Neprůchodný únikový východ v jedné z kontrolovaných ubytoven.

Neprůchodný únikový východ v jedné z kontrolovaných ubytoven. | foto: HZS ČR

V ubytovnách hrozí nebezpečí, zjistili hasiči

Ve většině podnikových ubytoven v Česku hrozí v případě požáru vážné nebezpečí. Hasiči provedli neohlášené kontroly 740 ubytoven po celé republice. Jen 137 objektů bylo v pořádku. V ostatních našli na tři tisíce závad, nejčastěji špatně označené či uzamčené únikové cesty.

Únorový požár ubytovny v Mochově u Prahy si vyžádal tři oběti. Lidé uvnitř objektu neměli šanci přežít. V oknech pokojů byly mříže. Zamřížované byly i dva vchody do budovy a únikový východ byl uzavřen visacím zámkem. - více zde

Další tři lidské životy si vyžádal březnový požár dělnické ubytovny na pražském Zličíně. Lidé před ohněm vyskakovali z oken. - více zde

Kdyby únikové cesty v obou objektech byly v pořádku, nemusely by požáry skončit tak tragicky. Letos už hořelo v celkem 22 ubytovnách. Právě na protipožární opatření se zaměřili hasiči při neohlášených kontrolách v podnikových objektech.

Hasičští inspektoři provedli během druhého čtvrtletí 740 kontrol. "Bez závad se obešlo jen 137 kontrol, tedy 18,5 procenta. Ve zbývajících 603 objektech jsme zjistili 2996 závad. Na jednu kontrolu tedy v průměru připadají čtyři závady," sdělil iDNES.cz mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček.

Nouzové východy, evakuační výtahy nebo směry úniku nebyly správně označeny v 265 případech, komunikační prostory nebyly volně průchodné ve 107 případech.

V jedné ubytovně bylo dokonce zadní schodiště zcela zrušené, přestože bylo součástí únikové cesty (fotografie zde). "Tyto nedostatky jsou z hlediska ochrany životů a zdraví občanů zvlášť nebezpečné," uvedl Kopáček.

Přenosné hasicí přístroje byly špatně umístěny ve 164 případech, ve 225 případech nemohli provozovatelé ubytoven doložit jejich provozuschopnost a 131 objektů nebylo hasicími přístroji správně vybaveno.

V jedné ubytovně v Praze našli hasiči přístroj, který nebyl zkontrolován již 15 let, tedy od doby nákupu. Kontrolovat by se přitom měl každý rok.

Doklady prokazující provádění kontroly, opravy a údržbu elektroinstalací a plynových zařízení nebyly v pořádku ve 466 případech, což byl nejvyšší počet nedostatků z provedených kontrol.

Absolutně nejvíce závad bylo zjištěno v Praze, kde se chyby projevily také nejčastěji - celkem 848 závad na 172 provedených kontrol. Následoval Jihomoravský kraj s 379 a Moravskoslezský kraj s 338 závadami.


Video