Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Temelíně zlobí turbína

  22:48aktualizováno  22:48
Jaderná elektrárna Temelín se patrně dostala do nejvážnějších technických potíží od zahájení řízené štěpné reakce loni v říjnu. Turbína, která vyrábí elektřinu, příliš vibruje. "Se současnými technickými parametry turbíny není dlouhodobý provoz bloku jako celku možný," přiznala v sobotním Právu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Kvůli problémům s turbínou může být definitivní spuštění Temelína odloženo, i když společnost ČEZ něco takového zatím popírá a tvrdí, že elektrárna se rozjede na plný výkon podle plánu letos na jaře.

"Jestliže se ukáže, že závadu není možné odstranit na místě a zařízení se bude muset rozebrat a odvézt do výrobního závodu, může se spuštění odsunout o měsíce," řekl Dalibor Stráský, poradce ministra životního prostředí a bývalý pracovník Temelína.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost nevylučuje, že se kvůli turbíně spuštění Temelína odloží. "Nevidíme to jako vážný technický problém, má totiž řešení. Vidíme to ovšem jako problém, který za jistých okolností může protáhnout uvádění do provozu. O jak dlouho? To nedokážu odhadnout," řekl mluvčí úřadu Pavel Pittermann.

"Očekává se příjezd specialistů, porovnávání parametrů, dodatečné zkoušky. V této chvíli se hovoří zhruba o dvou třech týdnech.

Otázka je, co bude dál." Kvůli turbíně vedení Temelína uspíšilo plánované odstavení prvního bloku a jeho revizi. "Je to problém, který jsme ještě neměli," řekl ředitel Temelína František Hezoučký.

V neděli pak pro ČTK uvedl, že se určitě najde způsob, jak potíže odstranit.
Problémy se podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře objevily kvůli tomu, že turbínu nebylo možné nikde předem vyzkoušet. Turbína o výkonu tisíc megawatt je prototypem plzeňské Škody z počátku 90. let, druhý takový stroj stojí jen o kousek dál - v druhém bloku Temelína.

"Závady musíme vychytávat až na staveništi," vysvětlil Nebesář, podle něhož je nesmysl, aby se spuštění elektrárny oddálilo o měsíce. Nebesář je přesvědčen o tom, že se podaří turbínu opravit na místě a nebude nutné ji rozebírat a díly odvážet mimo Temelín.

"To chvění způsobuje přívodní potrubí páry. Podle mě je to tím, jak provozujeme zařízení na nízký výkon. Při vyšším výkonu turbína pojede určitě lépe," řekl směnový inženýr elektrárny Jiří Tyc.

Strojní inženýr Vladimír Vlk, který v osmdesátých letech coby technik uváděl do provozu strojní část tří bloků jaderné elektrárny Dukovany, uvedl, že se seřízením turbíny budou velké problémy.

"Vývoj prototypu tisícimegawattové turbíny jsme vzali jako hozenou rukavici - ukážeme přece světu, že to dokážeme vyrobit. Ovšem seřídit takový kolos, který navíc několik let nehybně stál, bude potíž. Chce to spoustu času," řekl Vlk.

"Vždy jsme tvrdili, že pokud čekají Temelín vážné technické potíže, tak v sekundární části a právě na turbíně, která je neodzkoušeným prototypem. Jenže nás odbývali, že jsme hlupáci," řekla předsedkyně Jihočeských matek Dana Kuchtová.

Poradce ministra životního prostředí Dalibor Stráský dodal, že s turbínou plzeňské Škodovky byly potíže už v tepelné elektrárně v Mělníku. "Tam je turbína o výkonu 500 megawatt, také nebylo jednoduché ji rozchodit. Jestliže byly problémy s pětistovkou, kde konstruktéři brali odvahu skočit rovnou na tisícovku?"

Mluvčí Škody Holding Karel Samec obvinění z nekvalitní práce odmítá. "Obě turbíny byly dodány v řádné technologické a technické kvalitě. Zprovozněny ale byly až za více než osm let.

Naše dceřiná společnost Škoda Energo vše dodala v pořádku a dodržela všechny tehdy platné předpisy a požadavky. V současné době uplynuly i všechny garanční lhůty, které jsme jako výrobce měli dodržet," řekl Samec.

Uvedl, že odborníci Škodovky se přesto podílejí na odstranění problémů s turbínou. "Jejich příčina může být například v základu nebo někde jinde, protože turbosoustrojí je propojeno s celou řadou dalších komponentů," dodal Samec.

Technické potíže provázejí Temelín už od loňského září. Podle jaderných expertů to však není nic mimořádného. "Například nedávno spuštěná britská jaderná elektrárna Sizewell měla problémy velmi podobné s Temelínem, protože je to elektrárna shodného typu," řekl Pavel Pittermann ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Závady měly při spouštění také slovenské Mochovce, které byly uvedeny do provozu loni a dnes fungují bez problémů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Venku je horko, podle českých vědců má ale Evropa nejvíc vody za tisíc let

V Česku padaly 11. března 2018 teplotní rekordy. Na snímku se procházejí dívky...

Počasí nás sice v posledních týdnech trápí neobvykle vysokými teplotami s téměř nulovými srážkami a teplotními rekordy,...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz