Protesty v ulicích Tunisu proti nové vládě (18. ledna 2011)

Protesty v ulicích Tunisu proti nové vládě (18. ledna 2011) | foto: AP

V Tunisku zatkli přes třicet příbuzných uprchlého prezidenta

  • 17
Tuniská televize s odvoláním na oficiální zdroj agentury Reuters oznámila, že kvůli podezření ze "zločinů proti Tunisku" bylo zadrženo třiatřicet bin Alího příbuzných. Úřady prý budou případ dál vyšetřovat, aby mohli být zadržení postaveni před soud.

Zadrženi prý byli kvůli podezření ze "zločinů proti Tunisku" a byly prý u nich nalezeny cennosti včetně zlata.

Proti přechodné vládě dnes v centru Tunisu protestovaly stovky lidí, podle nichž je kabinet stále příliš propojen s Bin Alího stranou. Podle agentury AP se s další snahou nové vlády naznačit odstup od starého režimu nicméně zdálo, že napětí v ulicích opadá. Dočasný prezident prohlásil, že chce úplný rozchod se starým režimem.

Z tuniské vlády odešli čtyři ministři

Nová vláda vydržela pouhý den

Nové vlády se dnes zastal jeden z jejích členů, opoziční bloger Slim Amamú. Zdůraznil, že jejím hlavním úkolem je dovést zemi k předčasným volbám a je prý důležité, aby v přechodné vládě byli lidé, kteří rozumí vládním mechanismům.

Nynější prezident chce očistu od minulosti

Úřadující prezident Fuád Mbazaa ve středečním televizním projevu oznámil, že vláda chce "úplný rozchod s minulostí", přičemž jednou z jejích priorit bude úplné oddělení politických stran od státu.

Podle agentury AFP šlo o narážku na vládnoucí stranu Demokratické ústavní sdružení (RCD) uprchlého prezidenta, která platila za symbol korupce a útlaku.

Počet obětí

Nepokoje v Tunisku si od poloviny prosince podle oficiálních údajů vyžádaly 78 mrtvých. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová dnes ale řekla, že má informace o více než 100 obětech.

OSN příští týden do Tuniska vyšle odborníky na lidská práva, kteří pomohou s vyšetřováním násilných střetů a poradí koaliční vládě v oblasti fungování justice.

Slíbil také, že bude pokračovat ve zlepšování bezpečnostní situace v zemi. Úřady podle něj zajistily osoby zodpovědné za narušení pořádku po pádu vlády vypuzeného prezidenta.

Podle jednoho z hlavních opozičních předáků Nadžíba Šibbího země k dnešku propustila všechny politické vězně odsouzené za režimu vypuzeného prezidenta. Státní televize uvedla, že na svobodě je také 1800 vězňů, kteří si odpykávali méně než půlroční trest za méně závažné přečiny.

Podle Reuters ale není jisté, zda jsou mezi nimi i političtí vězni. Úřady podle AFP v posledních třech dnech legalizovaly tři opoziční strany, které minulý režim jako politická seskupení formálně neuznal.

V ulicích stále lidé požadují demisi celého kabinetu

Protesty v Tunisku po odjezdu prezidenta lehce polevily. Zákaz nočního vycházení byl zkrácen o dvě hodiny a hlavní ulice v centru metropole byla opět otevřena pro běžný provoz.

Protesty v ulicích Tunisu proti nové vládě (18. ledna 2011)

Protesty v ulicích Tunisu proti nové vládě (18. ledna 2011)

Do ulic přesto dnes vyšly stovky lidí, kteří požadovali okamžitou demisi současného kabinetu. Vadí jim, že v něm zasedlo příliš mnoho ministrů propojených s bin Alím a RCD. Z původní vlády si své posty udrželi mimo jiné ministři vnitra, obrany, financí a zahraničí. Kabinet by měl podle Reuters poprvé zasedat ve čtvrtek.

Bin Alí před nepokoji uprchl do saúdskoarabské Džiddy. Evropské státy zdůraznily, že mu azyl neposkytnou, a Švýcarsko oznámilo, že zmrazí konta, na nichž by prezident nebo blízcí spolupracovníci mohli ukrývat nelegálně získané finance. Způsob, jímž bin Alí získal majetek, mají vyšetřovat také tuniské úřady.

Situace v Tunisku byla jedním z bodů ekonomického summitu zemí Ligy arabských států (LAS), který se koná v Egyptě. Generální tajemník LAS Amr Músá varoval, že nepokoje se z Tuniska mohou snadno přenést také do ostatních států.

Na nezaměstnanost a nízkou životní úroveň si stěžují obyvatelé více severoafrických a arabských zemí a "nespokojenost arabského občana" podle Músy dosáhla vrcholu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video