Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze jednají šéfové zdravotníků

  9:06aktualizováno  9:06
S nedostatkem vojenských zdravotnických sil, které by mohly rotovat v zahraničních misích, se potýká nejen Česko, ale i ostatní státy NATO. Právě o tom, jak tento problém řešit, jedná v Praze Výbor náčelníků vojenských zdravotnických služeb států NATO.

"Připravujeme odborné podklady a doporučení politickým reprezentacím aliančních států, jak v tomto směru postupovat," říká šéf českých zdravotníků, Roman Blanař.

Na programu zasedání výboru označovaného zkratkou COMEDS, které je nejvýznamnější akcí pořádanou kdy českou zdravotnickou službou, je ale i řada dalších témat. Již tradičně jsou to otázky spojené s koordinací práce a postupů zdravotnických služeb jednotlivých armád tak, aby byla zabezpečena jejich hladká spolupráce v zahraničních mírových operacích.

Do Prahy se sjelo 130 delegátů z 25 zemí NATO a sedmi států zapojených do programu Partnerství pro mír. Přesto se v hotelu Diplomat živě diskutuje i o vojenských silách Evropské unie. "Neexistují totiž nějaké specifické evropské síly. Jsou opět tvořeny jednotkami, které země EU vyčleňují i pro NATO," vysvětluje Blanař.

Boj proti zbraním hromadného ničení se stal jednou z hlavních priorit NATO po jejím pražském summitu na podzim roku 2002. Výbor náčelníků vojenských zdravotnických služeb států NATO má v tomto ohledu nezastupitelnou úlohu. V jeho rámci byla nedávno vytvořena zvláštní pracovní skupina pro zbraně hromadného ničení.

"Sdružuje všechny experty na tyto zbraně, kteří dříve pracovali v různých organizacích aliance. Cílem je vypracovat takový systém, abychom mohli okamžitě reagovat na jakýkoli teroristický útok, při kterém by byly použity biologické zbraně," zdůrazňuje belgický generálmajor Roger Van Hoof, předseda COMEDS.

Roger Van Hoof vysoce oceňuje příspěvek české vojenské medicíny novým schopnostem Aliance: mnohonárodnostní prapor chemické, biologické, radiologické a jaderné obrany, jehož vybudováním byla pověřena právě česká armáda a který v současnosti sídlí v Liberci. Prapor je součástí Sil rychlé reakce NATO.

Výbor náčelníků vojenských zdravotnických služeb států NATO se schází dvakrát do roka. Jednou v Bruselu, podruhé v jedné z členských zemí. V průběhu jeho zasedání hostitelský stát vždy připravuje tzv. Národní den, prezentaci své zdravotnické služby. Ta proběhla v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. K vidění byly součásti polních nemocnic, jako jsou speciální kontejnery a vozidla.

Účastníci jednání a další hosté se mohli podívat na nejmodernější stany, které armáda v současné době testuje. "Každá polní nemocnice je sestavena z kontejnerových modulů a ze stanových modulů. Ze stanových modulů se staví centrální koridor, z něhož potom vybíhají různá oddělení, lůžkové, chirurgické či ambulantní. Armáda potřebuje stany, které se dají rychle postavit a složit, které jsou odolné a do kterých se dá rychle instalovat potřebná technologie, zejména klimatizace," říká Miloš Bohoněk z Motolské nemocnice, jediný pediatr, který pracoval v polní nemocnici v irácké Basře.

Velkou pozornost budil i takzvaný MOBIX, vojenské mobilní pracoviště s rentgenovým zařízením. "Dřív měla armáda pojízdné rentgeny, s nimiž preventivně kontrolovala zdravotní stav vojáků. MOBIX je úplně nová věc. Poskytli jsme ho civilnímu sektoru. Slouží jako terénní zařízení pro zjišťování zdravotního stavu bezdomovců v oblastech, kde hrozí výskyt tuberkulózy," objasňuje Miloš Bohoněk.

Šéfové vojenských zdravotnických služeb států NATO jednají v Praze do zítřka.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz