Devadesátiletý Alexandru Visinescu, který za komunistické éry řídil věznici, kde umírali a byli týráni vězni (25. listopadu 2015). | foto: AP

Nechte mě umřít, vzlykal šéf rumunské věznice hrůzy. Dostal dvacet let

  • 107
Rumunský soud potvrdil dvacetiletý trest pro Alexandrua Visinescua, bývalého velitele jedné z nejpřísnějších komunistických věznic v zemi. Informovala o tom agentura AP. Obžaloba devadesátiletého muže vinila ze zodpovědnosti za smrt dvanácti politických vězňů a také za mučení vězněných.

Visinescu se ve středu k bukurešťskému soudu nedostavil. Na závěrečném jednání soudu na konci ledna Visinescu vzlykal a prosil: „Nechte mě umřít!“.

Řekl, že jen plnil rozkazy svých nadřízených. Žádnou lítost při tom neprojevil. Když se ho soudce a státní zástupce šestkrát ptali, jak je možné, že vězni v jeho věznici umírali, odpověděl jen jednou, že zemřeli stářím.

Bývalý ředitel komunistického žaláře byl už loni v červenci odsouzen ke dvaceti letům vězení za zločiny proti lidskosti, proti verdiktu se ale odvolal.

V letech 1956 až 1963 řídil vězení Ramnicu Sarat, kam byli zavíráni příslušníci elity a inteligence z předkomunistické éry. V dobách, kdy Visinescu věznici vedl, jí prošlo 138 vězňů.

Vězni spolu komunikovali morseovkou

Podle obžaloby neměli vězni přístup ke zdravotní péči, v celách nefungovalo topení, nemohli cvičit ani nedostávali dost jídla. Bití prý bylo ve věznici Ramnicu Sarat téměř na denním pořádku. Většina vězňů byla na samotce a mohli spolu komunikovat pouze Morseovou abecedou.

„Jak je zřejmé z dokumentů a vyprávění bývalých vězňů, život v Ramnicu Sarat doprovázely vážné choroby, které mnohdy končily smrtí, a násilné a nedbalé zacházení ze strany ředitele věznice Alexandrua Visinescua. Tamější podmínky v žádném případě neumožňovaly trest dlouhodobě přežít, přitom většina z nich trvala déle než deset let. Smrt vězňů přicházela pomalu, ale efektivně, byli mučení fyzicky i mentálně,“ uvedl státní zástupce podle rumunské stanice Stirile ProTV.

Historika a bývalého ředitele Rumunského ústavu pro vyšetřování zločinů komunismu středeční rozsudek soudu potěšil. „Jde o historický verdikt, protože od této chvíle může být odsouzen jakýkoli zločin spáchaný během komunistické éry,“ uvedl Andrei Muraru. Právě on stál v roce 2013 za tím, že se Visinescův případ začal vyšetřovat. „Je to důležité rozhodnutí pro rehabilitaci obětí,“ dodal Muraru.

Proces, který začal v září 2014, byl vůbec prvním tohoto druhu v Rumunsku od pádu komunistického režimu před 27 lety. Od událostí, za něž je Visinescu souzen, uběhlo sice již více než padesát let, rumunské zákony ale žádnou promlčecí lhůtu pro závažné trestné činy neznají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video