Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze skončilo analogové vysílání televize, oznámí SMS

  13:20aktualizováno  16:15
Definitivní konec analogového vysílaní v Praze vybraným lidem oznámí speciální SMS. Zprávu dostane tři sta padesát tisíc zákazníků společnosti o2, kteří dosud přijímají toto zastaralé vysílání z Cukráku.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. - mobil, sms, telefon | foto: Profimedia.cz

Ukončení analogového televizního vysílání z vysílače Praha - Cukrák je naplánováno na 31. října. Znamená definitivní tečku za zemským analogovým televizním vysíláním v Praze. Už v dubnu bylo ukončeno vysílání z vysílače Praha - Žižkov.

Lidé v Praze a Středočeském kraji dostanou kromě SMS i leták informující o ukončení zemského analogového televizního vysílání z Cukráku. Poslední říjnový den budou společně s vysílačem Praha - Cukrák vypnuty analogové vysílače ČT2 Příbram - vrch Praha a ČT1 a ČT2 Votice - Mezivrata.

Podle národního koordinátora pro digitalizaci Zdeňka Duspivy jsou k vypnutí analogu splněny veškeré podmínky vládou schváleného TPP. Ten vyžaduje půlroční souběh analogového a digitálního vysílání, tříměsíční informační kampaň a minimálně stejné digitální pokrytí, jako bylo analogové.

"Jsme přesvědčeni, že definitivní konec analogu v Praze a části středních Čech se obejde bez komplikací," řekl Duspiva s tím, že měsíc před ukončením analogu v této oblasti váhalo s přechodem na digitální vysílání jen osm procent domácností. Informováno o změně je podle něj zhruba 95 procent lidí v oblasti.

Informační kampaň vrcholí v těchto dnech. Například dnes má podle NKS obdržet zhruba 350 tisíc klientů operátora Telefónica O2 v oblasti Prahy a středních Čech textovou zprávu s informacemi o vypnutí analogu z Cukráku.

Takzvané digihlídky rozdávaly v ulicích měst informační letáky, které byly rovněž doručeny do 300 tisíc poštovních schránek. Získat informace lidé mohou také na internetových stránkách NKS Digitalne.tv.

Střední Čechy se ponoří do analogové tmy

Společně s Cukrákem se ve stejný den vypnou také malé vysílače v Mezivratech u Votic a na vrchu Praha u Příbrami. Analogové vysílání skončí i na některých středočeských dokrývačích. Pokrytí digitálním signálem dosahuje v těchto oblastech 95 procent.

Posledním regionem, kde se dosud v rámci digitalizace televizního vysílání v tuzemsku vypnul analogový signál, byla oblast Plzeň. Do ní patří Karlovarský kraj, část Plzeňského, Ústeckého, Jihočeského a také Středočeského kraje.

Zde však úplná "analogová tma" zatím nenastala, jelikož televize Nova své vysílání ze dvou vysílačů nevypnula kvůli nesplněným podmínkám z TPP.

Digitalizace v Česku začala v roce 2005, plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. června 2012. V té době by se měly vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku.

V současné době je prvním veřejnoprávním digitálním multiplexem, v jehož rámci vysílá Česká televize, pokryto podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) téměř 78,7 procenta území České republiky.

Druhý multiplex určený velkým komerčním televizím pokrývá 63,8 procenta území, třetí síť pro menší digitální stanice pak 51,8 procenta a síť 4 pokrývá 26,6 procenta ČR.

"Zatím vše probíhá podle plánů a je pravděpodobné, že se celý proces v závislosti na dohodě jednotlivých subjektů, jako jsou například televize a České Radiokomunikace, urychlí," řekl Duspiva.

Další velké vypínání analogového signálu čeká oblast Sušicka v únoru 2010.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top boxu nebo televizoru s digitálním tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa a dále anténní svod z odpovídajícího koaxiálního kabelu. Nutná je také odborná úprava většiny společných antén v bytových domech.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...Najdete na iDNES.cz