Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Tachově soudí rychle

  22:46aktualizováno  22:46
Zloděj chycený při krádeži v obchodě odchází za pár hodin od soudu s rozsudkem. Cizinec, který najížděl autem na policisty, odjíždí už za dva dny domů s podmínkou. Opravdu se takové případy stanou skutečností až poté, co začne platit novela trestního řádu, již schválila minulý týden sněmovna? "Vůbec ne. Děláme to tak už dávno," tvrdí předseda Okresního soudu v Tachově Jan Kříž.

Už před osmi lety začala tachovská justice rozhodovat o některých jednodušších a méně závažných trestných činech v takzvaném zkráceném řízení, které umožňuje už současná zákonná úprava. Stejný postup se prosadil i v jiných místech. Co do počtu zrychleně vyřešených případů však Tachov stále zůstává na špici.

"Ročně je jich několik desítek," říká Kříž. Jak zkrácené řízení vypadá? Až na mnohem větší rychlost téměř stejně jako běžné vyšetřování. Nejčastěji přichází na řadu v případech, kdy policisté na hranici odhalí cizince, kteří chtějí vycestovat s falešnými doklady provinilce obviní, důkazy v podobě padělaných pasů mají v ruce, státní zástupce podá žalobu a soud vynese rozsudek.

To vše za jeden, nanejvýš dva dny. "Když mají u sebe kromě falešných i pravé doklady, je to legrace. Pokud ne, vše se protáhne, protože musíme ověřovat totožnost," vysvětluje tachovská státní zástupkyně Antonie Zelená.

Potrestaný pachatel může vyváznout s pokutou, podmínkou, ale výjimkou nejsou ani nepodmíněné tresty odnětí svobody na několik měsíců. "Zejména cizinci verdikt většinou ochotně přijmou. Pokud by totiž soud projednával jejich věc v běžném, nezkráceném řízení, čekali by na proces ve vazbě leckdy déle, než kolik dělá vlastní trest," připomíná soudce Kříž.

Mezi pachateli odsouzenými ve zkráceném řízení převažují cizinci také proto, že je u nich snáze proveditelné než u tuzemských pachatelů. "Nemusíme vyžadovat zprávu o jejich pověsti z místa bydliště, což u Čechů může být jedním z důvodů, proč zkrácené řízení nestihneme. Už jsme ale měli i případy, kdy policisté zatelefonovali na obecní úřad, tam zprávu o pověsti napsali a obratem poslali zpět, takže jsme vše stačili," vzpomíná Zelená.

Upozorňuje, že předpokladem úspěchu je maximální nasazení všech, kdo mají s případem co do činění. "Závisí to na lidech a někdy i na přízni hvězd - třeba na tom, jestli mají všichni čas věnovat se v danou chvíli jen jediné věci."

Ač někteří soudci zejména zpočátku tvrdili, že zkrácené řízení odporuje trestnímu řádu, místopředseda Krajského soudu v Plzni Pravoslav Polák dává za pravdu Tachovským. "Dokonce je to praxe, která fungovala už kdysi dávno, když ještě platil zákon o přečinech," argumentuje.

Zároveň však varuje, aby se po začátku účinnosti novely trestního řádu soudy nevrhly přednostně na rychlé řešení méně složitých případů. "Mohlo by se stát, že by jim pak o to déle zůstávaly ležet ostatní věci," uvažuje. S hodnocením schválených změn proto doporučuje vyčkat, jak se projeví v praxi.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Firmy lákají nedostatkové zaměstnance, zajistí jim dopravu i ubytování

Výroba v písecké továrně Schneider Electric.

Firmy se stále častěji musí kvůli nedostatku zaměstnanců poohlížet po vhodných uchazečích mimo svůj region. Roste proto...

Stát odškodní děti s trvalými následky po očkování, navrhuje ministr

(Ilustrační snímek)

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch plánuje odškodňovat děti, kterým povinné očkování způsobí závažné poškození...

Babiš skládá novou vládu už půl roku, rekordmanem je Topolánek

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO (12. dubna 2018)

Premiér Andrej Babiš útočí na letitý rekord Mirka Topolánka, který však není příliš k vychloubání. Topolánkovi totiž...

Najdete na iDNES.cz