Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Rusku schválili zákon proti gayům. Na líbající se Rusky létala vejce

  16:10aktualizováno  16:10
Ruští poslanci schválili v prvním čtení zákon odsuzující "nezdravý způsob života". Před jednáním se dvě Rusky před vchodem do budovy parlamentu demonstrativně políbily a okamžitě se staly terčem vajec vržených z davu asi stovky ortodoxních obhájců tradiční rodiny.

Před jednáním se dvě Rusky u vchodu do Dumy demonstrativně políbily dvě Rusky a snesla se na ně sprcha vajec (25. ledna 2013) | foto: Reuters

Zákon zakazující propagaci homosexuality mezi mládeží, schválený už v deseti ruských regionech, by měl platit na území celého státu. Pro předlohu hlasovalo 388 poslanců, jen jediný se odvážil být proti a jeden zákonodárce se zdržel. Státní duma, dolní komora parlamentu, má celkem 450 členů.

Návrh zákona, který leží v ruské Státní dumě už od loňského března, předpokládá za šíření informací o homosexualitě mezi ruskou mládeží peněžité tresty až půl milionu rublů (téměř 320 tisíc korun).

Kolébkou tvrdého postupu proti homosexuálům, posvěceného vedením pravoslavné církve, je ruský Petrohrad, odkud se kampaň rozšířila do dalších ruských oblastí. Podle kritiků se nový zákon stane dalším nástrojem postihu homosexuálů, kteří dodnes žijí v Rusku na okraji společnosti.

Pocítily to i dvě ruské ženy, které se ráno před vchodem do budovy parlamentu demonstrativně políbily. Asi stovka ortodoxních obhájců tradiční rodiny na ně začala házet vejce. Pak se strhla před budovou mela.

Klid zjednali až přivolaní policisté. Podle moskevského rozhlasu měli v potyčkách značnou převahu stoupenci nového zákona z řad pravoslavných věřících, kteří přišli i s ikonami a kříži. Policisté zatkli dvacítku demonstrantů z obou znesvářených táborů.

Ostří spravedlnosti měla pocítit i americká popová hvězda Madonna, která se loni během srpnového koncertu v Petrohradě ruských gayů a leseb výslovně zastala. Žalobě skupiny petrohradských občanů ale soud nevyhověl a neočekává se, že by postoj změnil v případě žaloby proti další americké hvězdě Lady Gaga. Ta pobouřila petrohradské mravokárce během svého koncertu v prosinci.

Podle znalců ruského parlamentního zákulisí může být kontroverzní zákon schválen koncem jarní schůze Státní dumy, ale možná až na podzim. Do druhého čtení, které se pravděpodobně odehraje v květnu, budou shromážděny připomínky a návrhy úprav, na jejichž obsahu bude záviset další postup.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Najdete na iDNES.cz