Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze přibývá lidí s psychickými poruchami

  0:05aktualizováno  0:05
P r a h a - Počet lidí trpících psychickými poruchami je v Praze výrazně vyšší než v ostatních menších městech a na vesnicích. Na druhou stranu se prý ale psychiatrie v metropoli zbavuje svého Kainova znamení. Podle psychiatra Miloše Rýce většina pacientů již bere návštěvu lékaře kvůli duševními problému stejně jako návštěvu zubaře. "Problémy s přístupem okolí mají jen vyjímečně a to je dobře, protože stejně jako v celé medicíně, čím dřív přijdou, tím je šance na vyléčení větší,"řekl Rýc.

Zvýšený výskyt duševních nemocí se netýká závažných chorob jako schizofrenie nebo maniodepresivní psychóza, ale nemocí značně ovlivnitelných vnějším prostředím. Ordinace psychiatrů jsou proto v metropoli plné pacientů s depresemi, sebevražednými sklony, rozličnými poruchami chování, nálad a adaptace, či mentální anorexií a bulimií.

Podle předsedy České psychiatrické společnosti Jiřího Rabocha se zde vyskytuje také více případů nejrůznějších závislostí, od alkoholu po tvrdé drogy. "Praha s sebou nese mnoho negativ a rizikových faktorů . Hektický životní styl, kdy všichni spěchají a jsou ve stresu a například také nižší pracovní zařazení, s sebou přináší širokou škálu psychických problémů. Přispívá k tomu i velká migrace obyvatel, kdy se do metropole stahují nejrůznější sociální i věkové skupiny," řekl Raboch.

Poruchy příjmu potravy, které bývají nejčastější zejména u dospívajících dívek, jsou pak důsledkem vyšších nároků na vzhled a rozšířených módních trendů.

Psychiatr Zdeněk Kučera z poradny Psyche se ve své praxi setkal například s člověkem, který byl v pražském prostředí dokonce nebezpečný svému okolí. "Při nahuštění více lidí se v něm probouzeli agresivní sklony. V metropoli tedy nemůže naprosto žít. Při užívání psychofarmak přitom v menším městě nebo na vesnici nemá vůbec žádný problém," prozradil Kučera.

"Prevence podporující duševní zdraví je všeobecně známá a zároveň celoplošně nedodržovaná. Je těžké ve stavu tíživé ekonomické situace naší republiky vysvětlovat pacientům, že by měli dělat něco pro své duševní zdraví. Je ale nutné, aby si každý uvědomil skutečný význam své osobnosti a třeba si každé ráno před zrcadlem říkal, že hřbitovy jsou plné nenahraditelných lidí. Neměli by podléhat pražskému tempu a měli by si uvědomovat, že jsou zbytní a pokud nestíhají, svět se nezboří," uvedl Rýc.

Hudebník Daniel Daniel prozradil, že v Praze cítí stres často a dokonce se i bojí. "I když jsem v časovém presu, jedu raději autem, i když to většinou při dnešních zácpách déle trvá. Jsem tak v soukromí a nemusím se bát davů a anonymity, kdy jsou všichni lhostejní a vy nevíte, z které strany vás někdo praští," říká.

Problémem psychiatrie je také podceňování oboru zdravotními pojišťovnami. "Všude na světě, a vyjímkou není ani naše VZP, jsou úhrady psychiatrické péče mnohem nižší, než u ostatních medicínských oborů. Paradoxem přitom je, že mezi deseti nejčastějšími příčinami neschopnosti je pět psychických onemocnění. Unipolární deprese, alkoholismus, manio-depresivita, schizofrenie a obsesivně kompulzivní porucha," dodal Cyril Höschl z psychiatrického centra Praha.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz