Výročí Palachovy smrti připomíná promítání snímků i zapalování svíček

  10:58aktualizováno  20:51
Promítáním historických snímků a videí začal v pražském Karolinu vzpomínkový týden na Jana Palacha. V pondělí je to přesně čtyřicet tři let, kdy se zapálil na protest proti sovětské okupaci. Památku si připomenou i lidé v Mělníku nebo studenti pražského gymnázia nesoucího studentovo jméno.

Jan Palach, student Filozofické fakulty se na protest proti sovětské okupaci zapálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze. O tři dny později zemřel. | foto: ČTK

Tehdy se v kalendáři také psalo datum 16. ledna, jen letopočet byl jiný – rok 1969. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach se zapálil v horní části Václavského náměstí. 

V rámci multimediálního projektu k výročí Palachovy smrti se spustil web www.janpalach.cz. Objevily se na něm nepříliš známé fotografie, audiozáznamy a videa. Na internetových stránkách je například i záznam projevu Jaroslava Seiferta, který básník pronesl ke studentům čtyři dny po Palachově smrti, uvedly Lidové noviny.

Památku studenta Palacha si v pondělí večer u filozofické fakulty připomněli i zástupci akademické obce. U pamětní desky před budovou zapálili svíčky a položili věnce. Letos poprvé pronesla projev u Palachovy desky studentka, která se narodila už v demokratické společnosti. "V totalitě jsem nežila jediný den. Můžeme tedy říci, že přerod byl definitivně dokonán," řekla před asi čtyřmi desítkami lidí studentka druhého ročníku filozofické fakulty Klára Vaníčková.

Před Filozofickou fakultou UK se konalo smuteční shromáždění, které uctilo
Před Filozofickou fakultou UK se konalo smuteční shromáždění, které uctilo
Před Filozofickou fakultou UK se konalo smuteční shromáždění, které uctilo

V hlavním městě si výročí už o víkendu připomnělo zhruba padesát lidí na Olšanských hřbitovech, kde je Palachův hrob. V pondělí odpoledne a večer bude na svého bývalého studenta vzpomínat i filozofická fakulta – například při projektu, jenž přiblíží Palachův život.

V sobotu se tradičně vzpomínalo také ve Všetatech, kde se Palach v roce 1948 narodil. Sobotní piety se u příležitosti 43. výročí upálení zúčastnila jen pouhá stovka lidí převážně důchodového věku. Sešli se v sále místního kina.

Vzpomínky na Palacha

  • Pondělí, 16.30 hodin - Univerzita Karlova bude prezentovat v Malé aule Karolina na Ovocném trhu projekt, který přibližuje příběh Jana Palacha pomocí historických textů, fotografií, filmových a zvukových dokumentů.
  • Pondělí, 19 hodin - Před budovou filozofické fakulty se bude konat pietní akt.
  • Středa - Na Palacha budou vzpomínat také studenti soukromého gymnázia v Pštrossově ulici, které nese jeho jméno.
  • Čvrtek - V Mělníku se uskuteční pietní vzpomínka.

"Ta hlavní euforie už opadla a mladí bohužel o tyto akce příliš zájem nejeví," posteskl si dlouholetý organizátor setkání Lumír Horák. Jen děti ze Základní školy ve Všetatech jsou výjimkou. O Palacha se podle něj zajímají, na pietním setkání také vystoupil pěvecký sbor složený z místních dětí.

Mladí se možná už o Palacha nezajímají, to však neplatí o pětadvacetiletém grafikovi Janu Poukarovi, který se vzpomínky také zúčastnil. Ten se totiž snaží zachránit dům ve Všetatech, kde student bydlel, a zřídit v něm muzeum. Založil k tomu účelu občanské sdružení Národ pohasl – a už se mu podařilo kontaktovat současné majitele domu (více zde).

"Paní Palachová před lety dům prodala. Současní majitelé přislíbili, že nám dům za 2,5 milionu prodají," říká Poukar. Tím však dobré zprávy končí. Peníze na odkup zchátralého domu se totiž sdružení sehnat nedaří. Dalších 2,5 milionu korun je navíc potřeba na rekonstrukci objektu. "Zatím máme na účtu jen pár tisíc od soukromých osob. Velké firmy a instituce zatím peníze poskytnout nechtějí," podotýká Poukar.

Pokoj Jana Palacha by měl být pietně upraven do dobové podoby, v dalších místnostech má být umístěna audiovizuální expozice zachycující atmosféru doby.
Setkání ve Všetatech každoročně pořádá Společnost Jana Palacha, aby se na jeho čin nezapomnělo.

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš tu zdůraznil, že Palachova sebevražda byla činem politickým, který měl společnost donutit ke změnám. "Palach nesl okupaci velmi těžce hlavně kvůli tomu, že po ní rezignovala celá společnost. Po něm se o protestní sebevraždu pokusilo dalších 26 lidí, sedm z nich zemřelo," líčí Lukeš.

Palach se upálil 16. ledna 1969, o tři dny později svým zraněním podlehl. Od té doby začíná vždy v polovině ledna takzvaný Palachův týden.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hutka lže, řekl u soudu Srp. Požaduje omluvu za výroky o udávání StB

Žalovaný Jaroslav Hutka (vlevo) a žalobce Karel Srp u Obvodního soudu pro Prahu...

Soud začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava Hutky. Srp požaduje...

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...

Dispečer z loupeže století žádal miliony, soud rozhodl, že odškodné nedostane

Někdejší operátor bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta (na snímku) u...

Někdejší dispečer bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta nemá nárok na odškodné od státu za své stíhání v kauze tzv....Najdete na iDNES.cz