Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V případu Bémova přítele se prověřují toky peněz v pěti zemích

  8:00aktualizováno  9:10
Toky peněz, které prověřuje policie v případu blízkého přítele pražského primátora Pavla Béma Romana Janouška, vedou přes pět zemí: Švýcarsko, Panamu, Lichtenštejnsko, Velkou Británii a Kypr. MF DNES to zjistila ze spolehlivých zdrojů blízkých vyšetřování.

Pražský primátor Bém řekl, že soukromé aktivity svého přítele nebude komentovat. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Švýcarská prokuratura se Janouškovými aktivitami začala zabývat loni na podzim a v Ženevě mu dokonce zmrazila účet se sumou dosahující v přepočtu 221 milionů korun. Bankovní experti tak ve Švýcarsku narazili podle policie na zvláštní systém převodů peněz.

Prověřují mimo jiné i to, zda nemůže jít o provize ze státních zakázek v Česku. Důmyslný pavouk transakcí, jimiž se Švýcaři prokousávají, měl podle vyšetřovatelů zakrýt jejich skutečný původ.

Prokuratura to v žádosti o právní pomoc, kterou odeslala loni v listopadu do Prahy, řekla jasně: "Jde o podezření z praní špinavých peněz."

O Janouškových problémech ve Švýcarsku se mluví už dlouho, ale teprve tento týden přinesla důkaz MF DNES, když zveřejnila pasáže ze švýcarské žádosti o právní pomoc.

Mirek Topolánek, Roman Janoušek a Lucie Talmanová

Předseda ODS Mirek Topolánek včera vzkázal, že ho aféra s Bémovým Janouškem mrzí. "Když se to dočetl, řekl, že to poškodí ODS. Ti, kterých se to týká, se k tomu musí nějak postavit," řekl Marek Dalík, Topolánkův blízký přítel.

Bémovi příznivci si naopak myslí, že za aférou stojí právě vnitrostranické spory a Topolánkovo křídlo na čele s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem, které si přálo Béma vyšachovat z politiky.

"Jak by proboha mohl Topolánek s Langerem zařídit, aby měl někdo uložené stamiliony ve Švýcarsku a někdo mu je zadržoval? Topolánek v tom nehraje žádnou roli," řekl Dalík.

Pražský primátor Bém řekl, že nebude komentovat soukromé aktivity Janouška. "Pan Janoušek není zaměstnancem hlavního města Prahy, nedostává od města žádné veřejné zakázky, a pokud vím, ani o ně nežádá. Město neřídí. S městem nemá nic společného," prohlásil.

Janoušek se zatím ke krokům švýcarské prokuratury nevyjádřil.

Muž, o němž se mluví šeptem

Mezi pražskými podnikateli se už několik let vypráví zajímavá legenda. Pojednává o příteli primátora Pavla Béma, lobbistovi Romanu Janouškovi, jehož prý musí navštívit každý uchazeč o velkou městskou zakázku. Bez toho nemá šanci ji získat.

Stejně jako v případě jiných legend, ani u této neexistují důkazy, že je pravdivá. Na druhou stranu – o Janouškově vlivu nejen v hlavním městě pochybuje málokdo.

"Jeho moc je enormní. Developeři se bojí hovořit nahlas. Mimo záznam vám však povědí o systému vybírání desátků za stavby v Praze, okonkrétních procentech a sazbách, jež Janoušek zavedl," tvrdí architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl.

Švýcarská policie v současnosti Janouška vyšetřuje kvůli podezření z praní špinavých peněz. Kdo je muž, jehož problémy ohrožují i politickou kariéru přítele Béma?

Jedenačtyřicetiletý vášnivý golfista by se dal označit za pana neviditelného. Každý o něm mluví, ale málokdo se s ním zná osobně.

"Ani já jsem donedávna nevěděl, jak vypadá," potvrzuje Kasl. V utajení zůstává i díky tomu, že oficiálně opustil funkce ve většině svých firem. Janoušek začínal od nuly v prostředí veksláků a taxikářů. Byl třeba číšníkem. Na počátku jeho podnikatelské kariéry stáli dva muži, jejichž jména lze najít v seznamech StB. Prvním byl Josef Regner, hlavní postava společnosti Strojexport, které dnes patří na pražském Václavském náměstí palác Blaník. Tím druhým byl právník a podnikatel Karel Stejskal.

"Blaničtí rytíři"

V roce 1993 společně založili společnost Medea Real, později získali podíl i v Medea Kultur. Pod hlavičkou této firmy začali v Blaníku pořádat protidrogové besedy pro školy.

Na besedy o drogách Janoušek zval i tehdejšího uznávaného odborníka Pavla Béma. Spřátelili se. "Má přirozený selský rozum. To je cenné," řekl dříve o Janouškovi Bém.

Důležitým milníkem byl rok 2002. Bém se stal primátorem a společnosti blízké Janouškovi začaly s magistrátem spolupracovat. Výběrové řízení na výrobu Listů hlavního města Prahy například vyhrála společnost Tardus spjatá s Janouškem.

Janouškovi s Bémem se začalo přezdívat dvojčata či blaničtí rytíři. Bémův vliv sílil i v ODS. Dotáhl to až na 1. místopředsedu. Politici ODS zasedli po volbách v roce 2006 v čele ministerstev. V té době se z Janouška stal podnikatel celostátního formátu.

V posledních týdnech se však vPraze šeptá, že vztah podnikatele sprimátorem ochladl. A spekuluje se, že to je kvůli tomu, že Bémovi nedokázal v zákulisí dojednat post šéfa ODS. Primátor však včera na otázku, jaký je momentálně jeho vztah k Janouškovi, odpověděl: "Vy své přátele měníte?"

Bémovo "dvojče" a jeho konta

200 milionů, 600 milionů, miliardy? To jsou sumy, které se točí v případu vlivného podnikatele Romana Janouška, přítele pražského primátora Pavla Béma. Co všechno je pravda a co dohady? Pojďme si celý případ shrnout.

1. Co je zatím prokazatelné
Na podezřelé převody peněz Romana Janouška přišla loni v červnu banka Kredietbank v Ženevě. Zjistila, že Janoušek má podpisové právo k účtu zřízenému na firmu registrovanou v Panamě s názvem Botanic Finance. Na účtu v té chvíli leželo v přepočtu 221 milionů korun. Převody peněz na tomto účtu byly podle bankéřů podezřelé. Když se ho na transakce chtěla Kredietbank přeptat, Janoušek se kontaktu vyhýbal. "Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek práva, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," oznámili Švýcaři. Banka to tedy sdělila švýcarské prokuratuře a Janouškův účet zablokovala. A v listopadu 2008 vypracoval prokurátor Patrick Lamon žádost o právní pomoc, kterou odeslal do Česka. Chtěl vědět, jestli Janouška vyšetřuje česká policie.

Řekli o Janouškovi

Pražský primátor Pavel Bém (ODS)
"Pan Janoušek není zaměstnancem magistrátu, nedostává od města žádné veřejné zakázky, a pokud vím, ani o ně nežádá. Město neřídí a ani nemůže řídit. S městem nemá nic společného a není nejmenší důvod, abych komentoval jeho soukromé aktivity, o kterých ani nic nevím."

Miroslava Němcová (ODS)
"Jediné, co s tím může ODS udělat, je nechat policii celý případ vyšetřit. Pavel Bém by se k tomu měl postavit výrazně a buď veškerá podezření vyvrátit, nebo vyvodit odpovědnost."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek
"Považuji podezření z defraudace státních prostředků ze strany představitelů ODS za mimořádně závažná. Představitelé ODS by se měli k věci vyjádřit a vyvodit z ní případně politickou odpovědnost, prokáže-li se pravdivost obvinění."

2. Co je zatím nejasné
Podle zdrojů Lidových novin letos Švýcaři Janouškovy zablokované peníze "odmrazili" a mohl s nimi opět nakládat. Podle zdrojů Hospodářských novin mu naopak po pár měsících přišli na další podezřelé operace a zmrazili na jeho účtech 600 milionů korun. A podle informací MF DNES kvůli tomu před dvěma týdny obvinili v Ženevě i tři makléře, kteří se o peníze starali. Důvěrné a dobře informované zdroje připustily, že "jde tentokrát řádově o miliardy korun".

3. Jak Janouškova kauza vznikla
Na to jsou dvě verze. Jedna přirozená, druhá spiklenecká. Podle té první se Švýcaři zaměřili po nátlaku Američanů na podezřelé převody peněz (v rámci boje proti terorismu a také kvůli finanční krizi) a při standardních prověrkách účtů se přišlo i na českého podnikatele Janouška. "Janoušek nemusí být první ani poslední případ. Je možné, že vyplavou na povrch i jiné. Švýcaři opravdu přitvrdili," řekl náměstek ministra financí Jan Málek. Ve "spiklenecké verzi" hraje roli vnitrostranický boj. Mluví se o tom, že informaci o Janouškových účtech využil loni před prosincovým kongresem ODS ministr vnitra Ivan Langer a chtěl tak donutit Béma, aby se stáhl z boje o post předsedy, který pak obhájil Mirek Topolánek. "To je absolutní nesmysl. To není aktivita ODS," uvedl včera Topolánkův přítel Marek Dalík.

4. Mohl si Janoušek na "úspory" ve Švýcarsku vydělat?
Objem jeho podnikání je poměrně velký a jeho lobbistický a realitní byznys úspěšný, takže 221 milionů by šlo třeba i věrohodně vysvětlit. Kdyby měl na účtech 600 milionů, tak by to bylo těžší. A pokud by šlo o miliardy, to už by bylo opravdu složité. Kdyby však byly peníze na Janouškově účtu čisté, proč by se vyhýbal vysvětlení švýcarské bance? "Klient několikrát úspěšně vyloučil pokusy banky se s ním spojit, když se jej snažila osobně kontaktovat s tím, aby obdržela potřebná vysvětlení," napsal české straně prokurátor Lamon.

5. Proč je Janoušek tak vlivný podnikatel?
Patří k osobním přátelům pražského primátora Pavla Béma. A s tím, jak rostl Bém, rostlo i o jeho "dvojče". Janoušek hrál v byznysu nejdříve jen "pražskou ligu", ale po roce 2006, když Bém začal posilovat a byl dokonce kandidátem na příštího premiéra, přesunul se i Janoušek do podnikatelské extraligy. Od stavebních zakázek v Praze se dostal k velkým zakázkám státních Lesů ČR, Českých drah nebo VZP (s níž v menším obchodoval už dříve).

6. V jakých spisech vede Janouška česká policie?
Pracuje na něm operativní tým Les a poznatky shromažďuje ve spise Blaník. Vše začalo loni v dubnu, kdy policie zachytila informace, že se Janoušek zapojil do připravovaného a podezřelého prodeje pohledávek zemědělského fondu PGRLF v hodnotě až 12 miliard korun.

7. Jak se Romanu Janouškovi říká?
Romeš. Muž, který všechno zařídí...

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz