Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Přerově u Bečvy vyrostl maják. Lidé nevědí proč

  14:53aktualizováno  14:53
Přerov má novou dominantu. Maják. Stojí u řeky Bečvy, měří čtyři metry a stál přes čtyři a půl milionu korun. Řada lidí nad ním ale spíše kroutí hlavou. Nechápou jeho účel a stěžují si na plýtvání penězi. Radnice stavbu obhajuje.

Maják u řeky Bečvy měří čtyři metry. | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Maják v této podobě mi na to místo prostě nesedí, nelíbí se mi. Takové množství peněz mohla radnice využít daleko lépe, třeba na zlepšení kvality péče o postižené děti a sociálně slabší rodiny," konstatovala čtyřicetiletá Dagmar Přesličková z Přerova.

Stavbu negativně hodnotí i přerovská architektka Radmila Kokaislová. "Osobně bych takto dané místo neřešila. Maják s hodinami mi připadá jako cizorodý prvek, který se tam vůbec nehodí. Opravdu nechápu, co tím chtěl autor říct. Současná podoba místa je neinspirativní, nicneříkající a plochá," upřesnila výhrady Kokaislová.

Se stavbou nejsou spokojeni ani opoziční zastupitelé Přerova. Navrhovali, aby město dotace na maják z ministerstva financí vrátilo zpět do státní pokladny.

"Výstavbu majáku považujeme za nesmyslnou. Navíc se neuskutečnilo žádné veřejné projednávání s občany. Současná koalice ale bohužel celý nápad posvětila," zdůvodňuje opoziční zastupitel Richard Šlechta.

Dodal, že peníze Přerov potřebuje investovat daleko více do oprav škol a silnic. I dům pro mentálně postižené má podle Šlechty stále nedostatek peněz na provoz.

Přerovská radnice i architektka návrhu se projekt snaží před lidmi obhájit. "Chtěli jsme lidem poskytnout prostorný park s lavičkami a hracími prvky pro mládež. Vyčlenili jsme přímo plochu pro populární hru petanque," sdělil k účelu prostranství mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Doplnil, že na zděný ochoz majáku si pak mohou hráči sednout a sledovat tak celou hru z nadhledu. S radními souhlasí architektka návrhu majáku Kateřina Tuzarová ze Zlína. Se svým dílem je spokojená.

"Lidi na experimenty nejsou zvyklí, těžko si to dokážou představit v celkovém kontextu," vysvětlila. "Až se na jaře tráva zazelená a stromy rozkvetou, bude celé prostranství vypadat úplně jinak a samotný maják nebude skoro ani vidět."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz