Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ještě jeden souhlas úřadů a ubytovna ve Svinově bude

  12:59aktualizováno  12:59
Rozházené hračky, staré matrace. Tak to vypadalo v pokojích a kancelářích svinovské ubytovny v Dubí, když ji nedávno navštívili dopředu ohlášení úředníci ze státní správy. V ubytovně žije nelegálně přibližně dvě stě lidí místo povolených dvaceti. S ubytovanými se úředníci ale nepotkali.

Ubytovna v ostravské části Svinov | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Uvnitř nikdo nebyl, nicméně je jasné, že tam ti lidé jsou. Polovinu kanceláří vlastník neotevřel, prý od nich neměl klíče a venku běhali lidé s kočárky a dětmi, nějaký člověk je zaháněl," popsala starostka Svinova Eva Poštová.

Vlastník zařízení, společnost Estate Movit Ostrava údajně shání povolení od hygieny, hasičů a útvaru hlavního architekta města, aby zde mohlo bydlet víc lidí než dvacet. Ještě je nemá. Nicméně již teď je jasné, jaké bude stanovisko krajské hygieny.

"Řekli mi, že povolí rozšíření kapacity o pětapadesát lidí, takže celkem by tam bydlelo pětasedmdesát lidí," sdělila Poštová. Jak uvedla, hygiena vychází ze stavební dokumentace a posuzuje stavebně-konstrukční vlastnosti domu, tedy kapacitu přívodu vody, čističky odpadních vod a podobně.

"Stanovisko krajského hasičského sboru zatím nemáme, nicméně vypadá to, že bude kladné," podotkla starostka zklamaně. S napětím nyní čeká na stanovisko útvaru hlavního architekta města. "Sdělil mi opakovaně, že rozšíření nepotvrdí," řekla Eva Poštová.

Magistrát žádné stanovisko dosud nevydal. "V případě, že nám bude dokumentace nebo žádost předložena, posoudíme ji z hlediska jejího souladu s platným Územním plánem města Ostravy a vyjádření vydáme. Do té doby by šlo o pouhou spekulaci," uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Pokud úředníci schválí rozšíření kapacity ubytovny, stavební úřad ve Svinově nebude mít jinou možnost než s provozem zařízení souhlasit. "Jinak by to bylo, jako když si člověk přijde pro občanský průkaz a my bychom mu ho nevydali," vysvětlila starostka Svinova Eva Poštová.

Komunikace vázne

Zástupce společnosti Estate Movit Ostrava, které ubytovna patří, ani správce zařízení zpočátku vůbec nezastírali, že v zařízení žije mnohem víc lidí než dvacet. Sdělili i to, že ubytovaní jsou ze sedmdesáti procent Romové.

"Nevím, proč by tam nemohli bydlet. Myslím si, že mají dost problémů sami se sebou, než aby ve Svinově vyvíjeli trestnou činnost," řekl Martin Knopp z Estate Movit Ostrava letos v dubnu. K věci se odmítl vyjádřit.

"Jsem zástupce společnosti, která vlastní řádně pronajímanou nemovitost. Provoz řeší někdo jiný. Já už k tomu nemám co dodat," řekl Martin Knopp a položil telefon. Správce ubytovny Luděk Vavrečka zase tvrdil, že majitelé si nepřejí, aby se k čemukoli vyjadřoval.

"Vlastníka jsem poznala, když jsme se v zařízení byli podívat. Chtěl se mnou mluvit o samotě, což nepřipustím. Jiní podnikatelé přicházejí a vysvětlují, proč tu chtějí být. Zástupci Estate Movit Ostrava ne," dodala Poštová.

V ubytovně v ostravské části Svinov žijí až dvě stovky lidí, kapacita budovy je přitom jen dvacet.

V ubytovně v ostravské části Svinov žijí až dvě stovky lidí, kapacita budovy je přitom jen dvacet.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz