V Česku se demonstrovalo na podporu Irů. Nyní Irové, Britové i Francouzi podpoří naopak Čechy.

V Česku se demonstrovalo na podporu Irů. Nyní Irové, Britové i Francouzi podpoří naopak Čechy. | foto: ČTK

V zahraničí se chystá podpora pro Klause, bude se i demonstrovat

  • 894
Evropská média a politici se pustili do Klause. Líčí ho jako osamělého bojovníka, který nemá žádného spojence. Na evropské politické scéně se ale objevují i opačné reakce a iniciativy, které českého prezidenta mají povzbudit k odporu proti Bruselu. Demonstrovat za Klause se tak bude například v Dublinu, Paříži či v Londýně.

Britští konzervativci svou podporu Klausovi vyjádřili už několikrát. Velká Británie tajně doufá, že Klaus nebude s podpisem dokumentu spěchat a ve hře se tak ocitne možnost britského referenda.

Slova podpory ale přicházejí i z jiných zemí, například ze Švédska. To sice oficiálně předsedá EU a proto Stockholm tlačí na Prahu podobně jako Brusel, i zde jsou ale slyšet hlasy, které situaci vidí opačně.

Petice s tisícovkami podpisů

Tajemník švédské pravicové strany Švédští demokraté Kent Ekeroth například rozjel kampaň na podporu české hlavy státu. Za tím účelem založil on-line petici. "I když Irové v opakovaném referendu řekli smlouvě ano, stále existuje malá naděje, že by mohla být zastavena. Tou nadějí jste vy, Václav Klaus, český prezident," píší Švédští demokraté. - více o irském referendu najdete zde

Petice má k dnešku přes dvanáct tisíc podpisů ze všech koutů Evropy. Zároveň vznikla i zahraniční skupina podporující českého prezidenta na Facebooku.

Slovenská KDS se za Klause postavila středeční tiskovou zprávou, pod kterou je podepsán exministr vnitra v Dzurindově vládě Vladimír Palko.

"Český prezident Václav Klaus je v současnosti poslední hrází proti Lisabonské smlouvě, která významně omezuje suverenitu členských zemí EU a představuje rozhodující krok na cestě EU k jednotnému státu," píší poslanci Národní rady ve svém prohlášení. KDS v něm vyjadřuje podporu Václavu Klausovi v "jeho zápase proti Lisabonské smlouvě".

Podle předsedy KDS Palka si Klaus zaslouží podporu vlastenecky cítících občanů i v jiných zemích EU, protože neobhajuje svrchovanost jen českého státu, ale i dalších členů Unie.

Demonstrace na podporu Klause

Za Klausem stojí i europoslanci z frakce Evropa svobody a demokracie. "Většina delegátů naší skupiny podporuje Václava Klause, zvláště dnes, kdy je pod tak velkým tlakem," napsal iDNES.cz generální sekretář skupiny, Francouz Emmanuel Bordez.

Ta dokonce chystá akce na podporu českého prezidenta, včetně demonstrací před českými ambasádami.

"Vím, že někteří členové UKIP (Nezávislá strana Velké Británie, pozn. red.) plánují vyjádřit podporu prezidentu Klausovi v Londýně příští pondělí 26. října a v evropském parlamentu během plenárního zasedání příští týden," uvedl Bordez.

Europoslanci podle něj využijí veškeré možnosti, jak ve svých vystoupeních Klausovu podporu vyjádřit.

Načasování není náhodné, protesty totiž proběhnou den před brněnským jednáním soudců o Lisabonské smlouvě. "Vím také o demonstracích, které jsou plánovány na neděli 25. října v Dublinu a následně v pondělí v Paříži," dodal tajemník frakce.

Klaus získal i nepřímou podporou Vatikánu. Papež Benedikt XVI. totiž ústy kardinála Bertoneho při nedávné návštěvě v Česku diplomaticky naznačil, že obezřetnost vůči Chartě práv EU coby součásti Lisabonské smlouvy je na místě. - čtěte Poučte se u Irů, jak bránit své tradice


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video