Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Zimbabwe za poslední roky sexuálně zneužili desetitisíce dětí

  13:23aktualizováno  13:23
Nejméně třicet tisíc zimbabwských dětí čelilo v posledních čtyřech letech sexuálnímu zneužívání. Vyplývá to ze záznamů kliniky v Harare, která poskytuje znásilněným dětem lékařskou péči. Je to jen špička ledovce, říkají místní lékaři. Mnoho rodičů k nim potomky vůbec nepřivede, protože se bojí ocejchování. Statistika navíc mapuje situaci jen v metropoli země.

Stovkám tisícům znásilněných dětí se pomoci nedostane. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odborníci se domnívají, že tak vysoké číslo zneužívání dětí je výsledkem špatné ekonomické situace v zemi v posledních letech. Miliony lidí odešly pracovat do zahraničí a děti nechaly doma. Ty se pak stávají snadnou sexuální kořistí přátel či příbuzných.

"Za poslední čtyři roky jsme viděli 29 tisíc případů (zneužití dětí), v posledních deseti letech to bylo přes 70 tisíc. A to jen na téhle klinice," řekl televizi BBC pediatr Robert-Grey Choto, který pracuje v ústavu nazvaném Family Support Trust Clinic. Jeho hlavním cílem je pomáhat znásilňovaným dětem.

Stovkám tisícům znásilněných dětí se ale podle něj pomoci nedostane. Mnoho rodičů se bojí ocejchování a další vůbec o klinice, která poskytuje péči zadarmo, nevědí. Počty zneužitých dětí i tak rostou každý den. "Je to příšerné. Děsí mě to tolik, že nevím, co dělat," povzdychl si Choto a přiblížil osud jednoho dvanáctiletého chlapce.

Chlapec měl štěstí, testy na HIV jsou negativní

Minulý měsíc ho na předměstí Harare znásilnila po cestě ze školy čtveřice mužů. "Vzali mě do obchodu, kde mi ukázali pornografické věci," popsal hoch s tím, že mu poté muži dali drogy a znásilňovali ho déle než týden. Přes trauma, kterým si musel projít, měl zároveň štěstí. Jeho testy na HIV byly negativní.

Přesto podle televize BBC lze vidět v zemi alespoň malý posun k lepšímu. Do programů, jejichž cílem je zastavit násilí na dětech, se hlásí stále více rodičů a kliniky podobné té v Harare se začínají objevovat i v dalších částech země.

Situace v Zimbabwe

Po desetiletích vlády diktátora Roberta Mugabeho se Zimbabwe ocitlo na pokraji katastrofy. Zimbabwský dolar se stal kvůli nejvyšší inflaci na světě takřka bezcenným a země letos kvůli tomu upustila od jeho používání. Místo něj platí zahraničními měnami.

Robert Mugabe (2. listopadu)Zimbabwe se potýká také s enormní nezaměstnaností, pohybuje se kolem 90 procent. Polovina obyvatel je závislá na zahraniční potravinové pomoci. Kromě toho zemi letos postihla epidemie cholery, která si vyžádala tisíce životů.

Naději na zlepšení situace vkládají místní do lídra opozice a premiéra Morgana Tsvangiraie. Ten loni vyhrál první kolo prezidentských voleb, ale kvůli nátlaku Mugabeho druhé kolo bojkotoval.

Morgan Tsvangirai (8. listopadu 2009)Po měsících složitého vyjednávání se s Mugabem domluvil na společné vládě a v lednu usedl do premiérského křesla. Jejich spolupráce je ale složitá, Tsvangirai před třemi týdny vyhlásil bojkot společné vlády, který přerušil až 6. listopadu. - více o politické situaci v Zimbabwe se dočtete zde

Mugabemu dává 30 dní na to, aby uvedl v platnost všechny body dohody o společné vládě. Zatím neřekl, co podnikne, pokud diktátor jeho požadavky nesplní.

Zimbabwe

Zdroj: Google.maps.com

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz