Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V úterý je škola nebezpečná, děti přijdou nejčastěji k úrazu

  15:24aktualizováno  15:24
Školní inspektoři dokáží spočítat a ohodnotit ledacos. Nejen to, jak a co se děti učí, ale třeba i to, kolik se jich ve školkách a ve školách včetně středních zraní. Při svém zkoumání přišli na to, že nejčastěji přicházejí děti k úrazu v úterý.

Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Účet za tento školní rok, zatím k poslednímu březnu? Celkem 18 026 úrazů, což je podle inspekce o více než 1 300 méně ve srovnání s obdobím září až březen v minulém školním roce. "Je možné usuzovat na pokračující pokles počtu úrazů," míní Vladimír Šecl z inspekce. Úrazů začalo ubývat už ve školním roce 2008/2009.

Žáci, dejte si pozor na říjen a úterý

Už druhý školní rok po sobě se ukázalo, že nejnebezpečnější je úterý – na tento den připadá skoro čtvrtina všech úrazů. Nejrizikovějším měsícem byl říjen, nejkritičtější dobou desátá až dvanáctá hodina dopolední.

Nabízí se vysvětlení, že po desáté hodině jsou děti ve škole už "rozkoukané" a zvláště o přestávkách divočí. Ale dotázaní učitelé v tom nutně souvislost neviděli. "To musí být nějaká náhoda, protože jinak se v tom žádná souvislost najít nedá," smála se výsledkům inspekce Jindřiška Kudrnová, zástupkyně ředitele mikulovské základky ve Valtické ulici.

Navíc, více než polovina úrazů se stala o hodině tělesné výchovy a ta žádné pevné místo v rozvrhu nemá – někde ji mají po ránu, jinde až po obědě. Na přestávky připadá každý pátý úraz.

Nejčastěji utrpěli školáci poranění rukou a nohou (80 procent všech případů). Příčina? Podle inspekce šlo většinou o nešťastnou náhodu – kantoři jí připisují každou druhou patálii, avšak třetinu zranění kladou za vinu zlobivým dětem.

Zajímavé je, že jsou tu velké rozdíly mezi kraji: například v Moravskoslezském je to s kázní ve školách na pováženou, protože podle učitelů připadlo na nevychovanost dětí skoro 85 procent úrazů, kdežto na nešťastnou náhodu tu svedli jen 0,01 procenta všech zranění.

"Naopak v Jihomoravském kraji si podle pedagogů nekázní přivodili žáci 0,02 procenta úrazů a nešťastná náhoda jich způsobila 92,1 procenta," píší inspektoři.

Ale hlásit se to musí...

Roli ve statistikách hraje i to, kolik škol a jak úrazy nahlásí. "Můj syn si o přestávce nedávno způsobil lehký otřes mozku, když se ve dveřích srazil se spolužačkou. Škola zareagovala výborně, ošetřili mu bouli na čele a hned nám to volali," říká Kamila Vacková z Prahy.

Do školy pro dvanáctiletého syna dojel manžel, jinak by se s ním k lékaři vypravila družinářka. Když v nemocnici potvrdili lehký otřes mozku, nahlásila to pak Vacková do školy. Ale už nesledovala, zda škola úraz jejího syna zaznamená.

V příbuzenstvu mají i případ, kdy si osmileté dítě vymklo nohu při tělocviku, ale rodiče se to dozvěděli, až když si ho šli vyzvednout z družiny. "Přitom to vyžadovalo sádru snad na dva týdny, jen to zprvu nevypadalo tak komplikovaně," popsala Vacková.

Inspektoři úrazy počítají kvůli tomu, aby si z toho školy vzaly poučení a snažily se tomu zabránit. Vyčíslili, že 80 procent škol spoléhá na výchovu, kdežto deset procent nedělá nic. Zbylých asi sedm procent zavádí i organizačně technická opatření – to může znamenat třeba to, že děti musí o přestávkách sedět ve třídě.

úrazy ve školách

Typ školy Počet úrazů
Základní školy 11 447
Střední školy 5 675
Mateřské školy 413
Vyšší odborné školy 84
Ostatní 407
Celkový počet úrazů 18 026

Zdroj: Česká školní inspekce, od září do březnaHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz