Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V urnách už je skoro polovina hlasů

  23:07aktualizováno  23:07
Úderem 22. hodiny se zavřely volební místnosti. Skončil tak první den parlamentních voleb, který k odevzdání svého hlasu využilo asi čtyřicet procent voličů. Volební účast by tak mohla být podobná jako před čtyřmi lety, kdy volilo 74 procent občanů. První den voleb byl podle dostupných informací klidný. Místnosti se opět otevřou v sobotu v osm hodin ráno.

Volební komisaři do devatenácti hodin nezaznamenali žádnou stížnost. Potíže byly jen s nepřesnostmi v seznamech voličů. Někteří lidé měli zase problémy s prokazováním totožnosti.

Fronty se krátce po otevření volebních místností vytvořily na úřadu v Ostravě-Třebovicích. "Běžně tady míváme přes 70 procent, máme zkrátka svědomité voliče," řekla předsedkyně místní volební komise Marie Kovalská.

Polovina zapsaných voličů se dostavila v centru Prahy. Na dalších místech metropole přišlo podle volebních komisařů zájemců méně. Například v páté městské části se účast pohybovala mezi 35 až 40 procenty a na Jarově kolem 30 procent. Podobná situace byla i v Ústeckém kraji, kde hlasovalo od 30 do 50 procent voličů.

V plzeňské věznici Bory se do 20 hodiny dostavilo k urnám 80 procent z osmi stovek zapsaných voličů. V Plzni samotné i v řadě dalších okresů Plzeňského kraje se jich ve stejné době dostavilo 30 až 35 procent voličů.

Od 30 do 60 procent voličů přišlo v Moravskoslezském kraji. Volební komisaři v okresních městech kraje Vysočina zaznamenali účast něco málo přes 30 procent voličů.

V Jihočeském kraji přišla k volebním urnám více než třetina voličů. Volební komisaři se shodují, že prozatím jsou volby spíše záležitostí starších lidí a mladší voliči se zřejmě dostaví až v sobotu.

VOLBY 2002

kompletní zpravodajství
on-line reportáž
volby ve světě
fotografie z voleb

Účast voličů v Jihomoravském kraji není zatím velká. V první den hlasování přišlo v Brně k urnám 27 až 30 procent voličů. V dalších šesti okresech kraje se účast odhaduje od 30 do 40 procent občanů.

Na 30 procent odhaduje dnešní volební účast ve Zlínském kraji krajský koordinátor voleb Karel Švehlík. V Libereckém kraji odvolila během prvních šesti volebních hodin asi třetina voličů.

V Karlovarském kraji se nejvíce volilo na venkově, až 45 procent voličů, ve městech byla účast nižší. v Olomouckém kraji přišlo během prvního dne voleb ve většině míst odevzdat svůj hlas kolem 20 až 30 procent oprávněných voličů.

Policie: Vše jde dobře
Během pátečního odpoledne policisté v žádné z volebních místností nezaznamenali žádný incident a všude podle nich panoval klid.

Na klidném a bezproblémovém průběhu voleb se shodla mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková i mluvčí pražské policie Jan Holub.

Pražská policie podle Holuba zatím nemusela vyčlenit žádné mimořádné posily. Policistů je totiž podle něj v metropoli dost i na to, aby zvládli dohled nad pořádkem u volebních místností. Rovněž pražští strážníci zatím nezaznamenali žádný problém.

První hodiny po otevření volebních místností nepřinesly žádné mimořádné události ani v Moravskoslezském kraji. "Průběh voleb nenarušil žádný anonym vyhrožující bombou," upřesnila Jana Langrová z odboru vnitřních věcí ostravského magistrátu. Policisté navíc podle ní zvýšili v ulicích počet hlídek. Mimořádné události zatím nehlásí ani policie v okresech kraje Vysočina.

Nejvýraznějším narušením voleb tak zůstává událost z brněnské základní školy ve Vejrostově ulici, kam vstoupila kolem 17:45 neupravená žena s nožem v ruce. Podle Zelenákové si žena koupila nůž před volbou, a aby s ním nemusela do volební místnosti, odložila ho na chodbě za květináč. Když odcházela, vzala si nůž zpět a teprve poté si jejího počínání všimli volební komisaři. "Vůbec o nic závažného tam nešlo," ujistila mluvčí.

Žena se rozhlédla po volební místnosti a poté odešla. Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové se nikomu nic nestalo. "Nicméně předseda volební komise přivolal městskou policii," dodala mluvčí.

Podle Zelenákové jsou policisté v kontaktu s volebními komisemi. Pokud o to komise požádají, budou asistovat například při převozu volebních lístků. "Pro případ, že by to bylo zapotřebí, máme v pohotovosti také pyrotechniky a pořádkové jednotky na krajích," ujistila Zelenáková.

Kde se také volilo
Na Mladoboleslavsku se nejvíce voličů přišlo tradičně do sportovní haly, kde má sídlo šest volebních okrsků.

Lidé mohli volit poslance také přímo v místě jejich budoucího působení - v malostranské budově Poslanecké sněmovny. Stejně jako při předchozích volbách se ve volební místnost proměnila šatna v přízemí parlamentní budovy, která normálně slouží pro její návštěvníky.

Havel byl nejrychlejší, Zeman měl poznámky
Voliči si mohou vybírat minimálně mezi 21 politickými uskupeními, která kandidují ve všech čtrnácti krajích. Další sedm stran a hnutí usiluje o hlasy voličů jen v některých regionech. Do poslaneckých křesel chce usednout přes 6000 kandidátů, téměř dvakrát více než před čtyřmi lety.

Svůj hlas už stihly odevzat i některé politické špičky, například prezident, premiér i šéfové obou komor parlamentu.

První z nejvyšších ústavních činitelů volil prezident Václav Havel s manželkou Dagmar v základní škole Norbertov 1 v Praze 6 necelou půlhodinu po otevření místností. Neprozradili, zda se ve volbě shodli.

Jen o několik minut později vhodil do urny obálku premiér Miloš Zeman na Obecním úřadě v Novém Veselí na Vysočině. Neodpustil si poznámku, že lidé, kteří nejdou volit jsou hlupáci a zbabělci.

"Hlupáci proto, že tím dávají hlas stranám, které nemají rádi a zbabělci proto, že se vzdávají své občanské odpovědnosti."

Před třetí hodinou se ve volební místnosti na gymnáziu Botičská v Praze 2 objevila šéfka US-DEU Hana Marvanová. "Volila jsem Koalici," prozradila s úsměvem reportérovi idnes.tv předvolební kampaní unavená Marvanová.

Šéf koaličního partnera unionistů, předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, odvolil v královéhradeckém hotelu U Zezuláků. "Nervózní jsem nebyl. Měl jsem to rozmyšlené. Teď se můžu jít občerstvit," řekl Svoboda a odešel do hotelové restaurace.

Pithart je spokojen, Klaus si věří
Odvolil také předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který přišel do místnosti v Josefské ulici v Praze 1. "Ať to dopadne jakkoli, už teď jsem spokojen. Je totiž nepravděpodobné, že vznikne další opoziční smlouva," míní Pithart.

Předseda ODS Václav Klaus volil se ženou ve škole v Praze 8. Měl dobrou náladu a s novináři vtipkoval. "Váš zájem, který je vyšší než loni, jasně dokazuje, kdo bude vítězem voleb," řekl.

Šéf KSČM Miroslav Grebeníček volil i s manželkou v Mikulově. Oba volili komunisty. Na dotaz, co bude dělat po volbách, odpověděl: "Převleču se do trenýrek a budu se věnovat zahradě." Očekává přitom, že jeho strana získá více než 11 procent hlasů.

Volby budou napjaté
Očekává se do poslední chvíle napjatý souboj. Volby poslanců probíhají už potřetí od rozdělení Československa, poprvé ale není ještě v den voleb jasný vítěz.

Poslední průzkumy dávaly stejné šance na vítězství oběma hlavním favoritům voleb, ČSSD i ODS. Obě strany měly naději na zisk asi třiceti procent hlasů. Třetí byla Koalice a čtvrtí komunisté.

Klaus a Špidla ve čtvrtek svedli na dálku souboj o hlasy dosud nerozhodnutých. V Praze přišlo na deset tisíc lidí na Staroměstské náměstí spolu s Lucií Bílou a dalšími hvězdami podpořit Václava Klause. Před pěti sty Ostravanů podpořil Vladimíra Špidlu polský premiér Leszek Miller.

Klaus na poslední chvíli voličům vzkázal, aby nenechali zemi napospas socialistům, a řekl, že lidé potřebují silnou vládu proti ekonomickým zájmům EU a majetkovým požadavkům z Bavorska a Rakouska. Špidla připomínal občanům, že jde o to, aby se neplatilo školné, a o bezplatné zdravotnictví.

Strany porušují zákony a dělají škody
Lidé, kteří chtějí určovat zákony země, je sami porušují. Politické strany totiž přehlížejí vyhlášky o černém výlepu plakátů a bezostyšně oblepují všechno, co se dá. Agentury, které plochy spravují, hovoří o statisícových škodách. Strany plakáty ničí nejen domy, vrata, plynové rozvaděče a stojany veřejného osvětlení, ale i oficiální plakátovací plochy. Dále čtěte ZDE.

Den do voleb: dva skandály
Závěr kampaně však nebyl tak idylický, jak bylo naplánováno. Na mosteckém sídlišti Chanov roznášel volební doručovatel tamním Romům obálky, ve kterých byly jen hlasovací lístky ČSSD. Událost způsobila v Mostě velký poprask a dnes musí být rozneseny nové lístky. Podrobnosti o kauze čtete ZDE.

V Praze odvlekla policie z mítinku ODS Klausova odpůrce, který nesl transparent s bílým ptákem, a na několik hodin ho zadržela.

Předseda ODS Václav Klaus a zpěvačka Lucie Bílá během setkání s názvem Naše osudová volba, kterým strana ukončila kampaň, 13. června 2002

Na poslední předvolební akci ODS přišli i nespokojenci s politikou strany, 13. června 2002

Poslední předvolební mítink ČSSD v Kladně (13. 6. 2002)

Prezident Václav Havel vhazuje svůj hlas do urny ve volební místnosti na Základní škole Norbertov v Praze 6.

Prezident Václav Havel vhazuje svůj hlas do urny ve volební místnosti na Základní škole Norbertov v Praze 6.

Prezident Václav Havel vhazuje svůj hlas do urny ve volební místnosti na Základní škole Norbertov v Praze 6.

Prezident Václav Havel ve volební místnosti na Základní škole Norbertov v Praze 6.

Předseda ODS Václav Klaus volil spolu se svou manželkou v základní škole Klapkova v Praze 8. Při vhazování lístku řekl: "Spal jsem klidně a klidný jsem i nyní."

Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová odevzdala svůj hlas ve volebním středisku v Gymnáziu Botičská v Praze.

Volby na Pražském hradě.

Vězňové volí v Bělušické věznici na Mostecku.

Vězňové volí v Bělušické věznici na Mostecku.

Kardinál Vlk volí na Pražském hradě.

Ministr financí Jiři Rusnok háže svůj hlas do urny na Střelnici v Hradci Králové.

Volby v obci Machnín na Liberecku. K volbám se dostavila Zdenka Schreiberová které bude v srpnu 102 let.

Miloslav Výborný volil spolu s Vladimírem Mlynářem v Heřmanově Městci.

Vladimír Mlynář volil v Heřmanově Městci.

Kulturní dům Střelnice v Hradci Králové, který je majetkem sociální demokracie a v němž jsou dvě volební místnosti, lákal ještě hodinu před volbami občany, aby volili právě jejich stranu. Zákon však nepřipouští, aby volební místnost nebo její bezprostřední okolí byly vyzdobeny stranickou agitací. (14. 6. 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz