Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V říjnu si studenti zkusí státní maturitu nanečisto, zádrhelem mohou být učitelé

  14:56aktualizováno  19:27
Studenti čtvrtých ročníků středních škol si v říjnu budou mít možnost vyzkoušet státní maturitu. Tedy pokud se jejich škola ke generálce přihlásí. Až maturity odstartují v květnu 2011 naostro, problém by prý mohl nastat v dodržování předepsaných postupů, které musí zvládnout tisíce učitelů. Hodnotit mají 380 tisíc písemek.

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Nejrizikovější je lidský faktor," odpověděl Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), které státní maturity připravuje, na dotaz, kde by mohl při přípravě zkoušek nastat problém.

Na organizaci státních zkoušek a nový systém hodnocení testů se musí vyškolit 5 000 až 7 000 učitelů. Je prý proto možné, že v takovém množství lidí nastane zádrhel třeba při dodržování předepsaných postupů.

státní maturita

* Státní maturity mají odstartovat v květnu 2011.

* Mají mít dvě části - společnou, neboli státní, a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama.
Společná část bude písemná a ústní a studenti si budou moct vybrat ze dvou stupňů obtížnosti.

* Náklady na přípravu SM se vyšplhaly od roku 2000 na 627 milionů. Roční náklady budou 250 milionů.

Maturitní generálka je naplánovaná v týdnu od 11. do 14. října a týká se studentů 4. ročníků - tedy těch, kteří budou v květnu a červnu 2011 poprvé maturovat podle nových pravidel.

Generálka není pro školy povinná

Pokud se ředitelé škol rozhodnout, že si maturitu chtějí vyzkoušet, musí do 14. května podat přihlášku. Přihlášení znamená, že si novou podobu maturitní zkoušky vyzkouší všichni čtvrťáci dané školy.

Pokud naopak dojde k tomu, že si někde budou studenti chtít maturitu vyzkoušet, ale škola se nepřihlásí, maturanti budou mít smůlu. Podle Zeleného ale není důvod, proč by se ředitelé nechtěli přihlásit. "Nic je to nestojí a jde o to, si to vyzkoušet," řekl iDNES.cz Zelený.

Studenty čekají pouze písemné testy (státní maturita má kromě písemné i ústní část), výsledky dostanou v listopadu. Maturovat nanečisto budou z češtiny, co se týče druhého předmětu, mají na výběr mezi matematikou a cizím jazykem.

Kromě studentů má maturita nanečisto posloužit i ředitelům škol, zadavatelům maturitních testů i učitelům, kteří studenty na maturitu připravují. Prověřit se má i zabezpečení maturit (o zabezpečení čtěte více zde).

Cermat dnes novináře zároveň informoval, že za týden - 31. března - se bude konat maturitní veletrh. "Veletrh je zacílený na vysoké školy. Mají se tam seznámit s tím, proč je vhodné státní maturity využít," řekl iDNES.cz mluvčí Cermatu Petr Habáň.

Ministerstvo školství chce docílit toho, aby vysoké školy zohledňovaly výsledky maturitní zkoušky u přijímaček.

Kantoři protestují, zapojí se i školské odbory

Některým kantorům se nelíbí systém školení na jednotné zkoušky, petici dosud podepsalo přes 2 600 z nich. Nelíbí se jim, že nedostanou zaplaceno za účast na školeních. Navíc prý musejí znovu absolvovat semináře, kterých se účastnili už před dvěma lety.

Dosavadní přípravu označili za šlendrián a tunelování, tento týden budou o dalším postupu jednat na celorepublikové konferenci se školskými odbory. Odboráři jsou ochotni podpořit učitele v případných protestech.

Proti novým maturitám navíc začali v posledních týdnech vystupovat i někteří sociální demokraté. ČSSD přitom spuštění státních maturit prosazovala už v roce 2008 (přečtěte si duel kritika maturit senátora Chládka a šéfa Cermatu Zeleného).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Najdete na iDNES.cz