Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Václav Havel: Díky za důvěru a sympatie

  20:53aktualizováno  20:53
Václavu Havlovi po třinácti letech vypršel prezidentský mandát a stává se z něho běžný občan. S národem se rozloučil televizním projevem, v němž poděkoval za důvěru a sympatie. Loučení s Havlem-prezidentem přilákalo mnoho lidí: Čechů, turistů i cizinců žijících v České republice.

Při nedělní vojenské přehlídce na Pražském hradě se lidé dojetím i rozplakali. "Na jednu stranu jsem ráda, že si po tom všem, co pro nás udělal, odpočine. Ale smutná jsem z toho, že dalšího takového prezidenta se už nedožiju," sušila si kapesníkem slzy dvaasedmdesátiletá Jarmila Hájková.

Poslední projev Václava Havla ve funkci prezidenta

Avšak pro Václava Havla to byl především hektický, na minuty rozvržený pracovní den. Během jedné hodiny stihl položit věnce na čtyřech místech v Praze včetně sochy Tomáše Garrigua Masaryka a svatého Václava. Ale na potřesení rukou s čekajícími občany čas nezbyl.

Prezident i úřadoval. Přijal prezidentku statistického úřadu Marii Bohatou, která na svoji funkci rezignovala kvůli statistické chybě. - více v tomto článku

Podepsal také poslední dokumenty a odpoledne formálně předal své pravomoci premiérovi a předsedovi Poslanecké sněmovny.

"Doufal jsem, že prezident bude zvolen. Nestalo se tak, což ovšem není žádná katastrofa. Doufejme, že brzy zvolen bude," řekl Havel.

Premiér Vladimír Špidla a předseda poslanců Lubomír Zaorálek, oba členové ČSSD, slíbili, že budou prezidentské pravomoci užívat co nejméně. "Je to úschova pravomocí do doby, než je budeme moci předat," řekl Zaorálek.

Odpoledne po vojenské přehlídce zašel Havel do Chrámu svatého Víta. Spolu s kardinálem Miloslavem Vlkem se zastavil v kapli svatého Václava, kam byla výhradně pro tuto příležitost vynesena lebka svatého Václava. "Symbolicky jdete svěřit svou moc do rukou svatého Václava," řekl prezidentovi kardinál Vlk.

Deset minut před šestou pak Havel odešel špalírem zaměstnanců definitivně z Hradu. Přesně o půlnoci začala klesat prezidentská standarta a Havel přestal být prezidentem.

Když se v neděli po poledni vítal na Pražském hradě Václav Havel naposledy s premiérem a předsedou Poslanecké sněmovny, zjevila se ve dveřích jeho žena Dagmar s videokamerou.

"Mohu si vás natočit?" zeptala se. Ráda by totiž tento materiál zařadila do osobního archivu. A vzápětí dodala: "Vidíte, já se alespoň zeptám, předtím než začnu natáčet."

To bylo samozřejmě atraktivní sousto pro fotoreportéry, kteří se začali více zajímat o ni než o Vladimíra Špidlu a Lubomíra Zaorálka, kteří přišli převzít prezidentské pravomoci.

Toto setkání však bylo jen střípkem z jinak nabité neděle. Dopoledne prezident věnoval vzpomínce na lidi, kteří se buď zasloužili o českou státnost, anebo trpěli za své politické postoje.

Na položení věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí se přišel podívat také americký velvyslanec Craig Stapleton, se kterým si Havel potřásl rukou. Asi stovka lidí prezidentský pár jen mlčky sledovala, až když nastupovali do vozu, zavolal jeden přihlížející: "Děkujeme, pane prezidente." Lidé se roztleskali a odcházející prezident jim zamával.

Poslední prezidentský věnec položil Václav Havel u sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Necelá stovka lidí ho přivítala nesmělým potleskem a sledovala, jak urovnává stuhy v barvách trikolory. Pak se Havlovi před českým patronem lehce uklonili a zamávali lidem, kteří prezidentskému páru znovu zatleskali.

Někteří z přihlížejících doufali, že se u nich prezident zastaví a budou mu moci podat ruku na rozloučenou. "Jen bych mu řekl: Děkuju vám za všechno. A popřál bych mu hodně zdraví. Ale on toho musí ještě hodně stihnout, tak se nezlobím, že hned odjel," řekl po Havlově odchodu František Tomek.

Zbytek programu se odehrával v prostorách Pražského hradu, kde bylo stejně živo jako v běžném pracovním dnu. Havel naposledy podepsal oficiální dokumenty - smlouvu o železniční přepravě mezi Českem a Slovenskem a dohodu usnadňující Chorvatsku obchodování se středoevropskými zeměmi.

Kromě oficiálních přijetí a vojenské přehlídky však nebylo jasné, co vyplní zbytek dne. Kolem třetí hodiny zašel Václav Havel do katedrály svatého Víta krátce si popovídat s kardinálem Miloslavem Vlkem. Vzácnou návštěvu pak očekávali v galerii Leica v areálu Hradu, kde právě probíhá výstava fotografií ze života Václava Havla. Prezident nakonec nepřišel.

"Na jednu stranu jsme si přáli, aby se přišel podívat, byla by to pro nás velká pocta. Ale v tomhle počasí bych ho nejraději viděla v posteli, kde by odpočíval," řekla ředitelka galerie Jana Bömerová.

Ve svých kancelářích prezident pobyl do pozdního večera, pak se rozloučil se svými spolupracovníky a odjel domů. Večer se podíval na televizi, která vysílala jeho projev, jímž se loučil s občany, a do půlnoci, kdy mu definitivně vyprší mandát, zůstává v pohotovosti.

"Pro případ, že bych těsně před skončením mandátu byl k tomu či onomu ještě zapotřebí," řekl Havel.

Památku posádky raketoplánu Columbia uctil i český prezident Václav Havel. Soustrast vyjádřil americkému velvyslanci Craigu Stapletonovi. (2. února 2003

Dopoledne se manželé Havlovi vypravili k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. (2. února 2003)

Manželé Havlovi odjíždějí od sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. (2. února 2003)

Manželé Havlovi navštívili i Památník obětí komunismu v Motole. (2. února 2003)

Dopoledne se manželé Havlovi vypravili k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. (2. února 2003)

Manželé Havlovi navštívili i Památník obětí komunismu v Motole. (2. února 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz