Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V šumavské vsi přibyla před volbami šestina nových voličů. Ve hře jsou pozemky

  19:23aktualizováno  19:23
Obavy ze zmanipulování voleb mají v Horské Kvildě na Šumavě. V obci si tento týden narychlo zařídilo trvalý pobyt 14 lidí, čímž se počet voličů zvýšil o šestinu. Místní starousedlíci se obávají, že vše se děje kvůli spekulacím s místními lukrativní pozemky.

Obecní úřad v Horské Kvildě | foto: MF DNES

Jedna skupina místních tvrdí, že náhlý příliv "nových obyvatel" má podpořit starostu Jana Janouška, který opět kandiduje. Ten to ale rázně odmítá.

"Nikoho jsem nepřemlouval, aby se u nás přihlásil k trvalému pobytu. Naopak dalších dvanáct se mi podařilo odradit," tvrdí Janoušek.

Podobně záhadně jako Horská Kvilda se těsně před volbami rozrostlo i severočeské Hřensko (čtěte zde).

Pouze tři ze čtrnácti nově přihlášených na Horské Kvildě skutečně žijí. Čtvrtý je provozovatel místního hotelu. Zbylých deset v šumavské obci nebydlí. Jedním z nich je zemědělec, který zde vlastní poměrně rozsáhlé pozemky. Ostatní mají podle obce nakoupené jen pozemky případně nemovitost.

"Pokud přijdou s platnými doklady - s platnou nájemní smlouvou nebo se souhlasem majitele nemovitosti, tak nám nezbyde nic jiného, než je k trvalému pobytu přihlásit," brání se Janoušek.

Nechtějí mít z šumavské vísky satelit

Starousedlíci, kteří kandidují proti němu, se obávají, že nechá obec s typicky šumavskou roztroušenou zástavbou rozparcelovat.

"Už nyní zde rostou stavby, které neodpovídají schváleným projektům," říká jedna z protikandidátek. Nechce, aby se na Horské Kvildě stalo to, co na Borových Ladách, kde roste satelit rodinných domků typický spíš pro příměstské oblasti než pro Šumavu.

Narážky na rozparcelování ale starostu popouzí. "V zadaném územním plánu nejsou žádné nové parcely. Obec nějaké pozemky vlastní, ale o jejich prodeji se neuvažuje," říká Jan Janoušek.

Jedinou možností, kde by se teoreticky na Horské Kvildě dalo ještě stavět jsou podle něj jen soukromé pozemky. "Ani u nich nesouhlasím s rozparcelováním," tvrdí.

V Horské Kvildě nyní trvale žije téměř sto obyvatel. Kromě 14 nově přihlášených se další zhruba tři desítky přistěhovaly v posledních sedmi letech.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Najdete na iDNES.cz