Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V ulicích Prahy i Ostravy je po demonstracích klid

  18:06aktualizováno  18:06
Ostravští policisté doprovodili skupinku asi třiceti anarchistů z Masarykova náměstí na tramvajovou zastávku. Ti odjeli směrem na Havířov. Policisté ještě pohlídali ostravské nádraží Střed a dohlédli na klidný odjezd všech extremistických skupin. V ulicích je po páté hodině odpoledne klid. Stejná situace je i v Praze, kde státního svátku k protestům využili jak anarchisté tak skini. Jejich demonstrace se obešly bez incidentů. Tyto protesty provázejí kromě tradičních oficiálních akcí představitelů České republiky oslavy státního svátku 28. října.On-line zpravodajství z demonstrací.

Ostravští policisté počkali až extremisté odjedou
Státního svátku využili k protestům extremisté i v Ostravě. Po třetí odpoledne na Prokešově náměstí začala ohlášená akce Vlastenecké fronty. Na 120 jejích příznivců se sešlo u památníků obětem komunistických lágrů padesátých let. Situaci sledoval pouze malý počet strážníků. Z ústředního autobusového nádraží v tu dobu zamířilo na Masarykovo náměstí, kam se po projevech skini chystali, zhruba šedesát anarchistů.

Na ostravském Prokešově náměstí promluvil Milo Komínek, politický vězeň, který byl za protistátní činnost v roce 1948 odsouzen na 20 let. Projevy na mítinku skinů, kteří měli pouze megafon velmi rušila hudba ze zábavného dětského odpoledne, které probíhá nedaleko.

Po průvodu městem shromáždění zhruba sto dvaceti skinů u ostravského Památníku obětí nucených prací skončilo. Organizátoři akci ukončili, účastníci se po skupinkách rozešli.

Před čtvrt na pět policie zablokovala celé Masarykovo náměstí, protože asi čtyřicet anarchistů se snažilo dostat ke skinům a pravděpodobě vyprovokovat konflikt. Dvacet z nich se snažilo policii proklouznout zadními uličkami. Ti je stíhali po náměstí v autech. Policie, která náměstí neprodyšně uzavřela, doporučila anarchistům, aby zašli do restaurace a "schladili si hlavu".

Kolem páté policisté doprovodili skupinku asi třiceti anarchistů z ostravského Masarykova náměstí na tramvajovou zastávku. Anarchisté odjeli směrem na Havířov. Policisté ještě hlídali ostravské nádraží Střed a dohlíželi na klidný odjezd všech extremistů. V ulicích byl klid.

V Praze demonstrace proběhly bez násilností
Na pražském Rašínově nábřeží krátce před půl čtvrtou policisté ukončili kontrolu dokladů asi šedesátky anarchistů. Ti se v klidu rozešli. Jejich hlavní nepřátelé příznivci Vlastenecké fronty se svou oficiální akci ukončili na Vyšehradě.

Asi padesátka anarchistů se kolem půl jedné sešla na pražském Jiráskově náměstí. Ondřej Slačálek z časopisu A-Kontra je ve svém protifašisticky laděném projevu vyzval, aby se přesunuli na Palackého náměstí. Tam se posadili na pomník Františka Palackého. Náměstí měli zamluvené do 13.50 hodin.

Jedna z organizátorek upozornila policii, že si shromážděné natáčejí na videokameru tři neonacisté. Policie se rozhodla, že proti nim nezasáhne. Právě kvůli podobným neonacistickým metodám si anarchisté zakrývají obličej šátky. "Je běžné, že se tyto obrazové materiály publikují v neonacistických časopisech. Pak napadají neonacisté naše lidi na ulici nebo hledají jejich adresy a podobně," vysvětlila jedna z organizátorek demonstrace Bohdana Rytířová z Československé anarchistické organizace.

Pár minut po jedné hodině se na pražském Palackého náměstí objevila skupinka asi 15 skinů, kteří měli na náměstí povolenou demonstraci od 14 hodiny. 

Na náměstí panoval asi třičtvrtě hodiny klid a obě skupiny spíše vyčkávaly co podnikne ta druhá. Případným střetům byly připraveny čelit asi dvě desítky policistů. Přítomni byli i zástupci Obvodního úřadu Prahy 2. 

Před druhou hodinou skupinky skinů pomalu sešli do nedalekých Zítkových sadů a za mohutného skandování anarchistů: Žádnou toleranci s fašismem! a Fašismus z ulic pryč! začala u pomníku legionářů shromáždění skinů po pietním aktu legionářů.

Po projevech se příznivci Vlastenecké fronty ve trojstupu vydali na Vyšehrad, kde krátce po půl třetí svou demonstraci oficiálně ukončili.

Vlastenecká fronta přesunem do Zítkových sadů vyhověla přání policie. "Vyhověli jsme přání policie, protože se nehodláme o státním svátku rvát," řekl předseda hnutí Jan Skácel.

Republikáni Miroslava Sládka vyslechli v poledne projev svého leadra na Václavském náměstí u sochy svatého Václava.

Úřad povolil setkání extremistů
Obvodní úřad Prahy 2 umožnil setkání stoupenců extremistických hnutí. Povolil totiž na Palackého náměstí demonstraci anarchistům i skinheadům.

Československé anarchistické sdružení a Československá anarchistická federace mají náměstí zadáno od 12.40 do 13.50 a Vlastenecká fronta, jejíž loňské oslavy 28. října v Praze na Vítkově se účastnili především přívrženci hnutí skinheads, od 14. do 16. hodiny.

Obvodní úřad argumentuje tím, že mu zákon neumožňuje zakázat demonstraci, pokud je v požadovaném čase náměstí volné. S tím však nesouhlasí velitel pořádkové služby druhého pražského obvodu Václav Dbalý. Soudí, že úřad mohl anarchistům nabídnout jiné místo.

Šéf aliance na loňské demonstraci popřel holocaust
Na loňské shromáždění Vlastenecké fronty, které se konalo 28. října v Praze na Vítkově u pomníku Jana Žižky, přišlo na 500 účastníků, z toho většina skinheadů. Mezi demonstranty byl i šéf Národní aliance Vladimír Skoupý, který tehdy v proslovu popřel holocaust Židů za druhé světové války.

Za tyto i jiné rasistické projevy byl v červnu odsouzen na jeden rok odnětí svobody s podmíněným odkladem na čtyři roky. Národní alianci v březnu rozpustil tehdejší ministr vnitra Václav Grulich, její členové se proti tomu odvolali k soudu.

Anarchisté zahájili své protesty projevem na pražském Jiráskově náměstí, 28. října 2000

Asi šedesátka anarchistů se pokojně za policejního doprovodu přesunula na Palackého náměstí, 28. října 2000

Anarchistický pochod na Palackého náměstí, 28. října 2000

Přesun anarchistů na pražské Palackého náměstí se obešel bez incidentů, 28. října 2000

Anarchisté se usazují na pražském pomníku Františka Palackého, 28. října 2000

Účastníci anarchistické demonstrace na pražském Palackého náměstí, 28. října 2000

Anarchisté sedí na pražském památníku Františka Palackého a řekají, co udělají skini na druhé straně náměstí, 28. října 2000

Na Palackého náměstí v Praze se během protestů anarchistů objevila skupinka skinů, 28. října 2000

Jeden ze dvou anarchistických transparentů: Ptoti fašismu, 28. října 2000

Proti fašismu a kapitalismu, hlásal jeden z anarchistických transparentů, 28. října 2000

Asi šedesátka anarchistů po skončení své demonstrace obklopila zábradlí na pražském Palackého náměstí a pískotem a výkřiky provázela demonstraci příznivců Vlastenecké fronty, 28. října 2000

Těsně před příznivci Vlastenecké fronty uctili památku legionářů u jejich pomníků v pražských Zítkových sadech členové Klubu vojenské historie v dobových uniformách, 28. října 2000

V pražských Zítkových sadech se sešlo asi šedesát skinů, 28. října 2000

Ke skinům v Zítkových sadech promluvil šéf Vlastenecké fronty Jan Skácel. Anarchisty, kteří svým skandováním akci skinů ruší, nazval ubožáky, kteří nevědí, co činí; 28. října 2000

Ke skinům v Zítkových sadech promluvil šéf Vlastenecké fronty Jan Skácel. Anarchisty, kteří svým skandováním akci skinů ruší, nazval ubožáky, kteří nevědí, co činí; 28. října 2000

Cizí nechceme, svoje hledáme!, znělo jedno z hesel skinů v Praze, 28. října 2000

David Macháček, místopředseda Vlastenecké fronty, řekl na adresu anarchistů, že pro něho nejsou nepřátelé, ale lituje je; 28. října 2000

V čele pochodu příznivců Vlastenecké fronty na pražský Vyšehrad šli vlajkonoši, 28. října 2000

Během projevů v pražských Zítkových sadech byli řečníci obklopeni vlajkami, 28. října 2000

Nic než národ, další z hesel příznivců Vlastenecké fronty, 28. října 2000

Ondřej Slačálek z časopisu A-kontra zahájil svým projevem protest anarchistů, 28. října 2000

Ostrava: Anarchisté s policisty vyjednávají, aby je pustili z náměstí TGM

Ostrava: Policisté prohlížejí jednoho z anarchistů na náměstí TGM

Ostrava: Policisté prohlížejí anarchistu na náměstí TGM

Ostrava: Policisté připravují své služební psy

Ostrava: Příznivci Vlastenecké fronty přecházejí ulici 28. října k památníku Legionářů

Ostrava: Příznivci Vlastenecké fronty před památníkem Legionářůna ulici 28. října provolávají "Nic než národ"

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz