Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Václav Havel píše novou knihu

  0:01aktualizováno  0:01
Václav Havel se opět chystá zapojit se do veřejného života. Ve čtvrtek představil s výtvarníkem Jiřím Sopkem knihu pro děti s názvem Pižďuchové. Zúčastnil se i pivního happeningu, který pořádá výtvarník Eugen Brikcius. Chystá se i na vážnější veřejné angažmá. V těchto dnech dopisuje novou knihu.

Po odchodu z funkce prezidenta říkal, že neví, jestli ještě někdy něco napíše. "Mám právo nenapsat už nic. Jsem dost starý," řekl napůl žertem. Před pár dny Havlův tajemník už říkal, že bývalý prezident pracuje na nové knize, ale ještě nechtěl říci, o čem bude, ani o jaký žánr půjde.

Ve čtvrtek pak Václav Havel své literární tajemství poněkud poodhalil. Pracuje na literárním trialogu, který vede spolu s polským novinářem Adamem Michnikem a britským politologem a publicistou Timothy Gartonem Ashem.

V posledních dnech psal na své chalupě na Hrádečku. Během dvou týdnů se pravděpodobně přesune opět do Prahy a po několikaměsíční pauze, kdy hlavně odpočíval, cestoval a přebíral mezinárodní vyznamenání, se opět vrhne do veřejného života. Zahájí například kampaň podporující kubánský disent.

Dopíše knihu a zase o něm uslyšíme 
Jen co během září Václav Havel dopíše na Hrádečku svou novou knihu, přesídlí opět do Prahy a zapojí se znovu do veřejného života.

Měl by rovněž převzít vyznamenání od parlamentu. "V říjnu to bude z hlediska programu extrémní," říká Havlův osobní tajemník Jakub Hladík.

Nová kniha? Zatím tajné
Bude to divadelní hra, anebo prezidentské memoáry? Otázky týkající se nové knihy zatím nechává tajemník Hladík bez odpovědi: "To zatím komentovat nebudu." Původně sice Václav Havel dokonce prohlašoval, že "má právo nenapsat už vůbec nic", teď je jasné, že se k psaní nechal zlákat.

"Září věnuje pan prezident (Havlovi blízcí spolupracovníci jej tak stále titulují - pozn. red.) hlavně psaní. V říjnu ho pak čeká nabitý program," řekl Hladík.

Podzim hodlá Havel věnovat především řadě aktivit spojených s ochranou lidských práv. To je oblast, které se zavázal věnovat v "prezidentském důchodu" nejvíce. Do finále se blíží například příprava výboru na podporu kubánských disidentů. 18. září uplyne půl roku od uvěznění několika desítek Castrových odpůrců a na tento den se chystá řada výzev.

"Bude to připomenuto různým způsobem, tady i ve světě. Václav Havel se toho bude ať přímo, či nepřímo účastnit," poznamenal Tomáš Pojar z humanitární organizace Člověk v tísni.

Hlavní říjnovou akcí, jíž se Václav Havel zúčastní, je další ročník konference Forum 2000, tentokrát s podtitulem Mosty přes globální propasti.

"Na Forum 2000 se nabaluje řada dalších akcí, některých se pan Havel zúčastní, zatím o tom jednáme," říká Hladík. Exprezident také zvažuje, na které zahraniční cesty se v dohledné době vydá. Jedná se například o tom, kdy a jak převezme řád Kanady, který mu byl udělen.

Havel přijímá také záštitu nad nejrůznějšími podniky. Spolu s německým prezidentem Johannesem Rauem zaštítil koncert Junges Deutsches Klangforum či japonskou konferenci o evropské integraci. Na říjen také připadá předání ceny Nadace Vize 97 manželů Havlových, která se uděluje každoročně v den exprezidentových narozenin.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz