Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V rozvodně se měly měřit jedy, zlobí se Arnika

  13:14aktualizováno  13:14
Ekologové se obávají, že při středečním požáru v žižkovské rozvodně mohly uniknout do ovzduší jedovaté dioxiny. "Vznikají při spalování PVC, které se používá jako izolace kabelů," zdůvodňuje podezření Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. "Kabely v rozvodně jsou obaleny síťovaným polyetylenem, který obsahuje jen malé množství PVC. Z něj se vyráběly staré kabely," vyvrací obavy Petr Holubec z Pražské energetiky.

Hasiči v rozvodně prováděli jen běžná měření. "Požár nebyl velký," vysvětluje mluvčí pražských hasičů Václav Hladík.

"V podobných případech se řídíme zákonem o haváriích, který určuje rizikové objekty. Na místě hasič posoudí, jestli hoří jen nedopalek v koši nebo nějaké nebezpečné látky," popisuje Hladík.

Pokud mají hasiči podezření, že se při požáru uvolňují nebezpečné látky, mohou hned na místě použít mobilní analyzer. Ten rozpozná 50 tisíc různých látek včetně dioxinů. Rozvodna podle Hladíka riziko nepředstavovala.

Ekolog Petrlík namítá, že je rozbor na dioxiny poměrně komplikovaný. Arnice vadí, že hasiči neodebrali vzorek pro měření v laboratoři.

Ani inspektor České inspekce životního prostředí si ale nemyslí, že ve středu unikly nebezpečné látky. "Je to ovšem jenom domněnka," zdůrazňuje Václav Beroušek. Podobné události nejsou v kompetenci inspekce.

"Sledujeme dlouhodobý stav ovzduší. Co do něj unikne nekontrolovaně, tím se ze zákona ani zabývat nemůžeme," dodal.

Ekolog Petrlík si netroufl odhadnout, jaké množství dioxinů by se při podobném požáru mohlo uvolnit. "Náš popud směřoval hlavně k tomu, aby se problémům předcházelo. PVC a jiné nebezpečné látky by se ve stavebnictví vůbec neměly používat."

Nebezpečné jsou podle něj všechny látky a materiály, které obsahují chlor. "Stačí ale, aby shořelo DDT, které má někdo schované doma. I s tím jsem se setkal," přiznal Petrlík.

DIOXINY

Termínem dioxiny se v běžné mluvě označují dvě skupiny látek, které se v chemické terminologii správně nazývají polychlorované dibenzodioxiny a polychlorované dibenzofurany. Často se pro ně využívá zkrácené označení PCDD/F.

Dioxiny jsou za normální teploty pevné látky, které mají schopnost se v malé míře odpařovat. Ve vodě jsou jen nepatrně rozpustné a ve vodním prostření se šíří ve formě sorbované na kalové částice a plankton.

Dioxiny jsou chemicky mimořádně stabilní látky. V přírodě je rozkládá pouze ultrafialové záření. Živé organizmy mají jen malou schopnost dioxiny rozkládat nebo je nějakým způsobem vylučovat. Dioxiny mají naopak schopnost se hromadit v tukových tkáních živočichů a šířit se a zakoncentrovávat v potravním řetězci.

(zdroj: Axys Varilab)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz