Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V zatopených oblastech hrozí infekce. Lidé mají střevní potíže

  13:01aktualizováno  13:01
V zaplavených oblastech hrozí lidem střevní potíže. Na Liberecku už zdravotníci zaznamenali desítky takových případů. Osm lidí museli lékaři dokonce hospitalizovat.

Úklid po velké vodě je velkým zdravotním rizikem. | foto: Ota BartovskýMF DNES

"Situace je riziková, ale epidemie to není. Nezaznamenali jsme ani nebezpečné bakterie jako je třeba dysenterie, které by měly potenciál přinést velkou epidemii," uklidňuje ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.

Zároveň ale dodává, že riziko nákazy lidem hrozí.

"V Libereckém kraji ještě nikdy nebyly najednou tak masivní zdroje nákazy infekčních onemocnění. Poraněními, potravinami, vodou nebo tím, že jsou lidé oslabení, tak se to může projevit v jejich imunitním systému," upozornil.

Lehčí průjmová onemocnění postihly podle hygieniků čtyři desítky lidí. "Případů je poměrně málo na daný stav a velká rizika, která jsou," uvedl Valenta.

Myjte si ruce a vyčistěte studny, radí hygienici

Povodeň vyplavila obrovské množství septiků nebo žump, stejně jako chovy domácích zvířat nebo hnízda hlodavců. To představuje značné riziko přenosu nemocí.

Hygienici především radí mýt si ruce po každém kontaktu se záplavovou vodou nebo kontaminovanými věcmi. Lidé by měli věnovat pozornost také obalům zaplavených konzerv. Před jídlem je zapotřebí jejich dezinfekce.

Zdravotní rizika lidem hrozí i ze zaplavených studen. V kraji jich bylo 550. Voda z nich není pitná bez sanace a následného vyšetření.

Vyplaveným lidem se krajská hygiena snaží usnadnit cestu vedoucí k nápravě. Čísla na firmy, které studny vyčistí, se lidé dozví na jejích stránkách.

Těm, kteří mají studnu jako jediný zdroj, přislíbila hygiena vyšetření vody zdarma. Ale až potom, co studnu vyčistí.

Na vytopené doléhá vyčerpání

Stále plno práce mají také zdravotníci. Od pátku do pondělí ošetřili jen v Heřmanicích, Chrastavě, Višňové a Raspenavě přes tři sta třicet lidí.

"Nejčastěji jde o úrazy, vyčerpání, kolapsy, kardiovaskulární obtíže, bolesti zad, otlaky dolních končetin, teploty, dušnosti, průjmy a další," informovala mluvčí krajské záchranky Lenka Moravcová.

Podle ní na lidi doléhá také značná únava. Mluvčí potvrdila, že lidé i nadále potřebují iontové nápoje.

"Čistá voda, která je dodávána v rámci pomoci, neobsahuje minerální látky v dostatečném množství. Tělo je ale při celodenní fyzické námaze nebo zvýšeném stresu potřebuje doplňovat," uvedla Moravcová.

Povodně tvrdě dolehly i na psychiku zaplavených lidí. V terénu stále působí psychologové hasičů, policie i armády. Lidem pomáhají také dobrovolníci z neziskových organizací. Přesto se podle nich lidé z nejhorších stavů dostali.

"Minulý týden jsme měli žádostí na psychosociální podporu mnohem více, než nyní. Stále se snažíme, aby psychosociální týmy byly u demolic. Pro psychiku lidí je to velká zátěž," řekla psycholožka profesionálních hasičů Eva Biedermannová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení ČSFR bylo správné, shodli se Klaus s Mečiarem

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatovali Václav Klaus a Vladimír Mečiar coby hlavní postavy rozdělení ČSFR....Najdete na iDNES.cz