Kontrolní stanoviště zřízená na ulici před centrem střežili organizátoři akce. Starali se o to, aby do kina neproklouzla žádná žena.

Kontrolní stanoviště zřízená na ulici před centrem střežili organizátoři akce. Starali se o to, aby do kina neproklouzla žádná žena. | foto: Profimedia.cz

V Rijádu se po 30 letech veřejně promítal film, ženy se do kina nedostaly

  • 10
V saúdskoarabské metropoli Rijádu se o víkendu poprvé po třech desetiletích konalo veřejné promítání filmu. V přísně konzervativní zemi kina nefungují. Na promítání směli pouze muži a děti, ženám byl vstup zakázán.

Saúdskoarabská vláda začala zavírat kina před více než 30 roky na popud náboženských konzervativců, kteří považují kulturní aktivity jako návštěvy filmových představení či koncertů za znepokojující. Neslučují se podle nich s islámskými hodnotami a podporují setkávání mužů se ženami.

Na sobotní "historické" promítání saúdskoarabské komedie Manáhí o trampotách beduína snažícího se přizpůsobit městskému životu v Dubaji směli do vládou spravovaného kulturního střediska pouze muži a děti včetně dívek do deseti let.

Kontrolní stanoviště zřízená na ulici před centrem střežili organizátoři akce. Starali se o to, aby do kina neproklouzla žádná žena.

Puritány promítání rozzlobilo

I přes tato opatření událost rozhořčila konzervativce, kteří se shromáždili před vchodem a snažili se návštěvníky od představení odradit. Jeden z odpůrců ve snaze promítání zmařit krátce po zahájení filmu začal diváky hlasitě vyzývat, aby neutráceli peníze na podobnou dekadentní zábavu, než ho ochranka z plně obsazeného sálu vyvedla.

Filmy a Saúdská Arábie

V zemi zatím sice nefunguje žádné kino, ale počet filmů saúdskoarabské produkce se v posledních letech zvyšuje a některé z nich se zúčastnily i mezinárodních filmových festivalů. Ve městě Dammám se loni dokonce konal první saúdskoarabský filmový festival, jehož se zúčastnil i ministr informací a dal tak zřetelně najevo, že akci schvaluje.

Promítání filmu, který produkovala společnost vlastněná miliardářským princem Valídem bin Találem, svědčí o pozvolném uvolňování amtosféry v království, které odstartovalo v roce 2005, kdy se moci ujal Valídův strýc, král Abdalláh.

Saúdští Arabové filmy sledují převážně doma v televizi, někteří cestují na filmové premiéry do blízkého Bahrajnu. V Saúdské Arábii funguje také mnoho videopůjčoven, které nabízejí nejnovější snímky, i když okleštěné o citlivé scény, kde se lidé například líbají.

Snímek Manáhí už před pár měsíci zhlédlo smíšené obecenstvo v liberálnějších městech Džidda a Táif. Zhlédlo ho údajně 25 tisíc diváků, včetně devíti tisíc žen. Povolení promítat i pro ženy v Rijádu ale producenti prý od úřadů nedostali. Také reklama na film nebyla žádná, evidentně s cílem zabránit rozsáhlejším protestům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video