadionu, bohužel Japonsko je příliš vzdálené. V každém případě jsem jim tak jako každý Čech strašně moc fandil a myslím, že oni to vědí.

41. OTÁZKA: Vazeny pane,
nemyslite si, ze jste svuj odchod z politicke sceny absolutne nezvladl? Umeni odejit je Vam zrejme cizi. Muj dotaz tedy zni: kdy se zacnete venovat necemu jinemu nez politice, kde jste se absolutne prezil?
Lenka Peniskova
Erasmus University, Rotterdam, NL
ODPOVĚĎ: Odchod z politiky jsem ani nezvládl, ani zvládl, protože jsem z ní neodešel. To, jestli jsem se v politice přežil, ukáží podle mého názoru voliči, kteří mi svůj hlas buď dají, nebo ne.

42. OTÁZKA: Vazeny pane predsedo,
Jaky vyznam prikladate internetu pro rozvoj podnikani? Pouzivate internet ve sve praci? Pouzivali ministri Vasi vlady internet?
Dekuji za odpovedi.
S pozdravem
Ladislav Blazek
ODPOVĚĎ: Nejsem z těch, kteří v něm vidí nějaký vynález století, něco absolutně klíčového a nezbytného, něco, bez čeho bych nedokázal žít. Internet není ani spása, ani záchrana, je to slušný pomocník.

Osobně s ním nepracuji, jsem spíše ze staré školy. Moji spolupracovníci jej samozřejmě používají.

Nevím, jestli jej přímo používali i ministři, jejich úřady s ním také určitě pracovaly.

 

43. OTÁZKA: jak bude vypadat politická scéna po volbách ? Sla by ODS do koalice se zbytkem pravice nebo by zůstala osamocena .
ODPOVĚĎ: Předpovědět výsledek voleb neumím. Za sebe říkám, že udělám maximum pro to, aby v nich nezvítězily socialistické ideje reprezentované ČSSD. ODS je připravena ke spolupráci s ostatními nelevicovými stranami, myslím ale, že nyní není čas a prostor na uzavírání nějakých předvolebních koalicí.

44. OTÁZKA: Jak hodnotite fungovani prazske taxi sluzby?
Pokud jsem dobre pochopil Vase pojeti optimalniho fungovani nejakeho segmentu trhu
(-trh bez privlastku
-jen zadne deformovani cen zasahy státu
-volny vstup všech do souteze a zadne byrokraticke bariery
-zadne stanovovani poctu neceho, protoze planovaci komise jsme tu uz meli, a jak muze nekdo tvrdit ze "vi" lepe nez jini, kolik ceho ma byt
-rovnovazny stav je pouze vysledkem volneho potykani nabydky a poptavky a je ciste věci toho, kdo poptava a toho, kdo sluzbu nabizi)
tak mam pocit,ze v modelu prazske taxi sluzby byly splneny vsechny podminky pro ustaleni optimalniho stavu.Ve svetle tohoto pojeti se mi pak zda, trh taxi sluzby v Londyne je zcela deformovan a plny byrokratickych zasahu.
Nebo se mylim ?
Pavel Sykora

ODPOVĚĎ: Věřím, že rozhodnutí vlády z podzimu loňského roku regulovat ceny v taxislužbě, se projevila pozitivně. Alespoň stížností na služby taxi slyším o poznání méně než v minulosti.

45. OTÁZKA: Vazeny pane predsedo, jsem student ekonomie a je tedy logicke, ze pri sledovani debat v mediích rozumim vetsine problemum o kterych pravice hovori. Ale to je dano znalostmi ktere slysim denne na prednaskach ve skole a jejich souvislosti jsou pro mne jasne. Ale nejsou vsichni z VSE a mam pocit ze si je toho levice lepe vedoma nez pravice. Proste mluvit tak aby tomu rozumel i clovek s nizsim vzdelanim. Je to moje prosoba na Vas vsechny z pravice. Vysvetele lidem po lopate ze CSSD vlastne slibuje nesplnitelne i kdyz to umi rici tak aby se to lidu libilo. Odbornik si souvislosti domysli sam ale naopak to nefunguje. Mate obdobny nazor? Pokud ano tak jak toto chcete resit - preference stoupají a uz nam mnoho casu nezbyva....
Predem dekuji za vasi reakci Marek Cihlar - Praha
ODPOVĚĎ: Vím, že občas hovořím příliš složitě. Jsem si toho vědom a opravdu se snažím této chyby vyvarovat. Někdy je ale opravdu velmi těžké odpovědět na velmi odborný problém tak, že bude odpověď zároveň odborná a zároveň jí bude rozumět i ten, kdo o podobném problému slyší poprvé v životě. Navíc máte pro tuto odpověď spíše jen pár slov než vět.

46. OTÁZKA: Není Vám smutno z tech zrádcu, co jste mel kolem sebe (Ruml, Pilip apod)? To jste mel poznat uz dríve, jaké lidi jste dosadili do cela ODS, ne? Dáte si na lidi uz vetší pozor?
Ondrej Záruba, Jeseník

ODPOVĚĎ: U některých mě toto chování nepřekvapilo, u některých to bylo zklamání a velmi mě to mrzí. Za určitý klad nicméně považuji, že dnes všichni víme, kdo je kdo, víme, na koho je možné se spolehnout a kdo vám při první příležitosti vrazí nůž do zad.

47. OTÁZKA: Vázený pane Václave Klausi,
V úvodu bych Vám chtel srdecne podekovat za všechno, co jste pro náš národ v uplynulých letech udelal. Málokdo si v soucasnosti uvedomuje, kolik pozitivního se skrývá za Vaší trpelivou a mravencí prací. Nesmírne mi (a spoustu mých známých a príbuzných) mrzí, ze lidé, kterí se az donedávna vezli na Vašich myšlenkách a prizivovali se na Vašem úspechu, náhle zmenili tón a snazí se národu vsugerovat, ze jediným viníkem krize jste Vy. Osobne velmi obdivuji Vaši trpelivost a vuli nevzdát se i v momente, kdy do Vás doslova kopou. Drzím Vám palce a uprímne verím, ze jste zdaleka nerekl poslední slovo.
A nyní otázka : Zajímalo by me, jakým konkrétním zpusobem chcete znovu získat ztracenou duveru lidí, kterí naprosto nechápou co se tady deje a bez zdravé úvahy se priklánejí k myšlenkám nerealistických politiku a politiku, kterí by mohli nosit na cele nápis : "Nejsme jako my".
Dekuji Vám za odpoved a zdravím Vás.
Marek Meitner
U Rejdišti 3725
Kromeríz
ODPOVĚĎ: Za podporu pěkně děkuji. Jediný způsob, jak přesvědčit voliče, je jít k občanům, vyslechnout si jejich názory a představit jim náš program. ODS je na to připravena. Tyto volby budou o pracovním nasazení každého z nás, každého z našich kandidátů, každého z našich členů. Všichni víme, že to za nás nikdo jiný neodpracuje a že výsledek voleb máme plně v našich rukou.

48. OTÁZKA: Vazeny pane predsedo ODS.
Otazky zadne nemam, ale chci Vam se svymi prateli zde ve Svedsku poprat pevne zdravi a presvedcivy uspech ODS v predcasnych volbach. Vazime si toho co se za dobu vaseho vedeni zeme uskutecnilo pozitivniho a budte do budoucna opatrny co se tyka vyberu spolupracovniku!
S mnoha pozdravy Frantisek Duda s prateli ze Svedska.
ODPOVĚĎ: Děkuji pěkně.

49. OTÁZKA: Vazeny pane Klausi,
jako studenta Ekonomicko-spravni fakulty Masarykovy univerzity by mne zajimalo, jaky nazor mate na budoucnost tech studentu VS s ekonomickym zamerenim, kteri teprve VS studuji(muj pripad) nebo teprve zacnou studovat s ohledem na stale rostouci nezamnestnanost, doufam, ze mne uklidnite, ze se moznost uplatneni novych a novych ekonomu nestava utopii.
Jeste bych si dovolil jeden dotaz, a to: Zajima mne, jak si vede Vas syn na VSE a jestli jste mu treba nekdy nepomahal s nejakou seminarni praci nebo doucovanim na nejakou zkousku? Asi ne, ze.
To je asi vse, zdravi Vas Jaroslav Paclik, student ESF MU
E-mail:
ODPOVĚĎ: Jsem přesvědčen, že uplatnění najde každý, kdo se nebude bát pracovat, kdo dá do své práce maximum. To platí jak pro studenty ekonomie, tak pro kohokoli jiného. Jisté ale je, že pracovní trh se v tomto směru začíná naplňovat a je mylná představa, že každý, kdo vystuduje ekonomii, dostane automaticky místo s obrovským platem. Myslím, že Honza studuje celkem slušně, určitě bez jakýchkoli problémů. Moc jsem na něj čas neměl, ale občas jsme spolu diskutovali.

50. OTÁZKA: Pane predsedo,
proboha, uz se na tu politiku nemohu divat. Bez Vas je to takoveto zapecnictvi, malost, hruza pohledet.Ja jsem vam vzdy fandil, a snad nzni jeste vic. proboha, udelejte s tim neco. My musime mit nejake ambice, tahleta zeme to musi nekam dotahnout. Chci se vas zeptat na budoucnost pravicove politiky v teto zemi. Proboha, pravicove strany musi spolu komunikovat a kooperovat.Co proto vy osobne udelate. Z jineho soudku je ma druha otazka, pane predsedo, ja mozna byt na vasem miste, tak se na vsechnz vys....u, to co vam provbedli nema obdoby, i kdyz priznavam, ze si za to muzete take trochu sam. Nenapadlo Vas nekdy v posledni dobe rici sbohem hosi, delejte si tu co chcete, povrazdete se nebo si tady klimbejete a zaspete na vavrinech.Co vas drzi nad vodou a kde cerpate energii.
Diky.

ODPOVĚĎ: Důvody, proč jsem se rozhodl znovu ucházet o hlasy voličů, jsou velmi jednoduché - jsem přesvědčen, že tato země si nemůže dovolit nové socialistické pokusy. Každý, kdo tomu může zabránit, tak se o to musí pokusit.

51. OTÁZKA: Vazeny pane, proc nejste v Naganu? Ve Vidni jste tak uzasne fandil!
Jinak Vam preji stastny cerven!
S pozdravem
Martin Listopad
Chyba! Záložka není definována.
ODPOVĚĎ: Díky za přání. Rád bych v Naganu byl, bohužel to ale nebylo možné.. Tak jako vy jsem tedy alespoň držel prsty doma u televize.

52. OTÁZKA: Domníváte se, ze pod Vaším vedením muze ODS výrazneji promluvit do volebních výsledku, tj získat více nez hlasy "tvrdého jádra"? Nepochybuji o Vašich odborných a polických schopnostech, ale o moznosti zbavit se nálepky politicky odepsaného cloveka a to i mezi mnohými Vašimi volici.
Jiri Rojicek
tel: +420 - 2 -66052310

ODPOVĚĎ: ODS udělá vše pro to, aby získala mnohem více hlasů, než kolik jsou její současné preference. Jsme připraveni přijít k občanům, poslouchat jejich názory, diskutovat s nimi a předložit jim jasný a srozumitelný program. O tom, jestli jsem politicky odepsaný člověk, rozhodnou v červnu voliči.

53. OTÁZKA: Pane predsedo, veríte v Boha. Dekujeme za odpoved. Klusáckovi
ODPOVĚĎ: Jsem sice pokřtěný, ale že bych věřil v nějaké konkrétní náboženství, tak to ne. Určitě ale vše co konám, dělám s pocitem, že tu je něco, co nás přesahuje.

54. OTÁZKA: Vázený pane Klausi, mel bych na Vás dve otázky.
1. Po revoluci jste slibovali, ze bude doba utahování opasku. Nemyslíte si, ze to bylo naopak?
2. Víte o tom, ze na hodne úradech a v podnicích se na rozhodujících místech stále drzí starí komunisté, kterí Vám jen poklepávali po ramenou?
Michal Marek

ODPOVĚĎ: Ad 1) Období, kterým jsme prošli, nebylo jednoduché. O utahování opasků jsem já sám nikdy nemluvil, nikdo z nás to neorganizoval.

Ad 2) Nevím o tom, že by mi kdy staří komunisté poklepávali po ramenou. Vím naopak, že politika, kterou ODS prosazovala, jim byla vždy trnem v oku a náš program není ani nadále v ničem blízký ideím, které komunisté zastávají.

55. OTÁZKA: Vazeny pane expremiere,
angazuji se v aktivitach za legalizaci konopi. Proto by me zajimalo, proc jste nehlasoval dne 13.2. o tzv. "protidrogovem zakonu", cili o baliku novel trestniho a prestupkoveho zakona.
S pozdravem Jiri Simon
email:
ODPOVĚĎ: Vyjádřil jsem tím svůj názor - tento návrh zákona není dobrý.

56. OTÁZKA: Pane Klausi, nemyslite si, ze je cas odejit, vezmeme-li v uvahu, jak jste jiz nekonecne kompromitovany? Michal Vostry, Praha

ODPOVĚĎ: Nejsem si vědom ničeho, co by mě kompromitovalo. Vaše obvinění jsou zlá a falešná.

57. OTÁZKA: Pane predsedo,
casto jsem si v minulosti mohl precíst, ze prosazujete individuální úcty ve zdravotním pojištení, az jsete v tomto úsilí osamocen. Bohuzel se nidko neobtezoval otisknout, co presne tím máte na mysli. Mohl byste to osvetlit? Jaké výhody by to pro nás melo?
Dekuji
Dalibor Matušinský

ODPOVĚĎ: Jsem přesvědčen, že základním problémem našeho zdravotnictví je jak zajistit kontrolu struktury i objemu nákladů zdravotní péče. Těmito kontrolory mohou být zdravotní pojišťovny, stát nebo samotní pacienti. První dva podle mého názoru totálně selhaly. Systém individuálních účtů stojí na tom, že na tyto účty by byla převáděna větší část platby dnešního zdravotního pojištění a pacienti by se z něho čerpali prostředky na krytí vlastních zdravotních výdajů. Zbytek plateb by šel tak jako dosud do solidárního systému a ten by byl používán až po vyčerpání individuálního účtu. Každý občan by věděl kolik má na účtě a kolik tam ještě zbývá, to, co by mu zbylo by mohl využít jinak, třeba jako příspěvek do důchodového spoření. Každý občan by si rozmyslel, jestli kvůli rýmě musí podstoupit deset odborných (a nákladných) lékařských vyšetření.

Ve svém důsledku by tak došlo k zefektivnění výdajů na zdravotní péči a obrovské peníze, které na zdravotnictví vynakládáme, by mohly směřovat tam, kam skutečně patří. Třeba i na platy zdravotníků.

58. OTÁZKA: Vasku, mate to zapotrebi? V nejlepsim je nutno prestat. V klidu si odpocinte a budeme Vas zase mit radi.
Vasi oddani studenti

ODPOVĚĎ: Jak víte, v pátek 28. listopadu v Sarajevu jsem byl odhodlán odejít ze všech svých funkcí. Členská základna ODS i mnoho občanů této země si však přálo, abych zůstal a pokusil se znovu předstoupit před občany s ideou pravicové politiky. Tuto jejich výzvu jsem přijal a rozhodl jsem se znovu svést souboj se socialismy všech druhů a proudů. Jsem na něj připraven a stejně je připravena i ODS.

59. OTÁZKA: Jak jste se dnes vyspal ?
Majorová Danuše
MÚ Praha 12 stavební odbor
Hausmannova 3014
143 12 Praha 4
tel.: 401 10 54
ODPOVĚĎ: Děkuji, celkem dobře, ale pár minut navíc bych uvítal.

60. OTÁZKA: Jak hodnotite praci medii v dobe sponzorskeho skandalu v ODS? Netajil jste se i tim, ze MFDNES nebyla zcela presna. Ja bych rekl jednostranna. Vas nazor i na ostatni noviny, tydeniky, televize? Vim, ze vsechno jste necetl a neslysel.
Dekuji
Zbynek Ptacek
ODPOVĚĎ: Nechci v této věci vynášet nějaké paušalizované hodnocení. Myslím ale, že ke zhodnocení role médií postačí pouhé porovnání, jaká obvinění vznesená vůči ODS byla skutečně prokázána a kolik se o nich psalo s tím, co bylo prokázáno ostatním stranám a jak se těmto prokázaným věcem věnovala média. Média opravdu často neměřila stejným metrem, a to není fér. Často jsem obviňován z toho, že nemám rád novináře. V poslední době dokonce zazněly hrubé lži o tom, že v době, kdy ODS byla ve vládě, bylo v novinách zakázáno kritizovat ODS a mě osobně. To je absolutně absurdní! Přečtěte si tehdejší noviny. Chci říci, že je mnoho novinářů, kterých si vážím. Jejich přístup k práci je slušný, poctivý a seriozní. Proti nim ale určitě stojí lidé, kteří takoví nejsou. Jsou to však většinou politikové skrývající se v rouchu novinářů.

61. OTÁZKA: Kolik procent predpokládáte pro ODS v letosních volbách ?
Dekuji za odpoved
Filip Crkva
p.s. Pravicové strany se musí spojit proti Zemanovi !!

ODPOVĚĎ: Nechci odhadovat. Uděláme vše pro to, abychom získali mnohem víc hlasů než kolik ukazují současné průzkumy a abychom byli nejsilnější nelevicovou stranou.

62. OTÁZKA: Vazeny pane Klausi,
vim ze Vam bude spousta lidi pokladat otazky blbe az trapne a proto se ptam i ja:
Jak jste si letos zalyzoval?
Prokop Krasny
Maryland

ODPOVĚĎ: Když byl sníh, tak jsem se nemohl uvolnit, a když byla šance uvolnit se na dva, tři dny, tak zase nebyl sníh. Takže nic moc. Tři dny jsem lyžoval v Kaprunu, což bylo krásné.

63.OTÁZKA: Vazeny pane predsedo,
Nejen u nas, ale i ve svete byly casto (a vlastne i ted jsou) neustale srovnavany hospodarske reformy v Polsku a u nas. Vase osobnost byla v teto souvislosti srovnavana s osobnosti pana Balcerowicze. On odesel z vlady v dobe, kdy jste Vy prakticky nastupoval. Dnes je situace obracena: on je opet ve vlade a Vy jste ji musel opustit. Zajimalo by me, jaky je Vas nazor prave na pusobeni a osobu profesora Balcerowicze a jake byly Vase osobni vztahy a setkani v pripade, ze k nejakym vubec doslo.
Dekuji za odpoved.
David Stulik
David Stulik tel/fax: ++420-2-81.97.11.67
Chmelicka 553 e-mail: Get your free @yahoo.com address

ODPOVĚĎ: Pana Balcerowicze znám dobře a mnohokrát jsem se s ním při různých příležitostech setkal. Jeho strana Unie wolnosci nyní žádá o členství v mezinárodní organizaci politických stran Evropské demokratické unie (EDU), kde jsem místopředsedou, takže se jistě budeme setkávat i nadále.

Myslím, že jeho návrat do politiky a do pozice ve vládě je způsoben tím, že si uvědomil důležitost politického aspektu ekonomických reforem, kterou před svým prvním odchodem z politiky podcenil. Mám tím na mysli práci s veřejností, získávání politické podpory pro transformační kroky atd. Nicméně musím poznamenat - a neberte to prosím jako škodolibost - že Unie wolnosci získala ve volbách zhruba tolik procent, kolik by měla nyní ODS a to i po citelném poklesu našich preferencí v posledních měsících.

64. OTÁZKA: Nemáte pocit, ze politici podcenují Internet, kdyz u nás neexistuje státní politika v oblasti informatiky? Plánuje ODS po svém volebním vítezství nejaké zmeny ve svém prístupu k informatice?
Daniela Machátová

ODPOVĚĎ: Myslím, že už to, kolik politiků se účastní této formy rozhovoru, dokládá, že s podceňováním internetu to zase není tak hrozné.

Záleží na tom, jak Vaši otázku míníte. Nechci se vychloubat, ale ODS byla vůbec první parlamentní strana, která měla svou internetovou adresu, na níž se aktuálně objevují veškeré informace o činnosti ODS. Na našem internetovém diskuzním foru je nyní více než 140 tisíc vstupů.

65. OTÁZKA: Vázený pane Klausi,
patrím k Vasim obdivovatelum a vzdy jsem Vám drzel palce, i kdyz jsem Vám nekdy zazlíval ústupky vuci Vasim politickým protivníkum. Mezi lidmi v soucasné vláde jsem nenasel bohuzel nikoho, komu bych mohl vyjádrit duveru.Proto se Vás chci zeptat, jestli budete v nejblizsí budoucnosti usilovat o to, abyste se opet stal vedoucí osobností naseho politického spektra a abyste vedl nasi zemi k lepsí budoucnosti (hospodárské i politické).
Dekuji Vám a preji Vám mnoho osobních i pracovních úspechu.
Radek Franck, 32 let, Cheb

ODPOVĚĎ: Jdu do voleb a udělám vše proto, aby ODS uspěla co nejlépe. Za podporu moc děkuji.

66. OTÁZKA: Vázený pane Klausi,
před několika dny prohlásil pan Lux, ze KDU-ČSL do koalice s ČSSD nepůjde. Dnes, 4. března naopak prohlasuje, ze je zodpovědný politik a proto KDU-ČSL do koalice s ČSSD půjde. Navíc dělá jiz poněkolikáté účet bez hostinského, kdyz do této koalice nominuje i US. Má význam po Vasich zkusenostech se slovy a činy pana Luxe toto nějak komentovat ? Sla by ODS jestě někdy do koalice s KDU-ČSL s jejím současným vedením ? Děkuji.
Otakar Sámal, Dlouhá 46, Olomouc

ODPOVĚĎ: Tyto výroky pana Luxe pro mě nejsou žádnou novinkou. Jeho politika byla vždy taková a nevidím žádný náznak, že by se měla zlepšit. K vaší otázce mohu říci jen to, že ODS je připravena na možnou povolební spolupráci s KDU-ČSL, jestli s panem Luxem je ale věc jiná.

67. OTÁZKA: Vázený pane,
chtel bych se zeptat, jestli jste stále tak pevne presvedcen, ze pouze ta Vaše cesta ekonomické transformace, jak byla do pádu Vašeho kabinetu provádena, je ta jediná správná (a pokud ano, tak jestli byla i správne provedena). Dále bych rád vedel, jestli hodláte i nadále setrvávat na pozici urazeného a ješitného cloveka, kterého chce kazdý znicit (spáchat mediální atentát). Prece nejsou všichni co nesouhlasí s Vaším názorem hlupáci?
Dekuji
Kleprlík Libor
ISS Czech s.r.o.
Benešova 2/4
602 00 Brno
tel: +420 (5) 42216632 kl. 232
fax: +420 (5) 42217445

ODPOVĚĎ: Jsem stále přesvědčen, že cesta, kterou jsme si zvolili po listopadu 1989, byla správná a že jiné způsoby transformace by v konečném důsledku byly mnohem méně účinné, za to však pro občany mnohem více bolestné.

K otázce mediálního atentátu bych rád upozornil na analýzu společnosti InnoVatio. Podle ní „je nutno potvrdit slova Václava Klause o mediálním atentátu. Obětním beranidlem se stala jednoznačně ODS a Klaus. ODS či bývalý premiér byli označeni jako viníci současné krize v 55 % případů, vláda v 10 %. Média takřka vůbec neobviňovala Luxe, Havla, Pilipa, Rumla či Skalického“. Pokud to zjednodušíme, média se rozhodla, že je něco špatného a určila viníka. Fakt, že v této zemi vládla koalice tří stran, že ODS neměla ve vládě většinu, že neměla většinu v parlamentu, že všechna rozhodování byla společným výsledkem všech tří koaličních stran a ve většině i někoho z ČSSD, že všechny zákony podepisoval prezident, je nezajímala. Neodmítám odpovědnost a nikdy jsem to nedělal, jen bych chtěl, abychom si toto uvědomili.

68. OTÁZKA: Dobry den, rad bych se pana Vaclava Klause zeptal na jednu vec spise obecneho charakteru.
Pokud mohu soudit podle Vami prednasenych myslenek jste liberal a liberalni filosofii jste uplatnoval pri systemove transformaci v nasi zemi. V teto souvislosti by mne zajimalo, jak s timto koresponduje odmitani diskuse o jinych konceptech transformace, nez byl ten Vas uz od zacatku transformacniho obdobi. Cetl jsem nedavno nekolik clanku z te doby a i Vy tam vyjadrujete nazor, ze ti kdo maji vyhrady proti ceste, kterou nase republika nastoupila, jsou neprateli naseho spravneho demokratickeho vyvoje. Polemika s nimmi byla vedena casto jako velmi osobni zpusobem, ktery smeroval k diskreditaci opozicnika - vetsinou "nalepkovanim", jez dotycneho nemile spojovalo s totalitou. Namatkou si vzpominam na jmena lidi, kteri byli v takoveto koncepcni opozici a diskuse s nimi byla minimalni nebo naopak osobne konfrontacni - napriklad Matejka, Zeleny, Mlcoch ci Nepil. Vzdyt pokud jsem spravne pochopil liberalismus tak jeho nejvlastnejsim principem by mela byt otevrena a volna soutez myslenek? Neexistuje neco jako "jedina spravna cesta", ale ta cesta se utvari neustale prave konfrontaci ruznych nazoru, kde NIKDY nelze rict, ze jeden z nich je jedine a navzdy spravny. Myslite si, ze jste spravne pochopil filosofii liberalismu, kdyz nedostatek jejiho chapani jste casto vycital jinym lidem?
Dekuji
S pozdravem
Petr Ocko [student of FIS VSE & FSV UK, Prague]
EMail:
"I cesta muze byt cil ..."
M&Z

ODPOVĚĎ: Nikdy jsem neodmítal diskusi a vždy jsem k ní byl připraven. Vždy jsem připraven diskutovat s těmi, jejichž myšlenky jsou podložené nějakými fakty, s těmi, kteří mají pro své názory jasné a srozumitelné argumenty. Mám ale pocit, že ne vždy to tak bylo, že ne vždy odmítali naši cestu transformace proto, že ji považovali za špatnou z nějakých faktických důvodů, ale proto, že jim hatila jejich plány. Je pravda, že proti námi prosazované transformaci byly výhrady, jsem ale přesvědčen, že cesty, které místo ní byly nabízeny, byly daleko horší a ve svém důsledku by této zemi a všem jejím občanům strašlivě uškodily.

69. OTÁZKA: Vázený pane predsedo,
nejprve podekování za Váš odpovední lístek s vlastnoruením podpisem.Docela mne to potešilo. Nicméne....
1) jak moc zasáhla Václava Klause ztráta témer 20 % volicu ODS ?
2) jaké závery udelá Václav Klaus z prípadného ješte vetšího propadu ODS po volbách?
3) co hodlá ODS pod Vaším vedením nabídnout volicum,aby získala zpet jejich hlasy?
4) v kom spatruje Václav Klaus svého mozného nástupce v cele ODS?
5) je mozná široká povolební koalice ODS - US-ODA? - KDU.CSL ?
6) jak moc je Václavu Klausovi príjemný Josef Lux ?
S pozdravem Luboš Zmolík

ODPOVĚĎ: 1) Úbytek voličů, které přinášejí průzkumy, není nic milého a rozhodně mě to netěší. Na druhou stranu bych ale hodnotu takovýchto výzkumů nepřeceňoval.
2) Jsem přesvědčen, že volební výsledky ODS budou mnohem lepší. Udělám pro to maximum.
3) Chceme před ně předstoupit s jasným programem do budoucna, chceme jim jasně a srozumitelně říci, co prosazujeme.
4) Zatím jsem si nikoho konkrétního nevybral.
5) ODS několikrát jasně řekla, že je připravena na spolupráci se všemi seriozními partnery na pravé části politického spektra. Podobná koalice je tedy pro nás představitelná.
6) Určitě není lehké spolupracovat s někým, kdo s vámi v soukromí souhlasí a na veřejnosti pak tuto dohodu popře.

Poznámka: Text otázek a odpovědí není výrazně redačně upravován a krácen.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Zeman se s Drahošem hádal o migraci. Babiše premiérem jmenuje v únoru

Miloš Zeman a Jiří Drahoš v debatě kandidátů na prezidenta na Primě

Andrej Babiš bude podruhé jmenován premiérem do konce února. Prezident Miloš Zeman to řekl v debatě se soupeřem v boji...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Najdete na iDNES.cz