Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze platí nová povolení

  9:14aktualizováno  9:14
Praha - Řidiči v hlavním městě musí při vjezdu do uzavřených částí centra používat nové povolenky. Za sklem musí mít doklad s označením "P". Původní karty "D" dostaly od srpna už tisíce řidičů a pražští radní se kvůli kolonám v centru rozhodli dosavadní systém změnit. Zpřísnili proto podmínky pro nové karty a ztížili možnost jejich falšování. Kartám "D" skončí platnost 15. listopadu.

Od poloviny listopadu tak budou moci motoristé pro vjezd do uzavřených zón používat už jen zelené a fialové karty "P". 

Nové výjimky mají nově i ochranné prvky, které mají zabránit zneužití. Radním prý jde hlavně o to, aby povolenek bylo co nejméně a aby byly o to lépe kontrolovatelné.

Do uzavřených ulic mohou od poloviny listopadu jezdit podle ČTK bez nového povolení vozy hromadné dopravy, automobily s právem přednosti v jízdě a registrovaní taxikáři. Místní obyvatelé se do nich dostanou na parkovací karty.

Nové výjimky magistrát vydává automobilům stavebních firem, které v uzavřených ulicích pracují, vozům zásobování a správcům domů. Dále mohou o kartu žádat praktičtí lékaři i lidé a firmy, které zde sídlí, avšak parkovací karty nemají.

Podle ČTK magistrát vydává dva druhy povolení: bez časového omezení a na dobu určitou. V případě, že řidiči poruší předpisy, o povolení přijdou.

Největší změnou pro motoristy je v pátek otevřený Letenský tunel. Z něho mohou nově pokračovat i na Štefánikův most. Autům uzavřen zůstává nadále Palackého most, oblast u Novotného lávky, Palachovo náměstí a Čechův most až na Malou Stranu. Nadále platí i dopravní omezení na Malé Straně. Podrobnosti o dopravě čtěte ZDE.

Do minulého týdne bylo vydáno zhruba 2 100 zelených karet P, které jsou bez časového omezení, a asi 300 fialových karet P, které mají omezenou dobu platnosti.

Tisíce dopravních výjimek ztratily smysl
Systém výjimek D pro motoristy se kvůli jejich velkému množství zhroutil. Radní proto schválili nové povolenky k vjezdu do uzavřených oblastí města. Začnou platit od pondělí 4. listopadu. "Záměrem je, aby výjimek bylo co nejméně a nedaly se falšovat," řekl primátor Igor Němec. Novinkou bude i to, že do uzavřených oblastí budou moci řidiči vjíždět v noci i bez povolení.

Současné karty s písmenem D, vydávané v době po srpnových povodních, přestanou platit 15. listopadu. "Určitou dobu budou platit současně oba typy povolenek, aby si lidé stačili vyřídit nové," uvedl náměstek primátora Martin Hejl.

Nově zaváděný systém, ve kterém budou platit i parkovací karty Evroparku, malé kartičky pro obyvatele centra označené D a vozidla taxi nebo auta s modrým majáčkem, kritizuje i starosta Prahy 1. "Systém je nesmírně komplikovaný. Počet aut se nesníží. Je nutné zprůjezdnit co nejvíc komunikací, pak nebudou mít řidiči o povolenky takový zájem," míní Jan Bürgermeister.

Radnice hodlá počet uzavřených ulic postupně snižovat, ale velké změny řidiči čekat nemohou. Podle náměstka Hejla má být například otevřen Letenský tunel a Štefánikův most s nájezdy na magistrálu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz