Kamera na Staroměstském náměstí

Kamera na Staroměstském náměstí - Kamery umístěné v centru Prahy značně pomáhají snižovat kriminalitu, proto se městská rada rozhodla výrazně zvýšit jejich počet, 11. července 2 000 | foto: MAFA - JAN SCHEJBAL

V ulicích města se zvýší počet kamer

Praha - Ve městě podstatně přibude míst, která chce policie monitorovat pomocí kamer. Radní totiž v úterý rozhodli vypsat výběrové řízení, jehož vítěz dodá pětašedesát kamer. Dosud je jich po Praze umístěno jedenačtyřicet. Právníci však nejsou jednotní v názoru, zda toto rozmísťování má svůj efekt při dokazování viny před soudem. Někteří tvrdí, že záznam z nich nelze jako důkaz použít.

Radní Rudolf Blažek prohlásil, že v roce 2002 má být v metropoli sto padesát kamerových stanovišť napojených na oddělení republikové policie. "Pokud výběrové řízení dobře dopadne, bude po Praze sto šest kamer a deset monitorovacích a vyhodnocovacích pracovišť. K tomu je nutné přičíst pracoviště v sídle republikové policie, z něhož bude možné všechny kamery ovládat," uvedl Blažek a dodal, že městské části mají o toto zařízení velký zájem.

Může ovšem policie použít záznam pouliční kamery jako důkaz u soudu, když zákon tento problém dosud nijak neřeší? Odpovědi na tuto otázku nejsou jednoznačné.

"Použití záznamu by mělo být co nejdříve upraveno, patrně v občanském zákoníku. Ten by měl jasně říkat, že se může filmovat pro účely zachování veřejného pořádku," uvedl například právník Jiří Teryngel s tím, že zatím může policie někoho nafilmovat a poté to použít jako důkaz pouze v případě, že získá souhlas soudce. "To ovšem není případ veřejných prostranství, protože policie takto nesleduje individuálně určenou osobu," míní Teryngel. Dodal, že v blízkosti kamery by mělo být veřejně napsáno, že je místo sledováno, jako je tomu u benzinových pump či v bankách. "Tam je užití záznamu jako důkazu přípustné," podotkl.

S nutností přijetí zákonného opatření souhlasí i další právník Václav Vlk: "Domnívám se, že by byl podobný záznam u soudu použitelný pouze v případě, že by to jasně stanovil zákon. Podle platné legislativní úpravy si myslím, že to je protizákonně získaný důkaz a nelze ho použít," prohlásil.

Přísedící soudce městského soudu Michal Roček však tvrdí, že on by videozáznam pořízený veřejnou kamerou neváhal jako důkaz uznat. "I kdybysme teoreticky přistoupili na to, že někdo spáchá přestupek proti občanskému soužití tím, že instaluje kameru a natáčí na ni bez vědomí lidí, nemění to nic na faktu, že když má natočený trestný čin, lze záznam u soudu standardně a účinně použít. Pokud je kamera na veřejném místě, není u ní třeba upozornění, protože nezasahuje do práv občanů. Asi záleží i na jednotlivých soudcích, ale já bych takový záznam, doplněný například o svědectví poškozeného a člověka, který se na zadržení pachatele podílel, jako důkaz vzal," konstatoval.

Radní Rudolf Blažek prohlásil, že podle jeho informací je možné záznamy u soudu použít. "Byl jsem policií ubezpečen, že kamery vedly k zadržení některých pachatelů. Nevím, jak to dopadlo u soudu, ale jsem přesvědčen, že byli odsouzeni bez problémů," podotkl Blažek, podle kterého není nákup kamer zbytečný. "Policie dělala vyhodnocení a zjistila, že na prevenci jsou kamery výborné. Tam, kde jsou umístěny, eviduje policie za první pololetí jeden či vůbec žádný trestný čin," řekl radní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video