Miloš Almásy obžalovaný v kauze Toflova gangu.

Miloš Almásy obžalovaný v kauze Toflova gangu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ničíš nám penězovody, slyšela prý oběť Toflova gangu

  • 10
U brněnského krajského soudu v pondělí vypovídal jeden z nejdůležitějších svědků obžaloby v případě takzvaného Toflova gangu. Podnikatel Petr Michek podrobně popsal, jak ho policisté a jejich komplici vydírali. Kvůli svědectví se bál o život.

Až půl milionu korun za odložení trestní kauzy, 100 tisíc za odstavení člověka či milion za vraždu na objednávku. O takovém ceníku za nezákonné služby mluvil v pondělí u brněnského krajského soudu s takzvaným Toflovým gangem jeden z nejdůležitějších svědků obžaloby. Pokračovalo tak líčení, které s přestávkami trvá od loňského října.

Podnikatel Petr Michek vypovídal přes tři hodiny. Popisoval například, jak mu jeden ze stíhaných mužů Eduard Polák vyhrožoval poté, co se rozhodl proti gangu vyděračů z řad policie vypovídat.

Toflův gang

  • Skupina policistů z brněnské hospodářské kriminálky podle obžaloby v letech 1998 až 2010 zneužívala informace ze spisů.
  • Na jejich základě vydírala podnikatele na jižní Moravě.
  • Šéfem gangu byl údajně expolicista Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah.
  • V srpnu 2011 zatkli kriminalisté prvních 6 členů gangu, další přibyli v pozdějších měsících.
  • Loni v létě podal státní zástupce obžalobu na 13 lidí. Soud začal případ projednávat v říjnu.
  • Obžaloba má přes 100 stran, vyslechnuty byly už desítky svědků.

"Svojí výpovědí jsi narušil dlouhodobě vztahy, ohrozil jsi penězovody mezi policií, advokáty a soudci. Pokud nebudeš rozumný, zařídíme, že tě soud v kauze Lavimontu opět odsoudí, půjdeš do vězení a tam se ti něco škaredého stane. A pokud se ti nic nestane ve vězení, stane se ti to, až se dostaneš ven," tlumočil Michek Polákova údajná slova.

Kromě výpovědi na policii a pondělní přítomnosti na hlavním líčení už Michek své zkušenosti popsal i médiím. Jeho příběh zveřejnila poprvé MF DNES, a to už na podzim roku 2010 - tedy necelý rok před tím, než začalo zatýkání prvních členů gangu.

"Jakmile jsem zjistil, že informace z mé výpovědi unikly z policejního prezidia, poskytl jsem rozhovor MF DNES," uvedl Michek. Chtěl prý, aby se vědělo, co se kolem něj děje.

Měl totiž tehdy strach o život, přestože byl pod policejní ochranou. Bál se především poté, co byl v létě 2010 zastřelen údajný šéf gangu Michal Tofl. O jeho vraždě podle svých slov slyšel ještě před tím, než se odehrála. Neúmyslně totiž zaslechl debatu dvou obžalovaných členů gangu Miloše Almásyho a Eduarda Poláka o tom, že Tofla je třeba odstranit.

"Když byl zavražděn, pochopil jsem, že tito lidé se nezastaví před ničím a že se začínají likvidovat navzájem," popsal Michek (z vraždy ovšem není obžalován ani Almásy, ani Polák, ale dva jiní lidé. Nicméně i u nich existuje spojitost s lidmi napojenými na gang, pozn. red). Více o Toflově vraždě čtěte zde.

Ke spolupráci mě přinutil strach, říká svědek

A jak se vyděrači z údajného gangu k Michkovi dostali? Přiznává, že nejprve s nimi do jisté míry spolupracoval. Kvůli nepřehlednému dění kolem dluhů a daňových nesrovnalostí v pivovaru Křižanov, který získal jeho tchán, se totiž dostal do hledáčku policie. Toho pak údajně využili tehdejší policisté Michal Tofl a Miloš Almásy, a začali mu vyhrožovat, že ho nechají zavřít a zlikvidují mu rodinu.

Ze strachu se pak Michek stal jakýmsi spolupracovníkem gangu. Doručil například policejní spis k nahlédnutí člověku, kterému tento spis do ruky nepatřil. Zpátky pak kromě spisu předával členům gangu i půlmilionový úplatek. "Oni mi potom vysvětlili, že pokud o té věci budu někde mluvit, že budu kriminalizován," popsal.

Za úkol měl také sjednávání různých schůzek, případně předávání peněz či úplatků. Jeden takový ve výši sto tisíc korun byl prý určen například současnému řediteli brněnského studia České televize Karlu Burianovi. Ten tehdy pracoval v Rádiu Petrov a před tím například zprostředkoval schůzku, na které členové gangu řešili problémy tehdejšího šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka.

"Pan Michek byl klientem Rádia Petrov, kde jsem působil. Když mě požádal o sjednání schůzky, neměl jsem důvod mu nevyhovět. Tím moje role v této věci skončila," komentoval pondělní zmínku u soudu pro MF DNES Burian.

Jsem křesťan a neškodím, bránil se obžalovaný

A proč nakonec Michek svědčí proti gangu, když s ním svého času spolupracoval? Zlom v jeho případě nastal poté, co byl obviněn z vytunelování firmy Lavimont, ve které pracoval jako likvidátor.

Upozornil tehdy na podivné vyvádění majetku z firmy, vzápětí ale opět dostal varování, aby o ničem nemluvil. Jenže v tu chvíli už se vydal na policii v Praze. Té brněnské totiž nevěřil. A když byl o pár měsíců později zastřelen Michal Tofl, požádal Michek o policejní ochranu.

Obžalovaní členové gangu, proti kterým Michek svědčí, ovšem jeho výpověď zpochybňují. Upozorňují na to, že dříve s nimi byl v přátelském vztahu a nyní na ně plive.

"Miloš Almásy se s Petrem Michkem na schůzce plácali po ramenou a říkali si Péťo a Milošku. A teď se dozvídám, jací byli tehdy nepřátelé," podivoval se například obžalovaný Roman Velecký.

Bránil se i bývalý policista a jedna z hlavních postav gangu Miloš Almásy. "Není to moje přirozenost, abych někomu škodil. Jsem křesťan a chodím do kostela, takové praktiky jsou mi cizí," uvedl.

Michkovo jméno navíc zmínil jeden z obžalovaných už loni v říjnu. V době vrcholící metanolové aféry ho s ní nepřímo spojil. "Pracoval jsem pro Michka, který obchodoval s nelegálním alkoholem. Spolupracoval i s Likérkou Drak," uvedl u soudu obžalovaný Eduard Polák (více o jeho svědectví si přečtete zde). Michek ovšem tehdy jakékoliv vazby na obchod se smrtícím alkoholem popřel.

Rozkrytí složité struktury gangu a vztahu mezi vyděrači a jejich oběťmi se soud bude věnovat ještě několik měsíců. Předvolat totiž chybí ještě desítky svědků. Další z nich přijdou na řadu ještě tento týden.


Video