Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze vyrostou do tří let dva aquaparky

  13:11aktualizováno  13:11
Holešovice, Nové Butovice - Dva aquaparky by měly být do tří let otevřeny v Praze. Jeden vznikne v rámci letos započatých rozsáhlých změn na holešovickém Výstavišti v Praze 7 a druhý bude vybudován v blízkosti stanic metra Hůrka a Lužiny ve třináctém obvodě na ploše asi tří hektarů pod názvem Aqua-Atol.

Moderní Aqua-Atol bude součástí budoucí podoby Centrálního parku v Praze 13

Stavba třípodlažního areálu, který zabere plochu asi tří hektarů, spolkne více než miliardu korun. Výstavba má být zahájena do půl roku a první návštěvníci by se měli do aquaparku podívat začátkem roku 2003.

"Nejvíc pyšní jsme na to, že jeho součástí bude přírodní louka pro pět tisíc osob. Samotný  aquapark bude mít kapacitu dva tisíce lidí," sdělil za investorskou společnost KMS Evžen Šubr.

Ve vodním parku bude na tři desítky atrakcí, například tobogany, vodní tunely, skluzavky, vířivky, solária, sauny a umělé terasovité kaskády. "Mezi plaveckými bazény a aquaparky je diametrální rozdíl. Prioritou aquaparku není dát lidem možnost zaplavat si, ale poskytnout jim zábavu, relaxaci i dobrodružství. Proto zejména mladí lidé vyhledávají v aquaparcích divoké kanály, kde si užijí napětí," dodal Šubr

"Projekt jednoznačně podporujeme, protože v Praze 13 prakticky žádné koupaliště není," řekl mluvčí této městské části Petr Krajánek. Jediný, navíc poměrně malý bazén je
podle něj v gymnáziu v Nových Butovicích a pro veřejnost může být kvůli výuce otevřen jen velmi omezeně.

Zatím není možné přesně říci, jak vysoké bude vstupné. Cena za dvě hodiny by podle
Šubra mohla být srovnatelná s návštěvou špičkového kina. Chybět by ani neměli restaurační zařízení.

Je však ještě třeba dořešit vztahy, které se týkají vlastnictví pozemků. Část jich sice patří hlavnímu městu i Praze 13, jiné jsou ale ve vlastnictví soukromých majitelů. Investorem areálu bude konsorcium německých bank Berlin Hyp.

Výstaviště v Holešovicích čekají letošní rok změny

Holešovické Výstaviště čekají letos změny, které by však neměly ovlivnit akce pořádané v tomto areálu. Podle rozhodnutí městské rady letos na konci září zanikne Výstaviště jako městská příspěvková organizace a správcem areálu se stane společnost Zábavní a výstavní park jako následník firmy Musical. Tato firma se zavázala respektovat současné veletržní aktivity výstavního areálu a rozšiřovat je.

Ředitel Výstaviště Karel Klíma uvedl, že hlavním důvodem převodu areálu pod nového správce je sjednocení majetku v tomto areálu.

"Urbanistická studie pro další rozvoj Výstaviště je hotová. Věnuje pozornost i hledání přístupových cest, možnosti přímého propojení se stanicí metra a vybudování odstavných i parkovacích ploch u areálu, jehož spodní část se má stát rekreačním centrem," uvedl Klíma.

V prostoru kolem bývalého Bruselského pavilonu by měl vzniknout aquapark a sportovněrekreační zázemí a střední zóna má být i v propojení s dosud nevyužitými Křižíkovými pavilony sektorem atrakcí a restaurací. Východní část s muzikálovými divadly Spirála a Pyramida doplní víceúčelová koncertní hala s kapacitou dvou až pěti tisíc návštěvníků.

Klíma uvedl, že agentura Orfeus, která provozuje Křižíkovu fontánu, navíc zamýšlí tuto atraktivní část Výstaviště zastřešit, což by umožnilo celoroční provoz fontány.

Komplikovaná situace se správou majetku Výstaviště trvá už od pořádání finančně velmi neúspěšné Všeobecné československé výstavy v roce 1991, kdy po Společnosti pro Všeobecnou československou výstavu zbyly miliardové dluhy. Po skončení výstavy vznikl chaos v majetkových vztazích, kdy část Výstaviště patřila státu, další pozemky byly zastaveny u bank a jiné přešly na hlavní město.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz