Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze se 1. máj obešel bez incidentů

  18:32aktualizováno  18:32
Parlamentní strany oslavovaly na 1. máje Svátek práce a zároveň agitovaly před blížícími se volbami do sněmovny. V Praze se komunisté tradičně sešli na Letné, sociální demokraté měli sraz na Výstavišti. Koalice oslovovala Pražany mířící na Petřín u lanovky. Stranou prvomájových oslav zůstala jen ODS. První oslavu Svátku práce si pochodem ze Střeleckého ostrova na Žižkov připomněli anarchisté. Jejich akce se obešla bez incidentů.

Průvod centrem Prahy, který organizovala Československá anarchistická federace, se obešel bez větších excesů.

Zhruba tři stovky anarchistů prošly ze Střeleckého ostrova po Národní třídě až na Václavské náměstí. Jedno z největších vzrušení přinesl okamžik, kdy se jednomu z jízdních policistů splašil kůň.

Mapa - Střelecký ostrov v Praze
Anarchisté pak zamířili Opletalovou ulicí na Žižkov a na Olšanském náměstí svůj pochod ukončili.

Muži v policejních uniformách zasahovali jen dvakrát: poprvé na Střeleckém ostrově, odkud na policejní stanici odvezli notně opilého anarchistu bez dokladů, podruhé, když na Václavském náměstí čtveřice skinheadů chtěla vyprovokovat poklidný průvod ke střetu.

Dva z  nich policisté raději okamžitě naložili do služebního vozu a odvezli. Za víření bubnů nakonec demonstranti s transparenty jako Kapitalismus proti lidem: Lidé proti kapitalismu!, dorazili na Olšanské náměstí a rozešli se.

V minulých letech prvomájové demonstrace nebyly zdaleka tak bezproblémové. Kupříkladu v roce 1999 anarchisté poškodili zápalnými lahvemi a dlažebními kostkami několik policejních aut a lehce zranili devět policistů, kteří jim chtěli zabránit ve střetu s neonacisty. O rok později policie zase zatkla na šedesát levicových radikálů, kteří se srotili k nepovolenému pochodu hlavním městem.

ČSSD se sešla na pražském Výstavišti
Odpoledne u Křižíkovy fontány promluví pražský lídr ČSSD Petra Buzková. ČSSD chce zapůsobit především na rodiny s dětmi. Na Výstaviště je láká hodinovým volným vstupem od 15 do 16 hodin na všechny atrakce. V 17 hodin se střetnou sociálnědemokratičtí politici ve fotbale s legendami klubu Bohemians.

Komunisté oslavili Svátek práce tradičně na Letné
Stovky lidí proudily od rána na Letenskou pláň v Praze, kterou si tradičně zvolili k oslavám Svátku práce komunisté. Na úvod zazněla z reproduktorů Píseň práce, při níž všichni ztichli a zůstali stát v pozoru. "Svátek práce nebyl zapomenut, bránit právo na práci má smysl," řekl úvodem účastníkům předseda pražské organizace KSČM Jiří Dolejš.

Naslouchaly mu podle odhadu hlídkujících policistů asi dvě tisícovky lidí. Starší lidé se usadili před pódiem na skládacích židlích. Mladší účastníci postávali kolem nebo si prohlíželi zboží ve stáncích. Ke koupi byly boty, oblečení, cukroví i perníková srdce. Fronty se tvořily především u stánků s občerstvením. Nechyběla valašská slivovice v lahvích i miniaturních lahvičkách, mnohdy zdobených třešničkami, které si komunisté zvolili jako symbol.

V mnoha stáncích nabízeli komunisté volební program, propagační tiskoviny a suvenýry. Zájem byl o kalendář s recepty na jídla a nápoje s třešněmi a také o knihu otce nynějšího předsedy KSČM. Alois Grebeníček, který je souzen za své činy, když působil jako vyšetřovatel Státní bezpečnosti, ji nazval Pravda a lži.

Účastníkům oslav hrál a zpíval zpěvák řeckého původu Statis Prusalis a moderátorka vyprávěla anekdoty. Hlavním bodem programu byl v 11 hodin projev předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka.

Anarchisté se ze Střeleckého ostrova vydali na pochod Prahou
 
V Praze na Střeleckém ostrově se sešli na 1. máje anarchisté. Z demonstrace odvezla policie jednoho mladíka. "Neměl u sebe doklady a kopal do policejního auta," řekl zasahující policista. Policejní auto odvezlo mladého muže s dredy na hlavě do Bartolomějské ulice k ověření totožnosti.

Mladík byl podle Evy Miklíkové z pražské policejní správy posléze propuštěn. "Byl notně opilý, ověřili jsme jeho totožnost a pustili ho," řekla.

Na anarchistické demonstraci proti kapitalismu a elitám se ve středu v poledne sešlo přes 200 mladých lidí.

"Demonstrace byla svolána hlavně proto, abychom připomněli tradici boje neprivilegovaných lidí za svobodu a lidská sociální práva," řekl jeden z organizátorů Ondřej Slačálek.

Akce probíhala jinak v klidu, policisté se řídili povely:"zachovejte klid, zajistěte bezpečnost jejich i naši". Policisté dohlížejí například na to, aby anarchisté přicházející se psy nasadili svým miláčkům náhubky. "Je tam hodně lidí a hodně psů," vysvětlil jeden z policistů.

Ve 12:45 byly na Střeleckém ostrově zahájeny proslovy a před 14 hodinou účastníci vyrazili na pochod Prahou. Trasou přes Národní třídu a Václavské náměstí chtějí dojít na Žižkov, kde by měla být v 17 hodin odpoledne akce ukončena.

Anarchisté, kteří prošli přes Václavské náměstí a pokračovali Opletalovou ulicí směrem na Žižkov, jsou doprovázeni policií. Dav bubnuje a pokřikuje hesla. Hanlivým výkřikům neušli ani novináři. Jeden z anarchistů se pokusil napadnout kameramana.  Pochodu se účastní okolo 350 až 400 osob. Čtyři automobily obrněného komanda jedou za průvodem. 

S anarchisty, kteří pochodují Prahou, se na Václavském náměstí pokusila vyprovokovat srážku skupinka asi čtyř skinů. Policie střetu zabránila a dva z příznivců hnutí skinheads odvezla v policejním autě.

Komunisté poslouchají projev předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka na prvomájové manifestaci, která se konala 1. května na Letenské pláni v Praze.

Anarchisté začínají svůj pochod ze Střeleckého ostrova v Praze. Bez velkých incidentů nakonec došli až na Žižkov. (1. května 2002)

Anarchisté pochodují Prahou. Prošli bez velkých incidentů ze Střeleckého ostrova na Žižkov. (1. května 2002)

Anarchisté poslouchají projev na Střeleckém ostrově. Nakonec prošli bez velkých incidentů na Žižkov. (1. května 2002)

Anarchisté se soustřeďují na Střeleckém ostrově v Praze. Poté prošli bez velkých incidentů až na Žižkov. (1. května 2002)

Komunistické manifestace na pražské Letné se zúčastnil i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš (1. května 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Najdete na iDNES.cz