Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze protestovali příznivci Libanonu i Izraele

  1:00aktualizováno  20:35
Konflikt mezi Izraelem a Libanonem se ve středu projevil i v Praze. V souvislosti s ním se odehrály hned dvě demonstrace. Organizátoři jedné chtěli upozornit na porušování lidských práv Libanonců. Příznivci Izraele se obávali, že budou podněcovat nenávist vůči židovskému státu a vyzvali příznivce, aby řekli svůj názor na terorismus.

Proti konfliktu demonstrovaly v pondělí dvě stovky příznivců Libanonského klubu. | foto: Reuters

Izraelsko - Libanonský konflikt

Demonstrace nazvaná "Shromáždění za solidaritu s libanonským a palestinským lidem" chtěla vyjádřit nespokojenost s konflikty na Blízkém východě. Konala se od 18 hodin na náměstí Míru. Sešlo se na ní asi dvě stě lidí.

Demonstrace příznivců Izraele se konala také na náměstí Míru. Obě protestní akce byly podle ČTK pokojné, policie nemusela zasahovat.

Podle webu Pravda o islámu demonstraci na podporu Libanonu pořádaly Humanistické hnutí, Islámská nadace v Praze, Centrum kultur, Humanistická strana, Muslimská unie, Všeobecný svaz muslimských studentů, Komunita pro lidský rozvoj a další organizace.

"Shromáždění pořádá více než deset organizací, které chtějí poukázat na humanitární katastrofu. Na Blízkém východě jsou porušována lidská práva a ženevské konvence," řekl iDNES.cz Vladimír Sáňka z Islámské nadace v Praze.

Odpověď Izraele na únos dvou vojáků radikály z Hizballáhu považuje za nepřiměřenou. "Izrael drží tisíce Libanonců ve vězení, počet mrtvých na libanonské straně je také několikrát vyšší," argumentuje.

Nenechte projevovat sympatie teroru
Příznivci Izraele se obávali, že organizátoři zneužijí akci k podněcování nenávisti proti židovskému státu. "Obavy umocňuje zkušenost, že takové demonstrace bývají často doprovázeny násilnými projevy, jako například pálení izraelských vlajek," uvádí Mojmír Kallus z Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

ICEJ je vzdělávací organizace hlásící se ke křesťanskému sionismu a podporující na základě biblické víry židovský národ.

Kallus žádá, aby organizátoři protestu zmínili příčiny současného konfliktu na Blízkém východě: raketové ostřelování Izraele, únosy izraelských vojáků a dlouhodobou teroristickou kampaň proti samotné existenci židovského státu, vypočítává.

"Doporučujeme svým příznivcům a občanům, kteří nesouhlasí s tím, aby se v naší zemi veřejně projevovaly sympatie teroru, aby se na demonstraci osobně dostavili a slušně a jednoznačně vyjádřili svůj názor," vyzývá Kallus.

Ukažte na zbabělé činy Hizballáhu
K vyjádření opačného názoru nabádá i web Pravda o islámu: "Vyzýváme lidi, aby poukázali i na druhou stranu konfliktu a přinesli transparenty proti unášení občanů Izraele, terorismu vůči nim, útokům na civilní populaci této země nebo proti používání živých štítů zbabělými teroristy z Palestiny a Hizbaláhu."

Internetové stránky Pravda o islámu patří pod celosvětové hnutí Faith Freedom International. To sdružuje všechny, kteří jsou znepokojeni nárůstající hrozbou náboženství, zejména islámu. Kloní se k tomu, že každý by měl mít možnost vyznávat libovolné náboženství, ale také by za ně měl nést odpovědnost.

Sešli se i příznivci Izraele
"Izrael jako jediná demokratická země na Blízkém východě respektuje svobodu slova. Doufáme však, že se organizátoři a případní účastníci protiizraelské demonstrace alespoň zamyslí nad příčinami současné situace," řekl iDNES.cz tiskový atašé izraelské ambasády v Praze Walid Abu-Haya.

V Praze se sešli i příznivci Izraele. Demonstrace vyjádřila odpor aktivitám radikálního hnutí Hizballáh, operujícího z Libanonu proti Izraeli. Upozornila rovněž na jednostrannou interpretaci blízkovýchodních událostí, která viní Izrael z agrese.

"Byli jsme informováni, že se na dnešek plánuje i proizraelská demonstrace. Jsme rádi, že Češi Izrael podporují, mimo jiné i prostřednictvím dopisů, které přichází na ambasádu," řekl dříve iDNES.cz Abu-Haya.

V pondělí podpořilo Libanon dvě stě lidí
Na Staroměstském náměstí v Praze protestovalo v pondělí odpoledne proti vpádu Izraelců do Libanonu asi 200 příznivců Libanonského klubu. Demonstrující drželi české a anglické transparenty s nápisy jako Pomozte Libanonu či Zachraňte civilisty.

Na protestním shromáždění upozorňovali zejména na oběti z řad libanonských civilistů, k protiizraelské činnosti hnutí Hizballáh se vyjadřovat nechtěli.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz