V Praze proti globalizaci protestovaly stovky lidí

- Pražské protesty proti globalizaci začaly v 15 hodin na Staroměstském náměstí, kde se sešlo jen několik desítek lidí. Poté se přesunuly na Václavské náměstí. Tam již byly demonstrantů stovky. Došlo k drobným potyčkám s policisty. Uniformovaní muži v přilbách Václavské náměstí obsadili a vytlačili protestující do okolních ulic. Několik lidí bylo zadrženo.

Na Václavském náměstí začali účastníky průvodu policisté legitimovat a zabránili jim vstupu do podchodu metra.

Několik demonstrantů odmítlo nastoupit do připravených automobilů a lehlo si na zem. Poté je policisté do vozů naložili násilím. Zbytek průvodu pokračoval k soše svatého Václava, kde policejní zásahová jednotka zadržela dalšího z demonstrujících. Policisté podle zprávy ČTK bránili reportérům fotografovat.

Zbylí účastníci demonstrace provázeli policejní zásah výkřiky "gestapo". Akci pořádala Iniciativa proti ekonomické globalizaci.

Celkem uniformovaní muži zadrželi šest protestujících.

Protest proti globalizaci rušila dechovka
Pražská demonstrace proti globalizaci se ještě na Staroměstském náměstí odehrávala v poklidu. Paralelně tu probíhaly pivní slavnosti a nahlas vyhrávala dechovka.

Významná část demonstrantů byli Holanďané a Němci, kteří rozvinuli transparenty v angličtině. Přihlásili se k washingtonským protestům proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Řečníci tyto instituce vinili z toho, že ještě více zbídačují třetí svět, ničí životní prostředí Země a deštné pralesy. Na druhé straně podle nich tyto organizace hájí zájmy ekonomické elity a privilegovaných vrstev.

Projevům odpovídaly nápisy na transparentech: Stop destrukci dešťových pralesů a vraždění domorodých obyvatel, Vraťte nám ulice, Lidé hladoví, vlády zbrojí, Země především a další.

Gross pohrozil
Ani ne dvě hodiny před plánovaným začátkem pražské nepovolené demonstrace  varoval nový ministr vnitra Stanislav Gross její účastníky, že policie je na akci připravena a že v případě porušení zákonů bude postupovat razantně.

"Jsem přesvědčený, že policie bude dostatečně důsledná...  a myslím si, že bude i dostatečně razantní," řekl Gross v diskusním pořadu televize Nova.

Podle něj je třeba, aby i demokracie ukázala, že má dostatečné nástroje na zachování pořádku a klidného a slušného života těch lidí, kteří dodržují pravidla.

Byla to zkouška
Aktivisté Iniciativy proti ekonomické globalizaci protestovali i přes zákaz Obvodního úřadu Prahy 1 proti činnosti Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které zasedají ve Washingtonu.

Podle mluvčího iniciativy Iva Bělohoubka organizátoři očekávali účast zhruba 300 lidí. Zdůraznil, že organizátoři nemají v úmyslu vyvolávat jakékoli násilnosti.

Je to první z pěti ohlášených demonstrací iniciativy. Zbývající čtyři se mají uskutečnit v září, v době výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Úřady všechny ohlášené akce zakázaly.

Větší protesty se konaly ve Washingtonu, sídle měnového fondu a Světové banky, které skončily masovým zatýkáním. Tamější demonstrace jsou údajně přípravou na zářijové výroční zasedání v Praze. Do české metropole se na podzim chystá až 20.000 odpůrců globalizace, kteří zde chtějí uspořádat "kontrasummit".

Proti demonstrantům zasahovali i policisté v civilu, 16. dubna 2000.

Demonstrant klade při nakládání do vozu pasivní odpor, 16. dubna 2000.

Demonstranti si lehali na zem, 16. dubna 2000.

Významnou část demonstrantů proti globalizaci v Praze tvořili cizinci, 16. dubna 2000.

Policisté na Václavském náměstí zadrželi několik demonstrantů, 16. dubna 2000.

Policisté protestujícm zabránili v tom, aby pronikli do podchodu metra, 16. dubna 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video