Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V zoologické zahradě tvoří unikátní dům

  9:45aktualizováno  9:45
Troja - V trojské zoologické zahradě se chystají na revoluční změnu. Na sedmdesát zvířat deseti druhů by se společně mělo za několik týdnů ocitnou v jednom jediném výběhu. I když jsou všichni zaměstnanci přesvědčeni, že nová expozice bude pro zvěř jednoznačně přínos, neskrývají také určitou nervozitu a napětí.

Kvůli volně pobíhajícím stádům zeber, žiraf či gazel nebudou totiž ošetřovatelé moci v případě problémů zasáhnout tak rychle a především tak účinně jako ve starých malých výbězích. O zvířatech nebudou mít jednoduše takový přehled.

"Mezi zvířaty bude určitě docházet ke konfliktům. Například agresivní samec zebry může pokopat antilopu," poznamenává šéf oddělení kopytníků Vladimír Špička. Pro expozici má však jen slova chvály. "Byl tady dokonce zoolog ze San Diega, který nám řekl, že nic tak povedeného ve světě neviděl," dodává Špička.

Jako o nevídaném projektu, který umožní zvířatům cítit se více jako ve volné přírodě než v zajetí, mluví i ředitel zahrady Petr Fejk. Zároveň však připouští reálná rizika. "Ošetřovatelé se budou například hůře dostávat k nemocným  zvířatům i k čerstvě narozeným mláďatům, která nemusejí včas objevit," vyjmenovává možné potíže nové expozice Fejk.

"Může se stát, že například nynější desetiprocentní úmrtnost při porodech žiraf se zvýší na dvacet," připouští. Zahrada tak bude k akutním zásahům využívat terénní auto a v kritických situacích například proti příliš agresivnímu zvířeti i narkotizační zbraň. "Budeme se chovat jako v Africe. Agresivní zvířata však do výběhu nepustíme," podotýká Fejk.

Právě ducha Afriky - tedy pocit volnosti a svobody - chce do výběhu podle svých představ dostat. Zvířata by podle něj měla být co nejméně závislá na lidech. "Chci, aby byla sama sebou. Aby byla více ve střehu, dokázala se o sebe postarat, navázat vztahy nejen se zvířaty ze svého stáda, ale také s jinými druhy," říká ředitel zahrady o svém velkém snu.

Ředitel zahrady přesto věří, že zvířata budou v mnohem lepší psychické i fyzické kondici. S jeho slovy souhlasí i Vladimír Špička. "Budou mít více pohybu a navíc jsou to společenská zvířata," dodává Špička.

Zatím prvními a jedinými obyvateli nového pavilonu, který nese název Africký dům, jsou žirafy. Jejich ošetřovatelé je učí chodit na dvůr, později do výběhu a zpátky. "Dolaďujeme některé nedostatky, například nám žirafy z oken vytahaly kabely nebo našemu samci hodiny trvalo, než vlezl do pavilonu, protože tam byla nová větev," vypráví Špička.

Prochází se s upokojením po rozsáhlém moderním pavilonu, kde by vedle žiraf ještě měli být hrabáči, zvířata podobná mravenečníkovi, nebo africký druh prasete zvaný štětkoun.

Nad všemi budou poletovat ptáci druhu snovačů, kteří jsou pověstní svými pletenými hnízdy. Svou expozici tam budou mít i sarančata. "Támhle tudy budeme zvířata pouštět do pavilonu," ukazuje Vladimír Špička na venkovní koridor. Ten je zhruba v půli rozdělen dřevěnou branou na dvě cesty. Jedna bude patřit žirafám, druhá zebrám a antilopám.

"Ošetřovatel bude bránu obsluhovat automaticky," popisuje Špička. Zvířata se podle něj cestu do stájí naučí rychle. "Nepodceňujme je," upozorňuje. Na šesti hektarech výběhu by v září, kdy bude Africký dům slavnostně otevřen, vedle sebe měli žít například pštrosi, žirafy, zebry či antilopy.

Původně zahrada počítala i s nosorožci, ale ti se z bezpečnostních důvodů zatím ve výběhu neobjeví. "S nosorožci jsme trochu opatrnější, protože pustit tak těžké zvíře mezi sudokopytníky je velký experiment," přiznává ředitel Fejk. Zahrada se tak rozhodla také proto, že nynější dva nosorožci jsou již staří a mají samotářskou povahu. "Určitě se však ve výběhu objeví mladší druhy," slibuje Fejk.

Kromě nosorožců však v této obrovské expozici, kterou budou moci návštěvníci sledovat z nové vyhlídky, budou chybět například i zebry a antilopy. "Ještě čekáme na to, až se pro tato zvířata dostavějí stáje," vysvětlil Fejk.

Celý projekt s výběhem, pavilonem i se stájemi stál zhruba devadesát milionů korun.

Pokrývač Milan Čermák pracuje na střeše vyhlídky, z které budou moci od 8. září návštěvníci trojské zoologické zahrady sledovat volný pohyb až sedmdesáti zvířat deseti druhů. (14. srpna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...Najdete na iDNES.cz