Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V utajeném kempu odpůrci globalizace tančí a vyrábějí loutky

aktualizováno 
Dolní Slivno - Bedlivě utajované a střežené místo ve středních Čechách. Právě tady, na statku v Dolním Slivnu v okrese Mladá Boleslav, se cvičí "obávaní" radikální odpůrci globalizace na pouliční válku s policií při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. To se uskuteční na konci září.

"Je to nesmysl. Místo netajíme kvůli tomu, že bychom se zde připravovali na pouliční bitky, tím méně kvůli obavám z policie. Jen chceme mít chvilku klid od médií a zvědavců, kteří by chod kempu narušovali. Nikdo nestojí o to, aby ho stále někdo filmoval či fotografoval," tvrdí Hubert Topinka z tuzemské organizace Earth First na cestě z nedaleké Kropáčovy Vrutice.

Hned první pohled na statek a na jeho osazenstvo po otevření drátěné branky překryté bílou plachtou mu dává za pravdu. Po militantních radikálech a hromadách výbušnin není v Akčním kempu Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG) ani stopy - místo toho zde běhají psi, kočky a opodál u stodoly staví trojice španělsky mluvících chlapíků s dready na hlavách jídelní pult a polní kuchyň.

No drugs, no weapons - žádné drogy, žádné zbraně - to je první viditelný transparent nad vstupním stolkem pokrytým česky a anglicky psanými lejstry. Za ním sedí sympatická dívka s brýlemi na očích, zapisuje jména příchozích a vybírá od nich peníze. Nejsou však za účast. Zhruba za sto korun na den se příchozí nemusí starat o jídlo ani o pití. Vaří a jí se tu společně.

Po úvodní ceremonii, při které každý obdrží provázek na ruku, a stavbě stanů se okamžitě začíná s prací. Nikdo nic nepřikazuje, každý zhruba z patnáctky lidí dělá to, co umí a co je potřeba - rozvěsit pytle na recyklovaný odpad, namalovat dvojjazyčně psané směrovky, dostavět kuchyni, položit do stodoly koberce či zapojit elektřinu.

Přestávka nastává až u oběda. Servírují se brambory, soja a dušená mrkev. Převážně zahraniční aktivisté, kterých už je na statku zhruba dvacet, posedávají na lavičkách před kuchyní.

Tohle mají být ti obávaní radikálové se zkušenostmi ze Seattlu a Washingtonu, již chtějí rozbít Prahu? Sotva. Většinou jde o lidi z vysokoškolským vzděláním z celého světa, kteří nesouhlasí s politikou nadnárodních finančních institucí a chtějí to dát najevo. Rázně, ale - jak zdůrazňují - nenásilně. A hlavně zábavnou formou.

Američanka Tami je například vystudová bioložka, její krajanka Jim absolventka vysoké školy architektonické, Mirek, spolu s Otou jediný aktivista z Česka, studuje speciální pedagogiku a ve volném čase opravuje hrady.

Američan Job zase studuje žurnalistiku a cestuje po střední Evropě, protože chce napsat cestopisnou diplomovou práci, další Američan Brian žije už měsíc v Praze a chtěl by tu zůstat. Pán zdejší kuchyně - Němec Armin - křižuje Evropu v pojízdném kamionu, Španělé Frank a Pabblo žijí v jednom z amsterodamských squattů a příležitostně pracují třeba jako číšníci či vazači květin.

Úvodní workshop, tedy kruh lidí, kteří navzájem diskutují na různá témata. Vedle sebe se tísní asi pětatřicet lidí. Na programu je vzájemné seznámení a rozhovor o situaci v Praze.

"Žádná pevná pravidla se stanovovat nemusejí. Každý ví, že je tady pro společnou dobrou věc, a dělá vše proto, aby jí šlo dosáhnout co nejlépe," říká aktivistka Tami, jež se společně s kamarádkou Debbie usazuje v čele a bere si slovo. První je z Ameriky a podle svých slov je aktivistkou už deset let, druhá pochází z jihu Anglie. Obě se podíleli na přípravě a organizaci kempu.

"Trvalo to sotva dva týdny. První víkend jsme se dohodli, druhý sem přijeli uklízet a třetí kemp začal," líčí Tami, "je to neuvěřitelné, v Californii jsme podobný kemp chystali pět měsíců."

Po stanovení pravidel se kruh tříští do menších skupinek. Jedna diskutuje o malování, další se cvičí na krizové situace. "První půlka z vás bude simulovat nějaký problém, druhá se ho bude snažit vyřešit. Představte si třeba, že nemáme kuchyni, protože ji zadrželi celníci na hranicích, a ani policejní viceprezident nic nezmohl," naráží "cvičitel" na skutečnou událost, která se ve středu odehrála v Hřensku. Hloučkem se rozburácí smích. Vzápětí začíná simulace "naostro" a všichni se naoko uklidňují.

Po několika dalších podobných scénkách se lidé přesouvají ke kuchyni krájet natrhané hrušky a vařit rýži k večeři. V jedenáct večer se už táborem nese jen spokojené oddychování a svítí se pouze v chalupě, kde se radí tuzemští představitelé kempu.

Pátek. "Budicek, budicek," volá už v sedm ráno jeden ze zahraničních aktivistů špatnou češtinou. Když se lidé vybatolí ze stanů, čeká na ně vegetariánská snídaně. Po ní se slova opět ujímá Tami a táže se, kdo ten den zajistí hlídky, přípravu jídel, mytí nádobí a nákupy. Pokaždé se někdo bez váhání přihlásí. Atmosféra vůbec ponejvíce připomíná skautský tábor. Jen místo sbírání bobříků se tu plánují demonstrace.

Odpoledne se všichni opět rozdělují do skupin na workshopy. Jedni se slaňují ze stromu, další procvičují, jak se chovat před médii a skupinka dívek kreslí plánky obřích loutek, jež mají ozdobit shromáždění na pražském náměstí Míru 26. září - v hlavní den všech protestů. Z náměstí pak chtějí aktivisté pochodovat ke Kongresovému centru a zpět.

"Jaké by měly loutky být, aby vyjadřovaly náš nesouhlas s MMF a Světovou bankou a zároveň jim Češi rozuměli?" táže se Američanka Jim z Philadelphie. "Barevné a velké? Ale co motiv?" Nakonec se dívky shodnou na třímetrové loutce brouka Pytlíka se třemi hlavami. Jedna má symbolizovat MMF, druhá Světovou banku, třetí Světovou obchodní organizaci.

Účastníci kempu se jednohlasně shodují, že obavy Pražanů z násilností a rozbíjení výloh jsou zbytečné. "Násilí tu rozhodně nikdo z nás nechce. A věřím, že ho nechce ani policie. Česko se přeci chce dostat do Evropské unie. A z nás policistům rozhodně nikdo šanci k zahájení násilného zákroku nedá. My chceme jen zábavnými happeninky a tancem v ulicích poukázat na špatný systém kapitalismu a nadnárodních finančních institucí," shrnuje Američanka Cassey názor aktivistů.

Dva Nizozemci ze čtveřice kuchařů, které 13.září nevpustila přes hranice cizinecká policie ve Hřensku na Děčínsku, v těchto dnech vaří účastníkům tábora odpůrců globalizace v jedné ze středočeských vesnic u Benátek nad Jizerou.

Účastníci přípravného tábora odpůrců globalizace vyrábí v jedné z vesnic u Benátek nad Jizerou transparenty a nacvičují některé dovednosti, které by se mohly "hodit" při pražských demonstracích proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance

Účastníci přípravného tábora odpůrců globalizace vyrábí v jedné z vesnic u Benátek nad Jizerou transparenty proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance

Účastníci přípravného tábora odpůrců globalizace se v jedné z vesnic u Benátek nad Jizerou seznamují se slaňováním

Šipka ukazuje, kde leží Dolní Slivno. Na statku v této obci se připravují odpůrci globalizace na protesty proti zasedání MMF

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Exšéf poslanců ČSSD Tejc by se mohl stát Pelikánovým náměstkem

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc (uprostřed) se omlouvají na

Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc by se mohl stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána...

VIDEA TÝDNE: Pád z mrakodrapu, střelba v Jihlavě a těžká práce revizorů

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez...

Nejsledovanějším videem na serveru iDNES.cz tohoto týdne je tragický pád známého čínského lezce Wu Jung-ninga z 62....

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....Najdete na iDNES.cz