Syrská žena z provincie Idlíb poté, co se dozvěděla, že její manžel a děti zahynuli (ilustrační foto)

Syrská žena z provincie Idlíb poté, co se dozvěděla, že její manžel a děti zahynuli (ilustrační foto) | foto: AP

Syřance před očima zabili syna, protože vtipkoval o proroku Mohamedovi

  • 225
Ve válkou zmítané Sýrii každý den násilně umírají desítky lidí. Brutalitou se ale vymyká vražda čtrnáctiletého chlapce. Neznámí ozbrojenci ho zastřelili třemi ranami z pistole před očima chlapcovy matky.

Když  Nadia Umm Fuadová uslyšela z ulice první výstřel, byla v prvním poschodí svého domu. "Běžela jsem dolů ze schodů, u dveří jsem uslyšela druhou ránu, třetí výstřel jsem už viděla na vlastní oči. Křičela jsem na ně, že to co dělají je haram - zapovězené," vylíčila souběh událostí nešťastná matka.

"Zastavte to, zastavte to! Zabíjíte dítě. Věnovali mi ale jen vražedný pohled a nastoupili do auta. Když odjížděli, přejeli mému umírajícímu synovi ještě ruku," dodala rozhořčeně.

Na počátku fatální události přitom stála zdánlivě nevinná průpovídka. Mohamed pracoval v rodinné kavárně v severosyrském městě Aleppu. Do podniku měl přijít muž, který po chlapci žádal, aby mu dal kávu na dluh. "Dnes bych na dluh nenalil ani proroku Mohamedovi," řekl s nadsázkou mladík.

Toto drobné zavtipkování však Mohameda stálo život. Obklopili ho dva muži, kteří seděli v rohu kavárny a přes jeho ujišťování o lásce k prorokovi ho naložili do přistaveného auta. O půl hodiny později se vrátili. Podle výpovědi bratra a sousedů se na Mohamedově těle zřetelně rýsovaly podlitiny od bití, informoval britský deník The Telegraph

"Jasně jsem je slyšela provolat: Občané Aleppa, každý, kdo proklíná Boha, musí tři dny činit pokání. Každý, kdo prokleje proroka Mohameda, bude zabit okamžitě," popsala Nadia Fuadová. Pak chlapce zastřelili. Vražda otřásla i bojem zocelenými obyvateli Aleppa. Po incidentu vyšlo do ulic manifestovat několik desítek lidí.

K zabití se nepřihlásila žádná ozbrojená skupina. Agresoři podle svědků nemluvili místním dialektem. 

Situace v Aleppu je nepřehledná

Jedna z nejpočetnějších bojůvek An-Nusra hlásící se k al-Káidě incident odsoudila a odmítla, že by s případem měla cokoli společného. Na území ovládaném rebely v posledních měsících stoupají počty různých vojenských skupin.

Situace je podle pozorovatelů nepřehledná. Do země totiž přicházejí noví bojovníci ze zahraničí, ale dochází i k dělení již etablovaných bojůvek. Na umírněné a radikální křídlo se například rozdělila i zmíněná An-Nusra.

Zhoršení situace v posledních dvou měsících potvrzuje i matka zabitého chlapce: "Když město kontrolovala Syrská svobodná armáda (FSA), neměli jsme zde žádné problémy. Teď tady ale působí mnoho nových skupin, takže nevíme, kdo městu fakticky vládne". 

Islamistické brigády (včetně obou frakcí fronty An-Nusra) loajální ke vzbouřencům, zřídily soud rozhodující podle práva Šaría. Jeho vedoucí představitel Abu Ammar prohlásil, že se zabitím Mohameda budou zabývat. Prozatím však neví, kdo by za vraždu mohl nést odpovědnost. 

Konflikt v Sýrii trvá už přes dva roky. Podle posledních údajů se počty mrtvých blíží ke 100 tisícům. Další statisíce Syřanů před krutými boji uprchly do zahraničí. Mezi obyvateli se proto rychle šíří všeobecná frustrace a mnohým už je vlastně jedno, která strana zvítězí (více o posledním vývoji v Sýrii čtěte zde)

Aleppo na severu Sýrie

Aleppo na severu Sýrie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video