Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Temelíně hořel olej

  17:57aktualizováno  17:57
Jadernou elektrárnu Temelín dopoledne postihla další závada. V 10.18 hodin se na turbíně vznítil olej a olejové páry. Oheň během několika málo vteřin uhasili hasiči, kteří při nynějším zkušebním provozu drží u turbíny stálé hlídky. Tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář zdůraznil, že oheň hasiči okamžitě uhasili a že celá záležitost neměla podle něho dopad na jadernou bezpečnost a nezpůsobila škody na zařízení.

Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
Pro zahájení řízené štěpné reakce
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.

Vznícení oleje předcházelo odstavení turbíny prvního bloku. Důvodem byla drobná netěsnost na části vedení, které přivádí olej k jednomu ze čtyř regulačních ventilů. Ty vedou páru do turbíny.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost o požáru informoval Rakousko, protože oheň podle nedávné dohody mezi šéfy vlád Milošem Zemanem a Wolfgangem Schüselem patří do kategorie poruch, které musí česká strana neprodleně hlásit sousedům.

Přestože hořelo v nejaderné části elektrárny, v takzvaném sekundárním okruhu, záležitost jako významnou označil i státní úřad, který jinak poruchy v této části podrobně nesleduje a nepřikládá jim důležitost.

"Jestli něčemu přikládáme význam, tak je to požár v elektrárně, a to i v nejaderné části," reagovala předsedkyně jaderného úřadu Dana Drábová. Nařídí proto nyní Temelínu přerušení všech zkoušek? "To ne. Tato událost nevyžaduje opatření, jen důkladné prošetření," odpověděla.

Je to už druhá komplikace v Temelíně tento týden: ve středu se vůbec nepodařilo technikům připojit turbínu.

V pátek táno však technici objevili netěsnosti na jedné z části turbíny, odkud následně vyprskl olej na horké části zařízení a vznítil se. "Po dvanácti hodinách zkoušek jsme tak museli turbínu odtavit a snížit výkon reaktoru," uvedl mluvčí Temelína Milan Nebesář.

Temelín ve středu nepřipojil turbínu
Porouchaný voltmetr, který měří napětí na generátoru, bránil ve středu  10. ledna technikům v Temelíně připojit turbínu. V tu chvíli jaderná elektrárna zvýšila výkon reaktoru v prvním bloku na osmadvacet procent z celkového maxima tisíc megawattů, a byla tudíž připravena po zapojení turbíny začít vyrábět elektřinu.

Po nezdařeném pokusu museli operátoři snížit výkon pod pět procent. "Obsluha pak voltmetr vyměnila," řekl včera temelínský mluvčí Milan Nebesář. Technikům se turbínu podařilo připojit až po jedenadvacáté hodině večer ve středu 10. ledna.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který průběh zkoušek sleduje, nepovažuje tuto poruchu za významnou. "Závada v sekundární části neměla žádný dopad na jadernou část, tedy na reaktor. Jde o běžné technické potíže, které se v zásadě dají během zkoušek očekávat," uvedl Vratislav Fajman z úřadu. Reaktor, který energetici poprvé oživili loni v říjnu, během zkušebního provozu čtyřikrát nečekaně vypadl, když se na zařízení objevila porucha.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Architekti chtějí debatu o soše Rudoarmějce, kazí prý pohled na zámek

Socha Rudoarmějce nedaleko zámku v Pardubicích.

Socha Rudoarmějce ruší výhled na rezidenci Pernštejnů. Architekti, jimž svěřil Pardubický kraj přeměnu zámku, by rádi...

Okamura, Filip a další trojice získá křesla místopředsedů Sněmovny

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Tajnou volbou pěti místopředsedů pokračuje v pátek ustavující schůze Sněmovny. Je přesně pět kandidátů - předseda ODS...Najdete na iDNES.cz