V Ústí měl za války vyrůst nacistický vládní „Olymp“, zjistili historici - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Ústí měl za války vyrůst nacistický vládní „Olymp“, zjistili historici

  10:28
Duchovní otec říšské architektury Paul Bonatz navrhl stavbu, která měla stát na Mariánské skále nad centrem Ústí nad Labem a sloužit jako palác pro prezidenta sudetské župy Hanse Krebse. Stavitel proslul jako autor obřích dálničních mostů a podílel se i na plánech přestavět Berlín na bájnou Germánii.
Fotogalerie4

ŘÍŠSKÝ PALÁC NAD ÚSTÍM. Sádrový model nacistického paláce, který měl vyrůst na Mariánské skále v Ústí. Objekt se nedochoval, existuje pouze tento jeho snímek z roku 1940. | foto: archiv MF DNES

Ústečtí historici po letech tápání odhalili, kdo byl autorem megalomanského válečného projektu vládního paláce, který měl vyrůst na vrcholu Mariánské skály. Byl jím přední architekt Třetí říše Paul Bonatz.

Měla to být majestátní stavba inspirovaná antickým chrámem na Akropoli v Athénách. Sloupová galerie dlouhá přes 200 metrů se podle modelu vypíná až na samý okraj strmé skály nad koryto Labe a vyhlídková terasa vrcholí obeliskem s obří říšskou orlicí.

Kdo byl
Paul Bonatz

Narodil se roku 1877 a už ve třiceti se dostal mezi špičku v německé architektuře. Jednu ze svých nejznámějších staveb, monumentální nádraží ve Stuttgartu, navrhl v roce 1914.

Mezi lety 1908 a 1943 vyučoval na stuttgartské technické vysoké škole.

Svými názory ovlivnil celou generaci architektů. Jako zastánce konzervativních směrů se stavěl proti funkcionalismu a levicově smýšlejícím architektům.

To ho sbližovalo s Hitlerovým režimem, nikdy ovšem nevstoupil do NSDAP.

V letech 1939 - 1943 spolupracoval s Hitlerovým dvorním architektem Albertem Speerem. Po hádce s vůdcem ale emigroval do Turecka.

Zemřel roku 1956 ve Stuttgartu.

Palác zabírající plochu asi 14 fotbalových hřišť pro sebe objednal vládní prezident Ústeckého kraje a nacistický pohlavár Hans Krebs. Dosavadní sídlo v bývalém českém gymnáziu, kde dnes najdeme ústeckou univerzitu, mu připadalo málo reprezentativní.

Návrh vznikl v roce 1940. Válka trvala právě jeden rok, nacistická vojska zatím vítězila na všech frontách. Válečné hospodářství ovšem bylo finančně nesmírně náročné, a tak na stavbu paláce až do konce panování Třetí říše nevyzbyly peníze ani stavební materiál.

Ústečtí historici projekt znali doposud jen z jediné historické fotografie, která zobrazuje do detailu propracovaný sádrový model paláce. Zmínka o autorovi se ale nedochovala.

Až nedávno v životopisné knize architekta Bonatze náhodou narazili na obrázek půdorysu mohutné stavby, který byl jinde popsán jako návrh nacistické vládní budovy pro Ústí. Po porovnání půdorysu s fotografií modelu potom mohli jednoznačně konstatovat, že jsou shodné.

Čím je pro historiky tato postava tak zajímavá? Bonatzovy stavby, jako je například nádraží ve Stuttgartu či městská hala v Hannoveru, patří k nejcennějším reprezentantům konzervativní architektury 20. století v Německu a on samotný byl ve své době považován za duchovního otce nacistické architektury.

Paul Bonatz, duchovní otec říšské architektury.

"V nacionálním socialismu viděl možnost realizovat své vysněné velkolepé plány," vysvětluje spojení architekta a Hitlerova režimu německý badatel Norbert Bongartz.

Ve službách Třetí říše vynikl Bonatz jako stavitel ohromujících mostů pro říšské dálnice, dostal se i k zakázce nejprestižnější. Spolu s Hitlerovým osobním architektem Albertem Speerem se podílem na plánování přestavby Berlína na Germánii, jak se mělo jmenovat centrum říše.

Konkrétně navrhl megalomanské sídlo vrchního velení válečného námořnictva a pro Mnichov nové nádraží, jež mělo kopuli jako římský pantheon, ale o mnoho větší - s průměrem neuvěřitelných 280 metrů.

Sudety měly být vzorem pro celou říši

V době, kdy tvořil tyto nikdy nerealizované stavby, navrhl i vládní palác pro Ústí. Může se zdát zvláštní, proč tak slavný architekt plnil zakázku pro relativně bezvýznamné město v Sudetech. Jenže Hitler plánoval ze Sudet vybudovat ukázkovou župu, která by byla příkladem celé říši.

Proto úkol připadl jeho nejlepším architektům. To dokazuje už dříve zjištěný fakt, že další úřední paláce pro Ústí navrhoval i Fritz Höger, další z předních architektů meziválečného Německa. Ale ani jeho policejní prezidium v Hrnčířské ulici nedošlo nikdy k realizaci.

Velkolepá stavba měla mít rozlohu 14 fotbalových hřišť a byla inspirována chrámem na bájné řecké hoře Olymp.

Velkolepá stavba měla mít rozlohu 14 fotbalových hřišť a byla inspirována chrámem na Akropoli v Athénách

Svou vazbou na nacistický režim je Paul Bonatz rozporuplnou osobností německé architektury. Faktem ale je, že si ho nikdy nepřestali cenit ani jeho protivníci. Považovali ho, na rozdíl od Speera a dalších prorežimních architektů, za čestného odpůrce.

Nakonec se ale Bonatz dostal s režimem do příkrého rozporu a v roce 1943 emigroval do Turecka. Traduje se, že příčinou byla osobní hádka s Hitlerem o podobě mnichovského nádraží, po které se začal bát o svůj život.

Zpátky do Německa se vrátil až roku 1954 a podílel se na obnově válkou zničené země. Město Stuttgart dnes každoročně uděluje Bonatzovu cenu.

"Je to jeden z nejvýznamnějších architektů, kterého jsme zatím na Ústecku našli. Jeho stavby měly velký vliv, jejich tvarosloví bylo masivně přejímáno, třeba správní budova v Düsseldorfu byla nejspíš předobrazem pro ústecký Grand. Ale je dobře, že se nakonec jeho projekt nerealizoval. Byla by to děsivá dominanta, Mariánské skále líp sluší prostá příroda," míní Matěj Páral, architekt a spolutvůrce webu www.usti-aussig.net, který se ústecké architektuře věnuje.

Autor:
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Dům Katka 15 A včetně pozemku za 12.610 Kč /měsíčně

{LABEL}

Dům s dispozicí 3+kk nabízí prostor pro pohodlný život celé rodiny.

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Stadion hořel, oni se tiše dívali. Z hnusného derby se zrodila krásná fotka

Byl to vypjatý zápas s hanebným průběhem, ale vzešel z něj snímek, který dodnes dojímá fotbalový svět. Dva skvělí fotbalisté a zároveň soupeři se přesně před dvaceti lety objali a potichu sledovali,...

9. dubna 2025

Trumpova léčba šokem. Američany dopad cel děsí, ale také naplňuje nadějí

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Američany zavalují pochybnosti a panika kvůli novým clům na dovoz zahraničního zboží do USA. Velký podíl na tom mají místní média, ale také tragické propady na newyorské burze.

9. dubna 2025

ANALÝZA: Jak moc nechá Trump padnout akcie? nervózní Wall Street se ptá

Premium

Americkou burzu sevřela dlouho nevídaná nervozita. Zvolení Donalda Trumpa mělo být vzpruhou pro akcie i kryptoměny. Jenže po krátkém vzestupu přišel rychlý pád. Od lednové inaugurace poklesl akciový...

9. dubna 2025

Nájemný vrah za deset tisíc. Děsivé detaily únosu podnikatele z Hradce

Premium

Objednat si nájemnou vraždu v Česku je levnější, než si kdo myslí. Ukazuje to případ, který řeší soud v Hradci Králové. Tři muži podle obžaloby unesli podnikatele, po cestě mu vpíchli do krku injekci...

9. dubna 2025

Zabil vojáka, chystal bomby. „Ruský Bond“ míří před soud, k dopadení pomohl kefír

Ve druhém největším ukrajinském městě Charkově se chystá soud s ruským agentem, který zastřelil ukrajinského vojáka a plánoval zabít dva vysoce postavené úředníky, včetně šéfa oblastní správy Oleha...

8. dubna 2025  21:20

Zaslouží si gilotinu. Senior vyhrožoval soudkyni kvůli Le Penové, policie ho zatkla

Francouzská policie zadržela šestasedmdesátiletého muže kvůli hrozbám smrtí soudkyni, která předsedala soudu, jenž vynesl verdikt nad krajně pravicovou političkou Marine Le Penovou. Informovala o tom...

8. dubna 2025  21:07

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě před tím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to...

8. dubna 2025  20:39

Na diskotéce v Karibiku se zřítila střecha, zemřely čtyři desítky lidí včetně guvernérky

Nejméně 44 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterek na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Týmy na místě neštěstí pokračují v...

8. dubna 2025  14:32,  aktualizováno  20:09

Demokratický restart. Strana s oslem ve znaku přitvrdí, vzorem jí bude i Trump

Premium

Byť se to z událostí posledních měsíců nezdá, americká Demokratická strana stále existuje. A plánuje velký návrat do boje s administrativou Donalda Trumpa. Klíčem bude tým složený z volených zástupců...

8. dubna 2025

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

8. dubna 2025  19:44,  aktualizováno  19:58

USA zvažují dronové údery na kartely v Mexiku. Ani náhodou, vzkázala prezidentka

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvažuje o tom, že do boje proti drogovým kartelům v Mexiku, které pašují narkotika přes hranice do USA, nasadí útočné drony. Uvádí to stanice NBC News....

8. dubna 2025  19:24

Jako místo činu. 3D sken odhalil převratné detaily o posledních chvílích Titaniku

Podrobná analýza digitálního skenu Titaniku ve skutečné velikosti odhalila nové poznatky o posledních hodinách plavidla. Přesná 3D replika ukazuje, jak se loď po nárazu do ledovce v roce 1912...

8. dubna 2025  19:04